Již dnes čeká extrémní běžce Beskydská sedmička

Již dnes čeká extrémní běžce Beskydská sedmička

  Závod, který byl legendární již od prvního ročníku. Adidas Terrex – Continental Beskydská sedmička táhne účastníky celých 90 kilometrů z Třince až do Frenštátu pod Radhoštěm a po cestě zdolá 7 tisícových vrcholů.

Závod odstartuje dnes po desáté večerní na náměstí v Třinci, sportovce od počátku nebude šetřit a z údolí Olše vede trasa na úvodní z vrcholů – Velký Javorový (1031 m). Následuje rychlý sestup několik set metrů dolů, aby se před účastníky objevilo další stoupání na vrchol Ropice (1082 m).

Snad naschvál je trasa poskládána tak, aby za každým vrcholem museli běžci slézt do údolí cca o 500-600 metrů níže. Třetím vrcholem je Travný, který je jakýmsi předkrmem před nejvyšším bodem celé trasy – Lysou horou (1324 m).

Z té je to čistě statisticky dále stále z kopce. Jenže statistika snadno zakryla, že po sestupu do Ostravice následuje další strmý výběh na Smrk (1276 m), klesání do Čeladné i další dva výstupy – na Čertův Mlýn (1205 m) a známý Radhošť (1129 m). Umíte-li počítat do sedmi, tušíte již jen cestu cíle. Omyl – organizátor Libor Uher připravil ještě osmý vrcholek – Velký Javorník (918 m).

Celá trasa měří 92 kilometrů, celkové převýšení je téměř 5,5 kilometru. Cílem Libora Uhra jako hlavního organizátora a autora nápadu, je přiblížit lidem, kteří se běžně na expedice do Himálaje nedostanou, náročnost výstupu na osmitisícovku. Celkové převýšení i délka cesty je podobné, jako cesta z Askole, kam lze dojet džípy, po ledovci Baltoro a na vrchol K2. Stejně tak součet výšek hlavních vrcholů trasy dá osmitisícovou hodnotu. Přesto je B7 proti výstupu na K2 v podstatě jen procházkou, účastníky nebude ohrožovat nedostatek kyslíku, mráz, vysokohorské počasí a navíc ti nejrychlejší „vylezou“ na B7 za pouhých 12-14 hodin.

Více informací o závodě na beskydskasedmicka.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: