Javorový vrch

Javorový vrch

Mohutný rozložitý vrchol blízko polských hranic je další beskydskou tisícovkou, která by při poznávání Beskyd neměla ve vašem deníčku chybět.

Javorový vrch v Moravskoslezských Beskydech se nachází mírně mimo oblast „hlavního dění“, jak bych nazval okolí Smrku, Lysé hory či Pusteven. Výstup na 1032 metrů vysoký kopec vás určitě neprověří skrz strmé stoupání, ale jako cíl celodenního výletu jej určitě můžete zvolit.

Samotný vrchol Javorového, jak se hoře zkráceně říká, je celkem opuštěný a žádnou chatu či stavení tam nenajdete. O výhledech se také nedá mluvit. Úplně něco jiného je však kilometr a půl vzdálený podvrchol Malý Javorový, kde jsou kromě restaurace v podobě horské chaty také lyžařské sjezdovky, stanice horské služby a televizní retranslační stanice. Z Malého Javorového už vaše oči nakrmit můžete, a to výhledy na Oravské Beskydy, Malou Fatru, Roháče a Vysoké Tatry. Samozřejmě za dobrých podmínek.

Přístup

Na Javorový vrch vede několik značených výstupových tras. Přístup je možný jak od obcí Guty, Řeka, Tyra, Oldřichovice, tak po hřebenech ze směru od Morávky či Horní Lomné. Hřebenové varianty jsou už však trochu delšími túrami. Za sebe bych doporučoval výstup od Morávky s cestou přes Velký Lipový a Ropici. Nepotkáte tu téměř žádné turisty a ve druhé části se jedná o příjemnou hřebenovku. Je však potřeba počítat s trasou dlouhou deset kilometrů (v jednom směru) s převýšením kolem 700 metrů.

Důležité je určitě zmínit také přítomnost sedačkové lanovky, která je v provozu v sezóně a vede z Oldřichovic pod vrchol Malého Javorového. Z horní stanice je to na Velký Javorový asi 2 kilometry.

I cyklisté si přijdou na své, jelikož přímo na Malý Javorový vede cyklistická trasa „Radegast Trojmezí“, která vede přes Oldřichovice a Tyru. Dojet se dá i na samotný Velký Javorový. Horská kola jsou však nutností.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: