Jaroš i Uher byli v Pákistánu úspěšní!

Jaroš i Uher byli v Pákistánu úspěšní!

Radek Jaroš (50) v sobotu vystoupil na druhý nejvyšší vrchol naší planety K2, což znamená, že zkompletoval „Korunu Himaláje“. Libor Uher (43) o den dřív, tedy v pátek, stavěl vlajku na vrcholu Broad Peaku.

Na popáté je to doma!

Přesně tolik pokusů totiž musel Radek vykonat, aby se dostal na 8611 metrů vysoký vrchol K2. Samotný útok na vrchol trval čtyři dny a byl veden Abruzziho žebrem (klasická výstupová cesta na K2). Spolu s Radkem vrcholu po čtvrté odpoledne dosáhl také Honza Tráva. Poslední z tria, Petr Mašek, zůstal ve čtvrtém výškovém táboře.

Výstupová cesta na K2 Abruzziho žebrem, zdroj: wikipediaVýstupová cesta na K2 Abruzziho žebrem, zdroj: wikipedia

Nutno dodat, že k vrcholu vyrazili ze čtvrtého výškového tábora o půlnoci, takže byli v zápřehu celých 16 hodin.

Radek je prvním Čechem, který dokončil výstupy na všech čtrnáct osmitisícovek, všechny navíc bez umělého kyslíku. Celkové se jedná o 32 jméno (mezi muži, teprve 15. bez kyslíku), které se může podepsat pod ocenění Koruna Himaláje. Svoji pouť započal v roce 1998 výstupem na Mount Everest. Celé trio momentálně sestupuje do základního tábora.

Libor byl o den rychlejší

v pátek, v 13:30, se podařilo dvojici Libor Uher/Marek Novotný vystoupit na hlavní vrchol Broad Peaku (8047 m). Zdá se, že podobně jako u Radka Jaroše a Honzy Trávníčka šlo vše hladce, ale počkejme si, co budou kluci říkat po příjezdu domůUsmívající se.

Výstupová trana Libora Uhera a Marka Novotného na Broad Peak, zdroj liboruher.cz.jpgVýstupová trasa Libora Uhera a Marka Novotného na Broad Peak, zdroj: liboruher.cz

Dá se tušit, že Libor bude chtít v budoucnu dokončit výstupy na všechny osmitisícové vrcholy Pákistánu. V roce 2007 byl úspěšný na K2 o tři roky později (2010), právě s Radkem Jarošem, uskutečnili v rámci jedné expedice výstupy na Gasherbrum I a II. Nechme se překvapit, kam budou vést další Liborovy kroky, zajímavé budou i ty Radkovy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: