Jungfrau: lyžování pod krásnými štíty Mönch, Eiger a Jungfrau

Jungfrau: lyžování pod krásnými štíty Mönch, Eiger a Jungfrau

Impozantní hory, nepřeberné množství volnočasových aktivit a rozvinutá infrastruktura dělá z regionu Jungfrau velmi žádanou destinaci. V zimě si zalyžujete na krásných sjezdovkách a užijete si výlety po značených trasách, to všechno s výhledy na hory Eiger, Mönch a Jungfrau.

Jungfrau vás nadchne hned při příjezdu. Okolní překrásná příroda a do nebe se týčící hory potěší nejen milovníky lyžování a snowboardingu, ale i výletníky. Genius loci této oblasti vás pohltí. Oblast Jungfrau je rozmanitá a nabízí skvělé lyžařské areály, ne všechny jsou však lyžařsky propojené.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Sjezdovky, snow parky

Oblast Jungfrau se skládá z lyžařských středisek Grindelwald – Wengen – First, Mürren – Schilthorn a Kleine Scheidegg – Männlichen. Dohromady nabízí 206 kilometrů sjezdovek, vhodných jak pro začátečníky tak pro pokročilé či experty.

Terény jsou tvořeny 23% modrými, 62% červenými a 15% černými sjezdovkami. Užít si můžete i sjezdy dlouhé 6 – 15 kilometrů. Dobré lyžaře láká sjezdovka Inferno, která se nachází v oblasti Mürren – Schilthorn a patří mezi neobtížnější sjezdovky ve Švýcarsku.  Mezi nejoblíbenější část sjezdu patří proklatě úzký žleb, nazýván také jako hlaveň. Lyžařská oblast Schilthorn má členitější terény, vhodné i pro freeridy.

Jaké další sjezdovky ve Švýcarsku patří mezi nejnáročnější? Podívejte se na náš článek o nejdelších a nejtěžších švýcarských sjezdovkách.

Přestože se areály nenachází ve vysoké nadmořské výšce, sněhu je tu většinou dostatek. Sněhovou stabilitu totiž zajišťují sněžná děla, která jsou umístěna na 40% všech sjezdovek.

Snowparky v Grindelwald-First and Mürren-Schilthorn potěší jak lyžaře, tak snowboardisty.

Pro rodiny s dětmi

Děti do 6 let jezdí zdarma. Pokud jedete lyžovat na sobotu, můžete využít nabídky Family Day Ticket. V praxi to znamená, že když si dospělý koupí jeden lístek, dostane k němu až 3 lístky pro děti ve věku 6 – 15 let zdarma. (Platí pouze v sobotu)

V ostatní dny za dětskou permanentku zaplatíte poloviční cenu.

Další aktivity a vyžití pro nelyžaře

I přesto, že nepatříte mezi lyžaře, můžete vyrazit na výlet do hor, k dispozici je vám 100 kilometrů zimních cest. Díky vlakům a lanovkám se dostanete do všech koutů areálu, dokonce až na vyhlídku Sphinx a na Jungfraujoch, kde se můžete občerstvit v bufetu nebo restauraci.

V oblasti Jungfrau najdete i terény ideální pro sáňkování a opravdovým požitkem je nejdelší sáňkařská dráha v Alpách.

Tato oblast uspokojí i i ty z vás, kteří rádi lezou ledy.

Odpočinout si můžete ve spa a wellness centrech, kterých je v areálu dostatek. Najdete je v oblastech Wengen, Grindelwald a Mürren.

Kdy vyrazit

Nejlepší podmínky bývají v oblasti Jungfrau během ledna a února. V posledních letech, kdy sněhu je pomálu, se jen těžko určuje začátek a konec sezóny. Většinou jsou střediska otevřená od prosince do dubna.

Akce a závody

V lednu se pořádá hned několik zajímavých akcí. International Lauberhorn Races je nejdelším závodem ve sjezdu na světě a je pořádán v rámci Ski World Cupu. V tento měsíc se také pořádá lyžařský závod Inferno Race, který je určen pro širokou veřejnost.

Za návštěvu také stojí World Snow Festival, kde umělci z celého světa tvoří sochy z ledu.

V březnu se pořádá SnowpenAir Concert, což je koncert pořádaný venku na sněhu.

Závěr a celkový dojem

Region Jungfrau mě ohromil. Již několik let jsem slýchala o skvělých terénech a kráse tohoto místa. Musím říct, že horská kulisa vrcholků Eiger, Mönch a Jungfrau je opravdu dechberoucí.

Na lyžařských areálech se mi líbila jejich členitost. Tím, že je v oblasti více středisek (byť vzájemně nepropojených), nemusíte se bát, že byste se tu nudili. Skvělá pro mě byla i možnost freeridingu a lezení ledů, čímž jsem si obohatila program. Třešničkou na dortu byla návštěva lázní ve Wengenu.

Mohlo by se hodit

Pokud si chcete zakoupit skipass předem, lze si ho objednat přes e-shop.

Chcete vědět kolik jste toho ujeli, jak rychle a prohlédnout si své fotografie z lyžování? K tomu slouží karta Winnercard, stačí když se na internetu zaregistrujete.

Region Jungfrau nabízí speciální mobilní aplikace, díky kterým se snadno dostanete k informacím o střediscích, lavinovém nebezpečí, počasí atd. Zdarma si je můžete stáhnout zde.

Switzerland Winter

40 tipů pro zimní aktivity ve Švýcarsku

Přehledně na mapě Stáhněte si mapu Zimního Švýcarska najdete na ní pečlivě vybraných 40 tipůna ty nejlepší zimní radovánky, pro lyžaře i nelyžaře, skialpinisty, freeridery, bruslaře i sáňkaře, lázeňské typy i šílené blázny… prostě pro všechny milovníky zasněžených hor. Všech 40 tipů popsaných v podrobných článcích s fotkami najdete na MojeSvycarsko.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: