Jarní Everest vám přináší vyváženou kombinaci slunce a sněhu

Jarní Everest vám přináší vyváženou kombinaci slunce a sněhu

Nový Everest se dostává do vašich schránek a pomáhá vyřešit ono známe horolezcovo dilema. Totiž to, zda je lepší vyrazit na prosluněné skály, nebo ještě nabrousit lyže a využít fantastickou firnovou podmínku. Poradíme vám, ať už se rozhodnete jakkoliv!

Pokud jste se nad aktuální titulkou zalekli, že sebestředný trend sociálních sítí pronikl i do lezeckého světa, setřeste veškeré obavy – stačí si vyhledat pár fotek na téma „The Nose first ascent“ a jistě oceníte snahu, kterou si kluci s pózováním dali.

A ještě než se podíváme do dalšího obsahu, jen jedno rychlé připomenutí: Everest už nehledejte v prodejnách tiskovin a objednávejte i jednotlivá čísla výhradně na našich stránkách.

Kryštof Svatoň se na stránkách Everestu ukazuje poprvé, ale hned s dvojitou porcí . Ve fotografickém portfoliu se nejen představí, ale především naservíruje pestrou paletu fotek ze všech koutů Evropy. Následně vás pozve do Finska, konkrétně do národního parku Pallas–Yllästunturi , kde doporučí 3denní trek na sněžnicích.

2x do Bernských Alp

Pokud dáváte přednost skialpům, zkuste na Velikonoce vyrazit do Bernských Alp, které jsou pro jarní putování jako stvořené. A máte-li zálusk na tamější nejvyšší vrchol, nalistujte rubriku Alpské vrcholy, kde se dočtete, co vás čeká na majestátním Finsteraarhornu.

Abychom dostáli slibu a přehoupli se pomalu do letních témat, nemusíme chodit v zeměpise nijak daleko. Pod severními svahy legendárního trojlístku Eiger-Mnich-Jungfrau vede několikadenní trek, na kterém sice navzdory názvu už žádné medvědy nepotkáte, ale výhledy budou neméně dechberoucí než kdybyste potkali onoho chlupáče.

Neméně legendární jako stěny nad Grindelwaldem je i žulová stěna v Yosemitech. Jan Zahula vám barvitě povypráví, co obnáší taková lezecká výprava na El Capitan a zjistíte, že strasti zdaleka nemusí spočívat jen v lezeckých problémech.

Od Islandu po Pákistán

Víte jak se jmenuje nejvyšší hory Islandu? Že netušíte? Nevadí! Helena Křenková vám prozradí nejen ono nezapamatovatelné a nevyslovitelné jméno a výšku, do které se ona hora tyčí, ale vylíčí také, jak vypadá cesta k jejímu vrcholu.

S Honzou Haráčem se pak přesuneme o hodný kus cesty dál. Pokračujeme ovšem v hádankách a tak se dozvíte, jaký je nejdelší trek po ledovcích a abyste to neměli tak těžké, napovíme, že zavítáte do Pákistánu.

Ve velehorách zůstaneme i v tradiční rubrice Historie. Jirka Novák dotáhne druhým dílem expedice  21. století až do současnosti a uzavře tak dlouhý seriál mapující působení českých a slovenských horolezců v horách celého světa.

Ani v rozhovoru neutečeme ze spárů řídkého vzduchu. Slovenský horolezec Michal Gabriž sice naskočil do vlaku s názvem horolezectví až kolem třiceti let, což je docela pozdě. Od té doby však šlape naplno a může být motivací pro nás všechny, kteří si říkáme, že naše začátky ve dvaceti byly pozdní.

A mnoho dalšího inspirativního čtení:

  • 4 dny napříč Dolomity
  • Metodika: Vyhni se lavinám!
  • Sněžnice a skialp v Brixentalu
  • Pohlednice: Indian Creek
  • Bivak:  Bivak Slavka

Členství v Alpenvereinu + 4 Everesty za 1750,- Kč

Staňte se členy rakouského Alpenvereinu, připlaťte si pouhých 60,- Kč a máte čtení na celý rok. Alpenverein jistě netřeba představovat, nicméně veškeré podrobnosti, podmínky a online objednací formulář naleznete na http://oeav.cz. Využijte až 20% slevy v outdoorových obchodech a další řadu benefitů. Novinka: Vyřiďte vše online a buďte pojištěni ihned bez dalšího čekání! http://oeav.cz/express

Další informace o časopise Everest naleznete na našem webu a Facebooku.

Prolistujte si pár prvních pár stran, nebo si zakupte celé číslo v elektronické podobě na floowie.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: