HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jezdím na hory a nenudím se tam ani minutu!

  Hory jsou v podstatě jedno velké dětské hřiště s tím rozdílem, že kolotoče, průlezky a pískoviště nahrazují kolmé stěny, ledovce a krásná příroda. Pojďme se podívat, jak moc se hory změnily od dob, kdy nás tam nutili rodiče.

Mnoho z nás zažilo tu situaci, kdy jsme byli nuceni jezdit na povinné víkendové výšlapy. Ne všechny tento druh aktivity bavil, a proto na hory úplně zanevřeli. Jenže být v horách neznamená jen chodit po vyznačených stezkách se svačinou v ruce. I když někteří i tohle milují.

Lezení

Zdolávání kolmých stěn a věží je adrenalinový zážitek, kterému může konkurovat jen málo sportů. Do skalního lezení se buď beznadějně zamilujete anebo se naopak na lano už nikdy nebudete moct ani podívat. Nic mezi tím neexistuje. Tenhle sport se prostě nedá dělat na půl!

Destinace v Česku

Jedním z divů České republiky jsou bezesporu Adršpašsko-teplické skály mezi lezci zkráceně „Ádr“. Představte si celodenní pohádkové lezení na pískovcových skalních věžích, které každý večer graduje posezením s přáteli.

Destinace v zahraničí

Za panensky bílými vápencovými skalami nemusíme jezdit příliš daleko. Jedno z nejlepších lezení nabízí italské Dolomity. Je tady nespočet zajištěných lezeckých cest a skvělá infrastruktura. Své první lezecké kroky tady dělal legendární Reinhold Messner.

Feráty

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří nevyhledávají přímo vertikální pohyb, ale chození po umetených horských chodníčcích vás také nenaplňuje, tak feráty jsou vaším vysvobozením. Jedná se o skalní cesty, které jsou zajištěny fixními ocelovými lany. Ty vás po celou dobu pohybu jistí a slouží zároveň jako opora.

Destinace v zahraničí

U nás bohužel tyto zajištěné cesty téměř nenajdete, a proto za jejich hledáním musíme do zahraničí. Nejbližší „ferátová bašta“ je u našich sousedů v Rakousku. Míst, která jsou doslova propletena ocelovými lany, je v Rakousku nespočet a jsou na velmi vysoké úrovni. Najdete tam cesty všech obtížností a profilů. Z konkrétních míst stojí za zmínku zejména pohoří Rax či Gailtalské Alpy.

Horská kola

Horská cyklistika neboli MTB (mountain biking) je jedním z těch sportů, které vás někdy nutí křičet radostí a strachem zároveň. Kromě projížděk po horských hřebenech a prudkých stoupáních zahrnuje také odnož, které se říká downhill (sjezd), což obnáší jízdu z kopce lesem nebo sjezdovkou. Dnes už jsou pro tyto sjezdy udělané speciální trasy, na kterých překonáváte mnoho umělých překážek v podobě skoků, lávek či houpaček. Zpět na start vás vyveze sedačková lanovka.

Destinace v Česku

Nejlepší bikeparkem u nás je rozhodně ten šumavský na Špičáku. Kromě šesti unikátních tras, které jsou rozděleny podle obtížnosti, tady funguje také půjčovna kol, servis či výukové kempy.

Destinace v zahraničí

Nejlepší podmínky pro MTB mohou nabídnout opět naši sousedé v Rakousku a Německu. V kvalitě a množství tratí se s těmito bikeparky nemůže rovnat žádný jiný stát v Evropě. Pokud se rozhodnete vyjet do zahraničí, tak své GPS navigace nastavte na místa jako Bad Wildbad, Winterberg, Wagrain nebo Leogang.

Skialpinismus

Tento sport nám Česku zní docela exoticky, ale jeho kořeny sahají v alpských zemích až do 19. století. Jedná se v podstatě o kombinaci běžkování, lyžování a turistiky. Jen málokdo by se nechtěl projet několik kilometrů panenským prašanem s výhledem na čtyřtisícové vrcholky.

Destinace v Česku

Vyhledávaným místem pro skialpinismus jsou u nás Krkonoše a Jeseníky. Oblíbené okruhy jsou kolem Labské a Portašovy boudy, Černé hory či Pradědu.

Destinace v zahraničí

Tady asi většinu z vás napadnou Alpy. A s tímto tvrzením se nedá než souhlasit. Alpské státy jsou díky ledovcům přímo rájem pro skialpnismus. Nádherné túry si můžete vychutnat kolem vrcholů jako Grossglockner či Ortler.

Lyžování a běžky

Naopak lyžování a běžkování má u nás dlouhou tradici a množství středisek. Někdo možná od školních „lyžáků“ na lyžích nestál, a proto je nejvhodnější čas si to připomenout.

Destinace v Česku

Kromě známého „Špindlu“ jsou u nás na dobré úrovni také sjezdovky v Rokytnici nebo na Klínovci.

Destinace v zahraničí

Konkurence v oblasti lyžování je v Evropě obrovská. A proto doslova vyrostlo několik malých lyžařských měst. Pokud byste se chtěli vydat za něčím opravdu unikátním, tak se zaměřte na francouzské středisko Alpe d´Huez, které se pyšní nejdelší sjezdovkou v Evropě. Ta má neuvěřitelných 16 kilometrů a na jednom úseku se dokonce zanoří pod ledovec.

Než vyrazíte na lyže, skály nebo túru, nezapomeňte si sjednat  sjednání pojištění do hor.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: