Jízda na žralocích + VIDEO

Jízda na žralocích + VIDEO

  Vůbec mne nenapadlo, že by mezi adrenalinové záležitosti mohla patřit tzv. jízda na žralocích. A když nad tím zpětně přemýšlím, tak se ptám sám sebe: proč vlastně ne?

Shark riders

Brouzdal jsem před nedávnem neuchopitelným světem internetu, při čemž jsem narazil na jakýsi výpis deseti nejsilnějších adrenalinových zážitků, které by člověk ve svém životě měl absolvovat, aby mohl umřít s mírem v duši (určitě znáte žebříčky jako „100 filmů, které je nutné vidět, než zemřete“ nebo obdobné „100 knih, které je nutné přečíst, než zemřete„). Mimo všem známé věci, jako B.A.S.E. jumping či extrémní rafting, byla ve výpisu zajímavá věc, a to je „shark diving“ či „shark riding“, česky řečeno a volně přeloženo „potápění se žraloky“ či „jízda na žralocích“. Předtím mne vůbec nenapadlo, jak adrenalinová záležitost to vlastně je – až po zhlédnutí několika videí.

Potápěči (často bez dýchacích přístrojů!) se vydávají mezi skupinky žraloků, aby s nimi byli v co nejpřímějším kontaktu a když jim tato nádherná, ale nebezpečná a často nevyzpytatelná ryba dovolí, mohou se jí dotknout, chytit za hřbetní ploutev a nechat se rybou vést. Vše ale musí probíhat jemně, plynule a bez překvapivých pohybů člověka.

Druhů žraloka je mnoho, a proto je důležité si vybrat pro potápění místo výskytu takového, který zrovna nemá chuť na lidské maso – což je zářný příklad žraloka bílého, světově nejznámějšího a člověku nejnebezpečnějšího žraloka. V takovém případě je potápění specifické a zdravě uvažující jedinec by se ho k „jízdě“ ani nevydal hledat. Při kontaktu s ním je člověk uzavřený v kleci a láká ho, aby byl v jeho nejbližším kontaktu, ale před samotnými útoky a výpady je chráněn. I tak se přiznávám, že bych měl adrenalinu zřejmě plný neopren a zážitek to musí být na celý život (stačí mi zahlédnout zuby žraloka na obrazovace a vzpomenout si na věhlasné Čelisti)! Známou oblastí k potápění s nebezpečnými bílými žraloky jsou například vody Jihoafrické republiky, další oblíbenou lokalitou jsou vody u Japonska či u pobřeží Číny.

Pohyblivé obrázky

Přejděme nyní konečně k věci a podívejme se na dvě odlišná videa zachycující podmořský svět. První z nich je o v úvodu zmiňovaném „shark ridingu“, poklidná atmosféra moře i klid obrovských a krásných ryb vás jistě okouzlí, stejně jako okouzlila dva aktéry – půvabnou italskou B.A.S.E. jumperku Robertu Macino a profesionálního „potápěče na nádech“ (anglicky free diver) Marka Healeyho.

Druhé video je pak z odlišného soudku – potápění za účelem kontaktu s žralokem bílým.

Doufám, že druhé video u vás nezpůsobí změnu názoru na letní dovolenou u moře! Příjemnou zábavu!

Placený odkaz: Před projížďkou na žraloku si prvně sjednejte cestovní pojištění od České pojišťovny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: