Kajak Pyranha Stretch

Kajak Pyranha Stretch

Pro vodáky, kteří si chtějí pěkně sportovně zajezdit a přitom mají rádi pocit, že oni ovládají loď a ne naopak, existuje široká škála lodí zvaných playboaty, allroundy, nebo cruisery. Známý britský výrobce kajaků Pyranha definoval tyto kategorie jako river play a river runner. Do poslední jmenované kategorie se zařadil kajak Stretch …

Údaje výrobce:
Polyetylenový kajak řady River Runner
Dvě verze velikosti:
M/L: 220×65 cm, 218 l, jezdec 65-95 kg
L/XL: 225×67 cm, 255 l, jezdec 75-120 kg
Dvě varianty výbavy, více barevných variant
Infocena: 23 950 Kč (výbava Deluxe), 30 900 Kč (výbava Syncro 6)
Dodává: Vodák Sport

Mezi čistokrevnými rodeovými speciály a kulatými kanystry, schopnými kutálet se již po mírně zvlhčené skále, zůstává hodně prostoru pro vodáky, kteří si chtějí pěkně sportovně zajezdit, podívat se poblíž hranice svých možností a v neposlední řadě mají rádi pocit, že oni ovládají loď a ne naopak. Pro ty existuje široká škála lodí zvaných playboaty, allroundy, cruisery (více viz například zde). Známý britský výrobce kajaků Pyranha definoval tyto kategorie svých lodí jako river play a river runner. Stretch pak zařadil do kategorie river runner.

Moderní krátký tvar je oproti pyranhím designům river runnerů minulých sezón plný, zaoblený, jednoduché výše položené hrany nepůsobí nijak agresivně, středně objemná špička výrazně zvednutá. Celkově loď působí pohodovým, ladným, štíhlým, nikoliv však anorektickým dojmem. Výbava Syncro 6 vypadá luxusně, polstrování sedačky je chloubou Pyranhy. Boční pěny není nutné přilepovat a ořezávat. Do tvarovaných kapes se naskládá potřebná tloušťka pěnové výplně opěrek a kapsy se popruhem připevní k boku sedačky – jednoduše si tak jezdec změní sezení na těsnější v plavkách do playspotu či volnější na neopren a celodenní jízdu. Sedačky jsou upevněny dvěma páry šroubů skrz palubu, tento návrat o tři generace zpět, k Inazoně, mimo jiné znamená snížení počtu otvorů do skořepiny lodi. Další dva otvory ušetřil výrobce tím, že nevrtá do přední paluby k zajištění přední výztuhy, tato se však může při naplnění lodi vodou a prudším nárazu uvolnit a ztratit. Absence kovových ok na palubě a vnitřních oček za sedačkou pro zajištění házečky či loďáku a celkově pocit nízké hmotnosti lodi dává však tušit zaměření spíše na hraní než na náročné sjezdy. Ráčnová zádová opěrka, pytlík s pěnou na vylepení, litrová plexi láhev a houbička ve tvaru loga pyraňky jsou standardní dodávkou pyraních lodiček. Vylévací špunt je v základní výbavě, stejně jako se stal běžnou součástí drtivé většiny dnešních kajaků. Pro český trh dovozce do lodí vkládá samolepku se stručným varováním a zásadami jízdy na divoké vodě v češtině. V době masového rozšiřování vodáckého sportu a tím rostoucího počtu nezkušených jezdců na divokých řekách je to chvályhodný počin. Český návod i kompletní a často aktualizované informace v češtině na webu navíc dokazují zájem Pyranhy o české jezdiče.

Pyranha StretchPyranha Stretch

Pyranha StretchPyranha Stretch

Z Vodák Sportu jsme měli k dispozici menší verzi M / L ve výbavě Syncro 6, díky ochotě majitele verze L / XL jsem se svezl i ve větší lodi. Dle hmotnosti mi výrobce i dovozce doporučil menší loď a musím správnost jejich odhadu potvrdit. První dojem je komfortní a přirozené sezení. Polstrování příjemně tlumí, přitom však neklouže, takže zlepšuje vnímání lodi sedacími partiemi jezdce, mimo to výborně izoluje, takže i na studené vodě a třeba i po rozplavbě se jezdec hned vozí v teple. Kolena jsou příjemně vysoko, díky dobře padnoucím opěrkám však ovládání lodi nohama stále dobře funguje. Prostě cestování první třídou. Při správném nastavení, vylepení a dotažení zádové opěrky se dá v lodi vydržet celé hodiny. Užší dno a výše položené hrany sice zdánlivě zhoršují primární stabilitu, ale usnadňují náklony. Ve spojení s delší a přímější kýlovou linií loď celkově zrychlují. Štíhlá loď se taktéž velmi dobře eskymuje – samozřejmě na tak krátké lodi s velkým objemem uprostřed je nutno eskymáka zvládnout dobře technicky, ale pak to jde s minimálním užitím síly. Už v mírném proudu si loď říká o správné náklony, respektive upozorňuje na jejich nesprávné provedení, ale zachovává jistou míru tolerance a netrestá každou chybu koupelí. Loď zpravidla nelze jen řídit náklony, je třeba napomoci manévrům i pádlem, což možná překvapí líné jezdce zvyklé jezdit se suchým pádlem.

Pyranha StretchPyranha Stretch

Po nájezdu do těžší divoké vody se charakter lodi projeví naplno. Těžkou vodou myslím takovou obtížnost, která se blíží hranicím možností jezdce. Je třeba být stále ve střehu, dávat správné náklony a řídit loď i pádlem. Potom se dá vést s opravdu centimetrovou přesností. Nepozornost a chybnou techniku přitom rychle potrestá. Výrazně však odpouští chyby v předozadních náklonech i nedostatečnou rychlost při nájezdu válce „na komoru“. Neopatrný jezdec může spadnout do válce jak pytel brambor, Stretch jej zpravidla vyveze, překvapivě často i se suchým obličejem. Pohodlné a pevné sezení přispívá nemalou měrou k celkové pohodě jezdce. Na hraní si ve válci má výborné rozložení objemu, ochotně surfuje do všech směrů, na špičky se staví snadno a ochotně. Délka a hodné hrany ji samozřejmě neumožní létat tak, jako rodeovce pod dva metry.

Plusy
– Pohodlné sezení
– Komfortní, léta vyvíjená výbava
– Snadná nastavitelnost opěrek
– Podpora (informace, servis, dostupnost náhradních dílů)
– Kvalitní a opravitelný materiál
– Na chyby upozorňuje, avšak netrestá
– Správnou techniku jízdy odměňuje lehkou a bezpečnou jízdou s minimálními nároky na sílu

Mínusy
– absence kovových ok a ok pro zajištění výbavy,
– minimální hmotnost a tedy zásoba materiálu k ošoupání,
– nezajištěná přední výztuha
– tvar a jízdní vlastnosti si přitom říkají o použití i na obtížné vodě.

Pyranha StretchPyranha Stretch

Komu bych tento kajak doporučil? Nejvíce asi jezdci, který má své první „kroky na vodě“ právě za sebou. Dále třeba šikovné začátečnici s bedlivým dohledem, nebo tomu, kdo do kajaku přesedá z jiné lodi (raftař, pálavista, nebo třeba singlíř po operaci kolena). Nějaká zkušenost s pádlováním v tekoucí vodě se hodí, na této lodi není moc čas učit se číst vodu, udělat náklon či závěs. Potom Stretch bude upozorňovat na chyby, ale za ty menší nebude jezdce hned koupat. Jezdec pak může zlepšovat svou techniku po dlouhou dobu za stálého zvyšování obtížnosti sjížděných řek.

Článek byl ve zkrácené podobě uveřejněn v HYDROmagazínu 3/2006, kde byla chybně uvedená fotka jiné lodi za což se HYDROredakce omlouvá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: