Kam se letos rozutečou české horolezecké výpravy?

Kam se letos rozutečou české horolezecké výpravy?

Horolezecká sezóna nemá pevný termín jako například atletika či fotbal. Je definovaná temperamentem a kreativitou samotných aktérů. Můžeme však říct, že největší množství snů je soustředěno do měsíců duben – říjen. O čem pro toto období sní čeští horolezci?

Pamír, Hindúkuš či Karákorám na první „mravenečky pokušitele“ teprve čekají. Kam se letos mají v plánu vydat čeští horolezci a horolezkyně?

Následující výčet je souhrn toho, co se ke mně dostalo skrz kolegy z redakce či internetu, navíc zaostřeno pouze na vyšší kopce. Je jasné, že jsou stovky dalších výprav, které o sobě nemají potřebu dávat hlasitěji vědět, vydávají se do menších hor nebo svůj výstup světu skromně sdělí až s jeho dokončením…

Gasherbrum IV (7925 m), Karákorám

Jedna z velmi sledovaných výprav bude ta, kterou v prázdninových měsících podnikne dvojice ze severních Čech – Jirka Pliska a Ondra Mandula. Kluci se vydávají na jednu z pákistánských „skoroosmitisícovek“ Gasherbrum IV, která ze všech světových stran vypadá hrůzostrašně. To je taky důvod, proč na ní dosud stanulo pouze několik horolezců. Jirka s Ondrou si vybrali za cíl průstup západní stěnou v alpském stylu, při kterém se pokusí dotáhnout cestu polsko-rakouské dvojice Wojciech Kurtyka a Robert Schauer z roku 1985, kteří však ze stěny ustoupili na severozápadní hřeben (výstup nebyl dodnes opakován). I tak se jednalo o jeden z nejvýznamnějších výkonů minulého století, takže si asi dokážete představit jak náročný úkol Jirku a Ondru čeká.

Jirka na konci těžké délky na Uzum Brakku, při prvovýstupu s OndrouJirka na konci těžké délky na Uzum Brakku, při prvovýstupu s Ondrou

Aktuality z příprav a později také postup výpravy můžete sledovat na facebookovém profilu. Další zajímavosti se můžete dočíst na webovkách.

Gasherbrum I (8068 m), Karákorám

Spojení Mára Holeček a Gasherbrum I je už trochu evergreenem posledních let. Jinak řečeno, dokud Máru bude jihozápadní stěna téhle osmičky přitahovat, on v ní uvidí smysl, tak se do ní bude vracet. Letos to je již počtvrté, co bude svůj sen, který se vznáší nad ledovcem Baltoro, pronásledovat. Loni svým zaujetím „nakazil“ Tomáše Petrečka, když v alpském stylu dosáhli výšky 7300 metrů, ve které byli nuceni strávit šest nocí kvůli špatnému počasí. Dohromady ve stěně strávili 12 dní! Dvojice bude mít tedy i pro letošní rok stejné složení s termínem výstupu červenec/srpen. Otazníkem stále zůstává vrcholový headwall, o kterém někteří říkají, že není průstupný, na což Mára odpovídá: „Já tam cestu vidím“, a kdo jiný má lepší povědomí o jihozápadní stěně GI než právě Mára?

Video z loňského pokusu

Denali (6190 m), Aljaška

Po završení Koruny Himálaje (slezení všech 14 osmitisícovek), Radek Jaroš vyhlásil směřování za dalším cílem, kterým je Koruna světa, respektive stanutí na nejvyšších vrcholech všech kontinentů. Projekt je známý také pod názvem Seven Summits.

Afrika – Kilimandžáro (vrchol Kibo), 5895 m

Austálie a Oceánie – Carstensz Pyramid (Puncak Jaya), 4884 m

Severní Amerika – Denali neboli Mount McKinley, 6910 m

Jižní Amerika – Aconcagua, 6962 m

Antarktida – Vinson Massif, 4892 m

Asie – Mount Everest, 8848 m

Evropa – Elbrus, 5642 m

Nejvyšší vrchol ze seznamu výše, tedy Mount Everest, má už Radek Jaroš vylezen, a to v roce 1998. V tuto chvíli probíhá expedice, jejímž cílem je nejvyšší bod Severní Ameriky – Denali. Parťákem je mu Petr Mašek. V září pak bude následovat cesta za Elbrusem, pod který se chce Radek dostat na kole z České republiky.

K2 (8610 m), Karákorám

Klára Kolouchová se vydá v rámci čtyřčlenného mezinárodního týmu do Pákistánu za tamním nejvyšším vrcholem K2. Cesta bude vedena normálkou neboli Abruzziho pilířem. Termín expedice je plánován na červen – srpen. Pro další informace můžete mrknout na Klářiny webovky.

Noshaq (7492 m), Hindúkuš

Krkonošská expedice SKI NOŠAK 2016 má za cíl vylezení nejvyššího afghánského vrcholu a jeho následné sjetí na lyžích. Expediční tým je tvořen pěticí: Libor Dušek, Zdeněk Hák, Radoslav Groh, Michal Podzimek a nově také Petr Kejklíček. Termín odjezdu je stanoven na září. Dosud byl Noshaq sjet na lyžích pouze jednou, a to v roce 1970 Rakušany. Info z příprav a průběhu na facebookovém profilu expedice.

O pár měsíců dříve míří na stejnou horu také česko-slovenský tým, jehož členy jsou Zdeněk Hodinář, Markéta Hanáková, Petra Poganyová, Jaroslav Maixner a Vít Orava. Info z příprav a průběhu expedice najdete na facebookovém profilu a webovkách expedice.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: