Jeseníky: Výhledy, které vás chytnou a nepustí

Jeseníky: Výhledy, které vás chytnou a nepustí

Přemýšlela jsem, za čím lidé vlastně chodí do Jeseníků a jak by se daly některé zajímavé cíle nějak zobecnit. Těchto cílů je samozřejmě celá řada, ale dnes vás vezmu za jesenickými výhledy, které jsem navštívila v posledním roce. Myslím si totiž, že výhledy jsou jedním z tahounů pro všechny turisty nejen v Jeseníkách.

Pro mě osobně jsou výhledy opravdu balzámem, ale balzámem na duši. Když je mi fakt hodně zle vím, že musím vylézt na nejbližší kopec a rozhlédnout se po krajině. Nemusí to být přímo z hřebenů, stačí opravdu jakýkoliv krásný výhled do dáli. Nejlepší je, že účinky této „léčby výhledy“ přetrvávají poměrně dlouhou dobu, a stačí si na ně v případě potřeby vzpomenout.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Také když nad něčím přemýšlím, když potřebuji rozhodnout nějaký zapeklitý problém, vylezu na kopec a koukám do daleka. Myšlenky se tak nějak srovnají a řešení vystoupí z původní změti nápadů úplně samo. No, a pak nesmím zapomenout na estetickou stránku výhledů, protože ta je neopomenutelná. Krása kopců, zalesněných údolí, dalekých rovin, stromů, květin, barev, nebe a mraků je prostě bezbřehá. Přidejte k tomu ticho a klid a nebude se vám chtít vůbec odejít.

Máte to také tak?

12 nejzajímavějších výhledů Jeseníků

 1. Z posedu nad loveckou chatou Devítka – jedna zimní cesta mě vedla z Drakova kolem Slučího potoka a lovecké chaty Devítka k bezejmenné pasece s posedem mezi Orlíkem a Starou horou. Vyškrábala jsem se na docela vysoký posed jenom proto, abych se mohla kouknout do dáli.
 2. Z Hornických skal – podzimní cesta z Rejvízu na prameny Opavice aPříčnou horu, kde stojí Hornické skály. Není z nich vidět příliš daleko, ale kombinace výhledu a skal je fajn.

  Z hřebenu Červené hory k PraděduZ hřebenu Červené hory k Pradědu

 3. Z hřebenu Červené hory k Pradědu – cesta po hřebeni Točníku, Červené hory na Červenohorské sedlo je samý výhled, jdete a jen se kocháte. Výhledy a jejich účinek vám vydrží na dlouhou dobu.
 4. Z Karliných kamenů – divokým údolím Skalního potoka na ještě divočejší Karliny kameny. Opuštěné, ale krásné místo. Drsný výstup kolem divokých skal v Medvědské hornatině.
 5. Z Vysoké hole a dalších vrcholů – z Karlova přes Velký Kotel na hřebeny a k Jelení studánce. Výhledů požehnaně nejen na okolní kopce a hřebeny, ale i na Nízký Jeseník a ještě dále…
 6. Z vrcholu Keprníku do polských rovin – z Ramzovského sedla na Šerák a Keprník. Z Keprníku jsou krásné kruhové výhledy do všech světových stran.
 7. Z vrcholu Keprníku do polských rovinZ vrcholu Keprníku do polských rovin

 8. Z Klepáče do Polska – jeden z nejkrásnějších výhledů je z vrcholu Klepáč (Klepý) (Králický Sněžník) na mozaiku polské zemědělské krajiny. Cesta z Hormí Moravy na Malý Sněžník.
 9. Z rozhledny v Nové Vsi – z Vrbna přes Hvězdu, Karlov, Mravencovku k rozhledně v Nové Vsi.
 10. Z louky od zaniklé obce Hřibová (Rychlebské hory) na rovinu a Polsko – cesta z Nových Vilémovic k zaniklým obcím Hraničky, Hřibová a Zastávka.
 11. Výhled z chodníku na Sokol – Sokolí skály na vrchu Sokol po cestě z Videl na Švýcárnu. Nádherné výhledy na obě strany hřebene.
 12. Ze sutí Staré hory na Příčnou horu – cesta z Drakova kolem Slučího potoka na Starou horu a Orlík.
 13. Pohledy ze sutí Suchého vrchu – cesta z Vrbna přes Suchý vrch na Jánskou chatu.

Fotografie ze všech 12 míst najdete ve fotogalerii.

A tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Ivana Metelková

Ukazuji lidem, jak vnímat a poznat Jeseníky očima domorodce. Inspiruji lidi k tomu, aby ke svému obyčejnému životu přidali kus dobrodružství. Ráda cvakám spouští, jsem amatérský cyklista a turista. Miluji knihy, internet a online marketing. Jsem autorkou eBooku: 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte. Osobní webové stránky o Jeseníkách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: