Jednosměrka lesem i mýtinou – největší české singletracky

Jednosměrka lesem i mýtinou – největší české singletracky

Jízda na kole patří v české kotlině k nejoblíbenějším letním aktivitám. Není to jen sportovní vyžití, ale poskytuje nám příležitosti k poznávání krásy přírody kolem sebe. I u nás politici na různých úrovních pochopili, že je potřeba o české cyklisty dbát a budovat sítě cyklostezek.

To pravé spojení s přírodou však nepředstavuje hladký rovný asfalt, ale pořádně zvlněná lesní cestička, klikatící se mezi statnými stromy, křižující průzračné bystřiny a kopírující terén okolo majestátních skal a bludných balvanů. Tento přirozený pohyb na kole přírodou představují právě singletracky.

Jak samotné pojmenování napovídá, jedná se vesměs o jednosměrné cesty, které vznikly úpravou obslužných technických lesních cest a které musí splňovat určité parametry, aby se na nich dalo jezdit za každých povětrnostních podmínek. Je to tedy celkem věda. Předchůdci singletracků se začaly tvořit v USA, které jsou kolébkou mountainbikového pojetí cyklistiky. Ideální podmínky pro stavbu těchto cyklostezek však panují i v drsné přírodě na Britských ostrovech, kde vznikly první singletracky v pravém slova smyslu. A právě odtud přišla myšlenka na jejich budování také k nám, do našich luhů a hájů. Na území Česka můžeme najít tři plnohodnotné singletrackové areály, které nabízejí desítky kilometrů stezek pro všechny výkonnostní kategorie.

Singltrek pod Smrkem

Délka tras: cca 80 km
Obtížnost: 4 stupně
Parkoviště: ano, placené
Občerstvení: ano
Půjčovna kol: ano
Servis kol: ano
Poplatek: ne
Ubytování: ano, kemp, případně ubytovací kapacity v Novém Městě pod Smrkem
Web: www.singltrekpodsmrkem.cz

Síť lesních cyklistických stezek u Nového Města pod Smrkem v Jizerských horách položila základy singletrackům na našem území a v dnešní době je největším takovým areálem s délkou tras blížící se 80 km, včetně těch na polské straně hranic. Na tratích nechybějí dřevěné lávky, klopené zatáčky, skoky a kamenné chodníky.

Jízdu po stezkách si užije opravdu každý, síť trailů je rozdělena barvami (zelená, modrá, červená a černá) na jednotlivé úseky podle výkonnostní kategorie jezdců. Jízdu z kopce a do kopce si tu užijí jak rodiny s dětmi (zelená barva), tak i ostřílení borci, kteří vyrostli na strmých trailech pod lanovkami zimních sjezdařských areálů (černá barva). Z výše položených míst jsou nádherné výhledy na Jizerské hory. Celý komplex stezek je podporován dobrou infrastrukturou, nechybí tady několik restaurací a občerstvení, cykloobchod, půjčovna a servis kol a kemp. Nástupním místem pro všechny bikery je Singltrek centrum, kde se nachází všechno potřebné včetně myčky kol a sprchy.

Rychlebské stezky

Délka tras: cca 60 km
Obtížnost: 4 stupně
Parkoviště: ano
Občerstvení: ano
Půjčovna kol: ano
Servis kol: ano
Poplatek: dobrovolný (měsíční 50 Kč, roční 500 Kč)
Ubytování: ano, kemp, případně ubytovací kapacity v Černé Vodě
Web: www.rychlebskestezky.cz

Ze starých loveckých chodníků v okolí obce Černá Voda v Rychlebských horách vznikly trailové trasy o celkové délce zhruba 60 km pro všechny kategorie jezdců, kteří chtějí být v blízkém kontaktu s přírodou.

Své trasy si tu vybere opravdu každý, setkáte se tady jak s technickými sjezdy, klopenými zatáčkami a pumpovacími vlnkami, tak i s traily určenými pro úplné začátečníky, které cyklisty zavedou k panoramatickým výhledům na vrcholky Rychlebských hor (od nejlehčích modře značených po těžké, značené černě).

Stezky jsou koncipovány tak, že záleží na dovednosti každého bikera, jak svou jízdu pojme, chce-li si užít pohodovou jízdu, nebo náročné skoky. Všechno samozřejmě záleží i na vybavení, se kterým však dokážou pomoct na Základně v Černé Vodě, kde se nachází jak prodejna kol, tak i jejich půjčovna a lektoři jízdy na trailovém kole. Samozřejmostí je restaurace a depo, ve kterém je možno si kolo před cestou autem domů umýt, protože Rychlebské stezky jsou sjízdné za každého počasí, takže o přilepené bláto na rámu není nouze. A pakliže bikery přestane jízda na kole bavit, je možno si v okolí trailů zaboulderovat, takže lezečky určitě s sebou.

Svět outdooru 2/2015V druhém letošním vydání Světa outdooru se dočtete o letních aktivitách a destinacích, kam se za nimi vypravit. Naleznete v něm také články o vybavení pro přespání, konkrétně pro vás máme připraveny rady kolem spacáků a karimatek, rozhovory se zajímavými osobnostmi a samozřejmě nechybí novinky v outdoorovém vybavení.

Ústředním bodem čísla je rozhovor s Jardou Kulhavým, vodáky čeká tip na zajímavou polskou řeku, cyklisty přehled českých singltreků a trekaře naláká třeba do Patagonie. Zajímavý je i pohled do podzemí s 3D fotografem Markem Audym nebo report z (ne)zamerzlého Bajkalu.

Svět outdooru 2/2105 si můžete najít na mnoha distribučních místech nebo stáhnout v pdf.

Cyklo Aréna Vysočina

Délka tras: cca 30 km
Obtížnost: 5 stupňů
Parkoviště: ano
Občerstvení: ano
Půjčovna kol: ano
Servis kol: ano
Poplatek: ne
Ubytování: ano

Web: www.vysocina.bike

Aréna v Novém Městě na Moravě je známá především díky úspěchům našich biatlonistů, ale svou zásluhu na tom nese také pravidelné pořádání Světového poháru horských kol. A právě okruh pro MTB profesionály se stal inspirací projektu, který zpřístupnil tenhle areál veřejnosti, kdy se opět jezdci všech výkonnostních kategorií mohou na svých jednostopých vehiklech pohybovat po jednosměrných stezkách a trailech.

Nacházejí se tu jak bezpečné stezky pro děti, tak i imitace trati Světového poháru, po které se prohání třeba Jaroslav Kulhavý. V Cyklo Aréně Vysočina šli vlastně ještě o kus dál, některé stezky jsou sjízdné i pro hendikepované na kolečkovém křesle nebo handbiku. Obtížnost je rozdělena do pěti stupňů, od fialově značených cest pro ty nejmenší, přes zelenou, modrou a oranžovou/červenou, až po černě značené, které jsou určeny technicky a fyzicky zdatným bikerům, kteří vyhledávají adrenalin na každém metru.

Celková délka sítě singletracků přesahuje 30 km a volně navazuje na silniční trasy, které protkávají Žďárské vrchy. Vzhledem ke konání velkých zimních i letních světových akcí jsou na místě veškeré služby, včetně půjčovny a servisu kol, ubytovacích kapacit a tréninkových kempů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: