Jeskyně Na Špičáku

Jeskyně Na Špičáku

Okruh kolem vrcholu Křemenáč (735 m) v Jeseníkách vás zavede do jeskyně Na Špičáku, ale také na vyhlídkovou věž Hemberg, ze které za dobrých podmínek uvidíte Zlatohorskou vrchovinu s dominantní Biskupskou kupou.

Jeskyně Na Špičáku se nachází severně od obce Písečná a asi 7 kilometrů od města Jeseník. Jedná se o nejstarší písemně doložené jeskyně ve střední Evropě (první zmínka už v roce 1430). Jeskyně sloužila jako úkryt, a to už ve středověku, o čemž svědčí nápisy, které se vyskytují na jejích stěnách. Restaurátorské práce na těchto nástěnných malbách byly dokončeny teprve v roce 2014.

Veřejnosti byla jeskyně zpřístupněna už na konci 19. století, o což se zasadil Sudetoněmecký horský spolek. Zhruba 400 metrů podzemních chodeb vzniklo v devonských mramorech, z čehož je zpřístupněna v rámci prohlídek asi polovina.

Otevírací doba

leden – březen: na objednávku v pracovní dny

duben – červen: úterý – neděle 9:00 – 16:00 hod.

červenec, srpen: pondělí – neděle 9:00 – 17:00 hod.

září, říjen: úterý – neděle 9:00 – 16:00 hod.

Přístup

Samozřejmě můžete jít čistě za návštěvou jeskyně, ale co si udělat výlet trochu delším a návštěvu podzemí rozšířit ještě o deseti kilometrovou túru, která začne na vlakové zastávce v obci Písečná.

Odtud se vydáte po modré značce . Po půl kilometru odbočíte na zelenou (pokud byste pokračovali po modré, dojdete za pár minut k jeskyni), které se budete držet další tři kilometry až k rozcestníku „Pod Křemenáčem“. Zhruba v půlce tohoto úseku se můžete zastavit na obhlídku Supíkovické vápenky, která pochází z první poloviny 19. století.

Až dojdete na výše zmíněný rozcestník, budete pokračovat stále po zelené kolem vrcholu Křemenáč. Na něj sice nevede značená stezka, ale cestou uvidíte několik pěšinek, které směřují k vrcholu a není problém si těch necelých sto výškových metrů od značky odběhnout. Pokud však chcete další zastávku na vyhlídkové věži Hemberg, tak se raději vraťte stejnou cestou, kterou jste na vrchol přišli, protože hrozí riziko, že věž minete.

Zelené se budete držet i za vyhlídkou, a to až ke křížení s modrou „Pod Bílými Kameny“. Dále po modré , zhruba tři kilometry přímo k jeskyni Na Špičáku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: