Jejich snem je reprezentovat na paralympiádě a osamostatnit se. Pojďme pomoct!

Jejich snem je reprezentovat na paralympiádě a osamostatnit se.  Pojďme pomoct!

Česká ultra-vytrvalkyně Markéta Peggy Marvanová často propojuje své extrémní výkony s pomocí lidem s handicapem. Na jaře se jí společně s Pavlem Paloncým podařilo vybrat 280 000 Kč v charitativní sbírce na neurorehabilitační léčbu pro děti trpící dětskou mozkovou obrnou. V rámci aktuálního projektu Okolo měsíce se snaží vybrat prostředky pro dvojici dívek Dáju a Alex, které navzdory své diagnóze usilují o větší samostatnost.

Sbírky pořádané Peggy Marvanovou jsou nám v redakci sympatické hlavně tím, že pomáhají konkrétním lidem a víme, že celá vybraná částka jde přímo na dobrou věc.

Alex, 13 let

Alex Borská má vrozenou vadu pohybového aparátu a páteře. Od narození ji proto provází kolečko operací a rehabilitací. I přes všechny limity miluje pohyb. Peggy, která sbírku pořádá, Alex popisuje takto: „Alex je úplně šílený magor do sportu v dobrém slova smyslu. Jejím snem je dostat se na paralympiádu a dělá pro to úplně všechno. A funguje to! Je mi jasné, že ji na té další skutečně uvidíme a chci ji podpořit, jak jen to jde.“ Alex se věnuje plavání a jízdě na handbiku. Na konci října si na MČR v paraplavání posunula osobní rekordy ve čtyřech disciplínách a odvezla si i tři medaile. V zimě mimo plavání nemá moc možností sportovat a ráda by se věnovala i lyžování. „S dopomocí jsem zkoušela lyžovat na monoski a obrovsky mě to bavilo. Bohužel ale potřebuji monoski speciálně upravenou pro svou neohebnou nohu. Navíc, kdybych měla monoski, mohla bych jet na lyžák a jiné akce se svými spolužáky. To bych si moc přála, protože jinde a jinak s nimi skoro sportovat nemůžu,“ říká Alex, na co by peníze ze sbírky použila.

Dája, 17 let

Daniela Málková trpí svalovou myopatií – genetickým onemocněním, které se projevuje postupným ochabováním svalstva. Svůj volný čas tráví ráda s kamarády a kreslením. Kvůli omezením byly zrušeny rehabilitace a přišla o možnost studia a samostatného bydlení v Jánských Lázních. Jejím velkým snem je osamostatnit se a naučit se vařit a péct, doma se ale kvůli vozíku ke kuchyni nedostane. Vybrané peníze by ráda využila na bezbariérovou kuchyň. „Dáju jsem poznala, když jí bylo 11 a ještě chodila. Teď ji s odstupem pár let vidím, jak skoro nezvedne ruku a ani se sama nepřesune. Vůbec nechápu, jak to zvládá, je úžasná. Sama sebe si na jejím místě vůbec nedokážu přestavit, a přitom ona je mi schopná ještě dodávat energii. Tu dívku nesmírně obdivuju,“ uvádí Peggy.

Na kole pro dobrou věc

V srpnu na podporu sbírky proběhla charitativní MTB jízda Okolo měsíce po trase Bike Hero. Na těžkou terénní trať o délce 170 km s převýšením 4 000 m se postavilo 48 statečných. Společnými silami chtěli pokořit vzdálenost 10 921 kilometrů. Právě tolik totiž činí obvod Měsíce. Ultrasportovci mezi sebou vybrali přes 40 000 Kč, cílem je částku za pomoci veřejnosti zdvojnásobit a každé z dívek předat šek v hodnotě 40 000 Kč na splnění snů.

Podpořit obě dívky můžete ve sbírce zde: www.darujme.cz/projekt/1204892

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: