Joska Smítko – příběh legendárního horolezce ve filmu Tenkrát v ráji

Joska Smítko – příběh legendárního horolezce ve filmu Tenkrát v ráji

Po 44 dnech bylo v prosinci minulého roku dokončeno natáčení výpravného filmu podle scénáře a knihy Josefa Urbana Tenkrát v ráji. Ten je také podepsán pod Habermannovým mlýnem či návazným projektem 7 dní hříchů.

„Natáčení v sobě neslo několik důležitých aspektů, především světové téma – téma lásky na pozadí velkých dějinných zvratů, které v sobě zachycuje nejen kus historie naší země, 30.- 40. léta, ale také fenomén vzniku tzv. pískovcovcového lezení, které se od nás rozšířilo do světa. Natáčeli jsme v unikátních lokacích Tater, kde příběh začíná, ale také v Českém ráji, kde se příběh skutečně odehrál,“ přibližuje průběh natáčení mediální zástupce společnosti DP Film Zdena Selingerová.

Protože se natáčení neodehrávalo v ateliérech, jak je tomu zvykem u zahraničních produkcí, ale ve skutečných a nebezpečných skalách, hlavního hrdinu musel ztvárnit skutečně velmi zdatný herec. „ Obsadit role Josky, který by opravdu dokázal lézt po skalách, aniž by se mu rozklepala kolena a byl současně věrohodným oponentem šéfovi pražského gestapa, byl oříšek. V naší zemičce jsme takového herce nenalezli. Volba logicky padla na charismatického Vávru. Ten nejen, že se dovedl ve skalách pohybovat, ale svým neohroženým charakterem šel příkladem i našim hercům, když šlo takzvaně o krk,“ dodává výkonný producent filmu Stanislav Schneeweis.

Ve filmu se dále představí Miroslav Etzler, Ondřej Havelka, Pavel Rimský či Rus Ivan Shvedoff (Mission Impossible po boku Toma Cruise). Hudbu k filmu včetně několika filmových písní složila zpěvačka Radůza (Tenkrát v ráji, Skalák, Grétka). Dokončení filmu ve střižně se ujal renomovaný Jiří Brožek, držitel 8 Českých lvů za střih.

Josef Smítka

Byl významným českým horolezcem. Jeho horolezeckým působištěm byla především oblast pískovcových skal Českého ráje. Na jejich stěnách zaznamenal několik desítek prvovýstupů vyšší klasifikace a 46 nových objevil. Zapsal se zejména výstupy na Daliborku tzv. Kouřovou cestou, přímou spárou na Rakev v Příhrazích nebo na Dominstein. Prosazoval čisté lezení, v některých případech odstraňoval skoby nebo kruhy a upřednostňoval jištění lanovými smyčkami a uzly. Za druhé světové války se věnoval i mladším horolezcům, které zasvěcoval do tajů hruboskalských skal.

Zdroj: wikipedia.org

Děj filmu Tenkrát v ráji, jenž byl inspirován skutečnými událostmi, se odehrává v letech 1938-1945. Diváci mohou sledovat nejen proměny krajiny ve všech čtyřech ročních obdobích, ale rovněž uvidí Prahu v dobovém hábitu i Prahu rozbombardovanou.

Film bude uveden do kin v září 2016. Webvé stránky s informacei: www.tenkratvraji.cz.

DP Film s.r.o., Zdena Selingerová

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: