Jungfrau Ski Region: Skvělá lyžovačka pod dohledem Eigeru

Jungfrau Ski Region: Skvělá lyžovačka pod dohledem Eigeru

Dvě údolí, tři ozubené vlakové linky, 72 vleků a lanovek, 206 kilometrů sjezdovek – to je v číslech lyžařský areál v oblasti Jungfrau v Bernských Alpách ve Švýcarsku. Užít si tu můžete parádní lyžovačku pod štíty Eigeru, Mnicha a Jungfrau, obdivovat panoramata z pohodlí vysokohorské železnice a vychutnat si něco z místních specialit.

Když ráno v přeskáčích a s lyžemi nasedáme do vlaku v malebné vesničce Wilderswil nedaleko Interlakenu zdá se nepředstavitelné, že by nás vyvezl až do výšky přes 3000 m nad mořem. O pár zastávek dál v Lauterbrunnenu přesedáme a zanedlouho už ozubený vláček supí po úbočí svahů vzhůru.

Prohlédněte si celou fotogalerii k článku…

S přibývající výškou stoupá i aktivita ve vagónu. Cestující neví, kam se otočit dřív, aby zahlédli co nejvíc. Ze skalních stěn nad údolím padají dlouhé úzké vodopády a v odlescích slunce dostávají podobu tekuté duhy. Nad nimi už pomalu odhalují svou drsnou krásnu zasněžené skalní stěny čtyřtisícovek Jungfrau a Mnicha, jen tři desítky metrů chybí do 4000 m třetímu z velikánů, Eigeru.

Po nejdelší trati světového poháru

Na železniční křižovatce v sedle Kleine Scheidegg (2061 m) vysedáme z nacpaného vagónu plni očekávání. Sluncem zalité svahy kopíruje několik desítek sjezdovek, které se rozkládají jak pod severní stěnou Eigeru, tak na protějším svahu vrcholku Lauberhorn, odkud si stěnu opředenou mnoha legendami horolezecké historie prohlédnete asi nejlíp. Na konci března už je tu po hlavní sezóně, i když podmínky jsou tady ve 2000 m perfektní a široké sjezdovky si tu užíváme skoro sami.

Užíváme si manšestr na západních svazích, kde vybíráme nejdřív červenou a po rozježdění se odvážíme i na prudký svah černé sjezdovky od stanice Lauberhorn. Pokud vám zní jméno povědomě, zřejmě se vám vybaví závod světového poháru ve sjezdovém lyžování, které se tu každoročně v lednu jezdí už víc než 85 let. Trať závodu, která je s délkou 4,4 km nejdelší závodní tratí světového poháru, si můžete projet a vyzkoušet na vlastní kůži (lyže). Závodníci ji zvládnou za dvě a půl minuty, co vy?

Na dosah ledovce Eigergletscher

Jakmile v pozdějších hodinách slunce ozáří i svahy pod obávanou severní stěnou Eigeru, vydáváme se nahoru lanovkou s příznačným jménem Eigernordwand. Ledovec na úpatí hory se modře leskne a odhaluje svou vrásčitou tvář plnou puklin. Červená sjezdovka odsud je celkem úzká, kocháme se ale výhledem na horský vlak, jehož trasu dokonce podjíždíme v samém závěru sjezdu úzkým tunelem.

Vlakem až do mraků

K velikánům se ale chceme dostat ještě blíž, a tak nasedáme ve stanici Kleine Scheidegg na vlak a stoupáme do sedla Jungfraujoch (3454 m), které je nejvýše položenou železniční stanicí v Evropě. Zubačka tu už od roku 1912 překonává téměř 1500 m převýšení skrz tunely ve stěnách Eigeru a Mnicha. Už během zastávek v tunelu si skalními okny, vytesanými v severní stěně Eigeru, užíváme výhledy do údolí nebo na rozpukaný ledovec.

Nejkrásnější panoramata nabízí vyhlídková plošina observatoře Sphinx (3571 m), odkud na nás z mlhy občas vykouknou vrcholky Jungfrau a Mnich. Při dobré viditelnosti je tu vidět až na nejdelší alpský ledovec Aletschgletscher. Kromě výhledů si nenecháváme ujít ani unikátní exkurzi chodbou z čirého ledu v nitru ledovce nebo expozici, mapující stavbu tohoto zázraku technologie. Návštěvu zakončujeme výtečným rösti, tradičním švýcarským sytým pokrmem z brambor a sýru.

Praktické informace

Doprava: Letecky do Zurichu a odtud pohodlně vlakem do Interlakenu.

Ubytování: V Interlakenu je řada hotelů, příjemnější atmosféra se mi zdála v menších vesničkách s tradičními dřevěnými domy v rodinných hotelích, např. Wilderswil nebo Grindewald.

Ceny: Jednodenní skipas vyjde asi na 72 franků (1700 Kč). Cena za zpáteční jízdenku na Jungfraujoch se pohybuje mezi 90 a 200 franky (2100 až 4800 Kč), záleží samozřejmě na sezoně, výrazná sleva je na ranní spoje, levněji jízdenku také získáte se Swiss Travel Passem nebo Jungfrau Travel Passem.

Přečtěte si podrobnější informace o Jungfrau Ski Regionu.

Švýcarsko přirozeně

Jungfrau Ski Region

Jedna z největších lyžařských oblastí Švýcarska známá po celém světě se rozprostírá pod impozantní kulisou tří hlavních vrcholů Eiger, Mönch a Jungfrau. Oblast nabízí široké spektrum sjezdových tratí – od lehkých a nenáročných sjezdovek až po dlouhé a strmé sjezdy. Více informací najdete na www.jungfrau.ch.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Autorka: Natálie Šírová vystudovala žurnalistiku a mediální studia na Karlově univerzitě. Od malička se věnuje všemožným sportům, dovolenou nejraději tráví na horách s batohem na zádech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: