Kajak Liquidlogic Remix 59

Kajak Liquidlogic Remix 59

Kajak Remix od firmy Liquidlogic zaujme pěkným provedením a hlavně delším a štíhlejším tvarem bez výrazné hrany. Náš test najdete také v právě vyšlém letním čísle vodáckého magazínu Hydro, ve kterém se můžete mimo jiné podívat do Alp, především na řeku Salzu a její okolí, ale také do Norska, do Británie nebo za teplem do Řecka…

Určení: kajak na divokou vodu pro začátečníky i pokročilé
Terén: vodnaté řeky i menší potoky
Výbava: Bad-Ass křeslo, duralové chyty Black Diamond
Velikosti: 3 velikosti plus jedna dětská.
Barvy: 5 barev plus dvě verze limitované edice
Hmotnost: 18 kg
Infocena: 27 900Kč
Dodává: Boatpark

Když jsem uviděl poprvé kajak Remix od firmy Liquidlogic, hned mě zaujal, jednak pěkným provedením, ale hlavně svým tvarem. Delší a štíhlejší bez výrazné hrany. Po dlouhé době se tak objevil nový „klasický“ kajak na divokou vodu – ani veleobjemná creekovka, ani hravý playboat, ale pěkná loď. Náš test najdete také v právě vyšlém letním čísle vodáckého magazínu Hydro 4/08, ve kterém se můžete mimo jiné podívat do Alp, především na řeku Salzu a její okolí, ale také do Norska, do Británie nebo za teplem do Řecka…

Začnu od sezení a vybavení lodě. Liquidlogic už loni předvedl sezení Bad-Ass. To mění dosavadní představy o sezení v kajaku a komfortem ho přibližuje spíš automobilové sedačce nebo křeslu. Základ sezení je stejný jako u dřívějších Liquidlogic, plastová sedačka, stehenní opěrky s ráčnami pro dotahovaní zádové opěrky. Zcela nové je ale polstrování a potah všech kontaktních ploch včetně bočních opěrek. Tady jsou použity materiály známé dosud právě z automobilového průmyslu nebo například z nosných systémů kvalitních outdoorových batohů. Polstrování je vysoce vzdušné a pružné díky využití rozpěrných syntetických vláken překrytých odolným, rovněž syntetickým potahem. Boční opěrky se nastavují tak, že se pod chlopně, které tvoří potah, vkládají tvarované pěnové vložky dle potřeby. Chlopně jsou vytažené až nahoru na límec, kde jsou uzavřené suchým zipem. K lodi je přibalené výměnné zrcadlo a předtvarované kusy pěny do boků i nohou. Díky tomu je individuální úprava sezení jednoduchá a rychlá – loď je během jedné minuty připravena k jízdě. Po prvním vyzkoušení jsem byl nucen konstatovat, že je to opravdu nejpohodlnější kokpit, který jsem kdy měl možnost vyzkoušet.

Kajak Liquidlogic Remix 59Kajak Liquidlogic Remix 59

Zpočátku jsem měl obavu jak rychle bude polstrování schnout, ale materiály s rozpěrnými vlákny, které mají minimální nasákavost, moje obavy rozptýlily a já, i díky slunečnému počasí, sedal každý den do suché lodi. Za deště a bez krytu límce sedačka kupodivu nevyschla, ale ani tak jsem neměl pocit že si sedám „do mokrého mechu“. Naopak příjemná byla nadstandardní izolace v chladných dnech, kdy celoplošné polstrování „hřálo“ víc než jsem byl u jiných sedaček zvyklý.

Kajak Liquidlogic Remix 59Kajak Liquidlogic Remix 59

Opěrky na nohy jsou řešeny klasickým „zrcadlem“, tvořeným sadou pěn, které po nastavení vyplní kompletní prostor ve špičce. Šrouby zrcadla by však asi bylo vhodné překrýt kouskem pěny pro větší ochranu kolene. Daní za komfort výbavy Bad-Ass je horší dostupnost prostoru za zádovou opěrkou. Vozím jen malý box na foťák (plus další krámy, házečku, lékárničku, atd.) a tak jsem si na obtížnější manipulaci, po troše cviku, zvykl. Ale pokud vozíte zrcadlovku, mírné úpravy zádovky budou asi nevyhnutelné.

vnitřek zádové opěrky s rozpěrnými vláknyKajak Liquidlogic Remix 59

Dvě drobné věci mě během testu nemile překvapily. Pásek, na kterém je uchycená zádová opěrka, prochází na boku pod polstrováním duralovými průchodkami. Ty neměly uvnitř sražené hrany, a tak obrušovaly plastový pásek zádovky. Pilníček a pět minut práce to vyřešily, ale oddělení kontroly kvality v Liquidlogic by mělo být napříště při své práci pozornější. Asi šlo o výjimečný případ protože u jiných Liquidlogic lodí, které jsem v tomto místě kontroloval, jsem se s tím nesetkal. Druhým problémem byly povolené šrouby úchytů zrcadla a sedačky. Ty se během testu povolily vícekrát. Nakonec nezbylo než opakované povolování a tím vznikající netěsnost vyřešit natřením závitu šroubu chemoprenem.

boční opěrka s výjimatelnou pěnovou vložkoupěnová vložka

Nyní k Remixu samotnému. Liquidlogic tvrdí, že je to ideální loď pro začátečníky i pokročilé, která nadchne i zkušené jezdce. To mi znělo až moc dobře než aby to byla pravda, a tak jsem hned vyrazil pořádně to vyzkoušet. Nejdříve jsem vzal Remixe na kanál do Tróje. Rychlost jsem sice očekával, ale i tak mě překvapilo, jak svižně jede skrz válce a vlny, přejezdy a vyšívání vracáků, to vše bylo na výbornou. Zpočátku jsem měl obavy jak na tom bude Remix s točivostí a ovladatelností, přece jen je to už delší loď, ale jak 59 tak 69 se točil velice dobře, dokonce lépe než některé kratší creekovky. Za to může vhodně zvolený celkový průhyb a ploché dno, hrana je hodně zaoblená tudíž hodná. Remix na mě udělal dojem výtlačné hodné slalomky na divokou vodu. Pro větší hravost jsem zvolil na dlouhodobější test Remix59 i když jsem už byl k horní hranici váhy jezdce.

Další testování proběhlo na Kamenici, na horní od přehrady a na klasickém úseku. Tady jsem se přesvědčil, že Remix je s přehledem použitelný i na creekování v technickém terénu. Boofování je snadné jen jsem si musel zvyknout na to, že je třeba zasadit záběr včas – Remix je rychlý a na hraně jste dříve než byste čekali. Záď má dostatek výtlaku a vhodný tvar (přestože konec zádi působí na první pohled hodně ploše), takže přepadávání přes zadek se nekonalo ani při průjezdu válci spodem.

Kajak Liquidlogic Remix 59Kajak Liquidlogic Remix 59

Všechny tyto vlastnosti se mi potvrdily i při vrcholu mého testování na řekách Tessinu a Piemontu. (Moesa, Verzasca, Ribo, Isorno, Rovana, San Bernardino, San Giovani, Egua, Sorba). Remixe zkoušela i moje kamarádka a byla s ním velice spokojená, jezdila na něm rázem o třídu lépe a nechtěla mi ho vrátit. Málem bych zapomněl zmínit snadné eskymování, přestože stabilita Remixe je opravdu dobrá a proto není zvedání tak častý jev. Nakonec tedy musím souhlasit s výrobcem že je to loď pro začátečníky i pokročilé jezdce, která nadchne i zkušené pádlisty. Mě nadchla. Její jízdní vlastnosti podporují rozvoj precizní techniky pádlování a usnadňují jízdu prakticky jakýmkoli terénem. Ne každý přece potřebuje creekovku na extrémní terény. Remix se vyrábí ve čtyřech velikostech, takže si vybrat by si měl snad každý.

Kajak Liquidlogic Remix 59Kajak Liquidlogic Remix 59

Plusy:
Velmi rychlá, snadno ovladatelná, stabilní, velmi dobře se eskymuje, ve válci nelopuje přes zadek, podporuje „čistou“ slalomářskou techniku pádlování, dobře jede v různých typech terénů od vodnatek po technické řeky, ideální na učení.

Mínusy:
Horší přístup do prostoru za zádovou opěrkou, šroub u stavitelné opěrky nohou může někomu překážet a je lépe ho přelepit kouskem pěny, je dobré kontrolovat utažení šroubů sedačky případně závit pojistit lepidlem proti povolování. Sezení Bad-Ass potřebuje pro dokonalé vyschnutí hezké počasí a větrat. Když půjčíte Remixe kamarádovi, nebude vám ho chtít vrátit.

© Svět outdooru, červenec 2008, text i foto Kosatka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: