HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jaké zvolit termoprádlo?

Jaké zvolit termoprádlo?

O významu a funkci termoprádla při outdoorových aktivitách jsme psali již několikrát. Tentokrát nabízíme několik praktických rad pro výběr vhodného termoprádla od naší spolupracovnice Markéty Maříkové, která má díky své profesi i závodní sportovní činnosti s funkčním prádlem bohaté zkušenosti.

Obecně termoprádlo funguje tak, že rychle odvede pot od pokožky na druhou stranu pleteniny. Odtud prostupuje přes další vrstvy oblečení a  odpařuje se. Výsledkem je, že spodní trika a kalhoty nestudí, rychle schnou, a chrání vás tak před podchlazením či  přehřátím. Pokud však vaše ostatní svršky neumějí transportovat vlhkost, ani kvalitní termoprádlo, nezajistí výše uvedené efekty.

Tyto informace pro mnohé z vás nejsou novinkou. Otázkou zůstává, jakým značkám věřit  a jak se zorientovat v nabízených materiálech.

Výběr značky

Nejčastěji se na trhu setkáte s výrobky různých surovinových kombinací na bázi polypropylenu (POP) či polyesteru (PES). Doplňkovými látkami jsou povětšinou vlna, bavlna nebo viskózové hedvábí a případně určité procento elastomeru. Pokud má vámi vybrané zboží na etiketě uvedenu zkratku PES či POP, vyšli jste správným směrem. PES a POP jsou rychleschnoucí syntetická vlákna, která absorbují pouze zanedbatelné množství vlhkosti (0–2%).

Stejně tak důležitá jako základní surovina je konstrukce pleteniny. Nevhodné vazby nití mohou totiž způsobit, že materiál nefunguje. Vazebních možností existuje nekonečné množství a není v silách nikoho otestovat všechny.

Při výběru značky tedy doporučuji vsadit na dobré jméno společnosti, na firmy oblékající známé sportovní osobnosti a v neposlední řadě na zkušenosti vaše nebo vašeho okolí.

V oblasti kvality funkčních oděvů z hlediska technických parametrů se čeští výrobci rozhodně nedrží zpátky. K našim nejznámějším ochranným známkám v této oblasti patří Moira, Klimatex, Vavrys. Mezi vyhlášené zahraniční lze zařadit např. Craft, Odlo, Alpinus, North Face.

Polárník Vášek Sůra radí: Jak na oblékání v zimě? Vrstvení a specifika oblékání v silném mrazu

Výběr materiálu

V nabídce zavedených firem najdete zpravidla několik řad termoprádla lišících se schopností tepelné izolace a v určité míře i v rychlosti odvodu potu. Při výběru je dobré si uvědomit, jak velký výkon obvykle podáváte, v jakém se budete nebo chcete pohybovat teplotním rozmezí a zda jste horkokrevní či naopak.

Co se týče transportu vlhkosti nejlépe fungují jednovrstvé, na první pohled prodyšné 100% POP či PES výrobky. Jako samostatná vrstva jsou vhodné do horkého podnebí, jako první do chladnějších podmínek, či do zimního období při vyšší fyzické zátěži.

Pokud neplánujete vydávat příliš energie, tento nejlehčí typ vás v zimě nezahřeje. Jestli vám teplo nepomohou vytvořit  izolační mezivrstvy, nezbývá než si pořídit teplejší spodní oblečení. Zrovna tak pro mrazivé dny si ze sortimentu obstarejte dvou či vícevrstvé materiály. Prádlo do nízkých teplot  je  často kombinací syntetických vláken tvořících spodní vodivou vrstvu a bavlny či vlny formující savou vnější vrstvu.

Někteří  výrobci poskytují více než  jeden  druh trik do tepla a  jeden do mrazu. V případě, že si netoužíte pořizovat zvlášť výbavu na léto a na zimu, či se budete vyskytovat v krátkém čase v rozdílných klimatických podmínkách a šetříte místo v batohu, slevte malinko z požadavků  na obě funkce a opatřete  si z nabízeného zboží  produkt nejvíce univerzální.

Na základě  své osobní zkušenosti si dovoluji poradit, že  by se mělo jednat buď o 100% POP či PES  pleteninu s vazbou umožňující vyšší  tepelnou izolaci či spojení jmenovaných umělých vláken s vlnou. Jestliže není z příbalových letáků poznat, o který vzorek  jde, nebojte se  kontaktovat přímo výrobce. I způsobilost a ochota informovat vám leccos o společnosti naznačí.

Autor: Markéta Maříková

© Malý Průvodce 2001

DALŠÍ ČLÁNKY NA TÉMA OBLEČENÍ

Co na sebe v létě? správné vrstvení oblečení na hory

To základní o oblečení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: