K posunu z 8a na 9a potřeboval lezecký svět dvanáct let

K posunu z 8a na 9a potřeboval lezecký svět dvanáct let

V uplynulých řekněme šesti měsících jsme vás zásobili několika články, ve kterých jste se mohli dočíst o opakování klasických cest mladými talentovanými lezci. Každá z cest byla ve světě lezení mezníkem, jelikož byla aspoň na nějaký čas „tou nejtěžší“. Jinak řečeno jedná se o průvodce dvanáct let dlouhou poutí od 8a po 9a. Proč tento projekt vůbec vznikl, vám bude chtít osvětlit jeho tvůrce a fotograf Rainer Eder.

„Je absurdní, že sport, jehož největší předností jsou emoce, popisují „studená“ čísla. Každá jediná cesta, která kdy byla vytvořena, má svůj příběh. Je mi jasné, že není možné seznámit všechny lezce s historií tisíců cest. Myslím však, že by lezecká veřejnost měla mít povědomí aspoň o těch, které byly milníky“, vysvětlil důvody projektu „Reclimbing Classics“ Rainer.V něm se mladí lezci Mammut ProTeamu budou setkávat s autory šesti zlomových cest, kteří jim skrz své rady budou pomáhat danou cestu přelézt (u Action Directe to bohužel není možné, protože Wolfgang Güllich zemřel při autonehodě v roce 1992).

Další zajímavou myšlenkou Rainera bylo ukázat lezcům, kteří lezou cesty za 8b/8b+ stylem on-sight, že i klasiky za 8a, 8a+ mohou být obtížné.

Mammutje švýcarská firma, která se specializuje na horolezecké a trekařské vybavení. Velké zkušenosti s outdoorem dokazuje skutečnost, že v roce 2012 slavili 150 let od svého založení. Jejich výrobky najdete na prodejnách HUDY nebo e-shopu.

Všechny cesty i s klíčovými údaji si můžete prostudovat v tabulce níže. Každé byl navíc věnován jeden článek i s videem. Jednotlivé články si můžete „rozkliknout“, pod názvem cesty skrz odkaz.

RokCestaObtížnostAutorOpakující
1979„Grand Illusion“8aTony YaniroMirko Caballero
1983„The Face“8a+Jerry MoffattBabsy Bacher
1985„La Rose et le Vampire“8bAntoine le MenestrelAnna Stöhr
1986„Hyaena“8b+Andrea GalloJakob Schubert
1989„Hubble“8cBen MoonSean McColl
1991„Action Directe“9aWolfgang GüllichJan Hojer

Pár shrnujících slov tvůrce projektu Rainera Edera

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: