HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Je možné v 55 letech vytvořit cestu za 8b? + VIDEO

Je možné v 55 letech vytvořit cestu za 8b? + VIDEO

Rakouská legenda Beat Kammerlander dokazuje, že ano, když se mu povedlo dokončit cestu „Drei Stiebe“ v západním Rakousku.

Beat Kammerlander je muž, který má velký podíl na podobě dnešního skalního lezení. S tím začal už v sedmdesátých letech a pokračuje ve velkém stylu dodnes a to i přesto, že je ročník narození 1959.

Cesta „Drei Stiebe“ nedosahuje takového věhlasu jako předešlé Beatovy cesty „Speed“ za 8c+ z roku 1995 nebo legendární více délka „Silbergeier“ za 8b+ (1993), která je součástí alpské trilogie. S ohledem na zmíněný věk se však jedná o hodnotný výkon a důkaz toho, že velké věci nejsou vždy vázány na čísla u kolonky „datum narození“.

O přínosu Beata Kammerlandera svědčí článek, který se ohlíží za adidas Adventure Teamem.

Linie „Drei Stiebe“ se doslova plazí po hladké skalní stěně s názvem Bürser Platte nedaleko obce Bürs v samém konci západního výběžku Rakouska. Cesta se nachází vlevo od další Kammerlanderovy famózní cesty, kterou je „Prinzip Hoffnung“ (8b/8b+, 2009). Za zmínku stojí také to, že Beat se teprve nedávno uzdravil ze zranění kolene.

Jedna z těch, u kterých hodnocení nesedí

Cesta je obtížná po celé své délce a sám autor říká, že se jedná o hodně poctivé 8b, které by někteří možná ohodnotili ještě o stupínek výš. Navíc dodává, že u „Drei Stiebe“ je hodnocení druhotné.

adidas

Beat Kammerlander patří dlouhodobě do skupiny sportovců, které podporuje firma adidas. Dalo by se říct, že symbolizuje spojení adidas a skalní lezení. Vzhledem k dlouhodobé a stabilní výkonosti se rozhodně nejedená jen o jakousi čestnou funkci. Beat se navíc, na základě svých zkušeností, aktivně podílí na vývoji lezecké výbavy, kterou firma adidas nabízí.

„Ve stěně je několik cest, které jsou opravdu velmi těžké k vylezení, a to bez ohledu na jejich obtížnost. Ve skutečnosti jsou tam cesty, které jsou lezeny jen velmi málo v porovnání s jinými ve stejné obtížnosti. „Drei Stiebe“ spadá do první kategorie. Tato skutečnost je způsobena velmi specifickými kroky na malých chytech, které je potřeba mít natrénovány a jejich technická obtížnost je vysoká“, vysvětluje Kammerlander.

Důkazem Rakušanových slov je následující video

S využitím planetmountain.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: