HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jan Horák – lezení širokých spár je jiné kafe

Jan Horák – lezení širokých spár je jiné kafe

Loni se Jan Horák setkal se zajímavou skupinou lidí, pro kterou nebyly žádné cíle dost velké. Všechny nápady se zdály proveditelné. Z touhy vylézt na jeden kopec vznikl plán vylézt na čtyři vrcholy ze 7 summits.

Projekt se nakonec nepodařilo dokončit. Jaké plány má Honza na letošní rok?

Loni se ti nepodařilo dokončit Rok pěti expedic, chystáš se letos zbývající expedice dokončit?

Původně jsem chtěl letos Rok pěti expedic dokončit, ale naskytla se mi zajímavější příležitost, a tak jsem se rozhodl pro ni. Koncem loňského roku jsem se seznámil s americkou profi lezkyni Pamelou Shanti Pack, specialistkou na široké spáry. V listopadu jsme spolu lezli dva týdny v Utahu a na letošní rok domluvili další spolupráci.

Zmiňoval jsi i bonusovou 4×4 expedici na Island, realizovala se, jaké to bylo, případně kdy se tam chystáš?

Na Islandu jsme byli přesně před rokem – loni v dubnu. Expediční Toyotou jsme projeli větší část ostrova a podívali se na opravdu nádherná místa. Expedice byla náročná hlavně kvůli počasí – na Islandu panovala ještě tuhá zima a množství sněhu nám hodně komplikovalo plány. Skoro každý den jsme museli vykopávat Toyotu zapadlou ve sněhu. Určitě to byla hodně dobrodružná výprava. Island doporučuji každémú, ale raději bych tam jel koncem léta.

Vymýšlíš i další odvážné projekty do budoucna?

Hlavním projektem na letošní rok jsou dva měsíce lezení s Pamelou Shanti Pack v USA. Lezení širokých spár je velmi specifické a je na to potřebý úplně jiný trénink, než ten klasický lezecký. Poslední čtyři měsíce jsem trávil ve fitku a soustředil se na vnitřní svalstvo. Musel jsem změnit nejenom tréninky a jídelníček, ale i myšlení. S touto intenzivní přípravou mi pomohlo hlavně A1-fitness z Brna. Aktuálně jsem dorazil do Utahu kde polezeme celý duben a v květnu se přesouváme do Yosemite.

Další větší plány budu dělat až se vrátím z USA. V hlavě si pohrávám s myšlenkou jet Toyotou do Afriky a na konci roku do Patagonie. Ale to jsou zatím jen úvahy. Vše záleží na penězích.

Marmot

Jak se ti v dnešní době shání sponzoři, cesty a vybavení musí být velmi nákladné.

Je to přesně tak – každá cesta, expedice stojí spoustu peněz, ale i času. Shánění sponzorů je těžké a bez kamarádů a jejich doporučení by to nešlo. Téměř žádná firma vám nedá peníze, většinou vám nabídnou produkt který vyrábějí nebo prodávají. Samotné shánění sponzorů je nekonečné ptaní a nabízení spolupráce. Nemám to rád, ale bez toho to nejde. Mým největším sponzorem je Marmot, od kterého pouźívám hlavně vybavení do hor a něco z oblečení. Např Nové modely spacáků jsou fantastické a nedám na ně dopustit.

Když nejsi někde na expedici, nenudíš se doma? Přeci jenom jsou to velké kontrasty.

Když nejsem na cestách mám normální práci, která mě živí a vydělává právě na ty expedice. Horolezecká škola RockJoy mě nenechá výdechnout. Pak také dovážíme z USA lana Sterling Rope a s tím je také hodně práce. Rozhodně se tedy nenudím.

Co na to tvůj soukromý život?

Přítelkyně mě hodně podporuje, ale moc se jí nelíbí, že jsem odjel na dva měsíce pryč.

Honza „Horáček“ Horák

Věnuje se horolezectví už od kolébky, kdy vyměnil chrastítko za karabiny a místo s plyšákem, spával s cepínem. Založil horolezeckou školu RockJoy a pořádá expedice na kopce a hory po celém světě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: