Jaká novoroční horská předsevzetí mají české lezecké špičky Jaroš, Holeček nebo Zeman? A jaké máte vy?

Jaká novoroční horská předsevzetí mají české lezecké špičky Jaroš, Holeček nebo Zeman? A jaké máte vy?

Mezi klasické novoroční předsevzetí můžeme zařadit hubnutí, seknutí s kouřením, větší spořivost anebo odhodlání k velkým životním krokům. Kdo je duší horolezec, bude mít jistě nějaké své cíle na vrcholcích hor. Málokdo ví, že i Miloš Zeman má své lezecké předsevzetí.

Vybrali jsme tři známé české horolezce a zjistili, co mají pro příští rok v plánu. Jako bonus se dočtete, jaké výstupy má v plánu náš prezident Miloš Zeman.

Předsevzetí předních českých horolezců

Honza Trávníček

Jeden z nejúspěšnějších českých himálajských lezců (vrcholy čtyř osmitisícovek ve čtyřech pokusech) Honza Trávníček, který letos s expedicí na devátou nejvyšší horu planety Manaslu (8163 m) nevylezl, by příští rok chtěl zrealizovat už delší dobu plánovanou akci – výstup na Cho Oyu. „Mělo by to být na podzim a sestava bude početnější, měl bych jet já coby vedoucí, moje přítelkyně Miri Jirková, Honza Říha, David Knill, Petr Mašek (Miska), Lucka Výborná a další. Taková větší akce.“

Radek Jaroš

Další úspěšný český himálajský lezec Radek Jaroš, který je 15. člověkem na světě, co získal tzv. Korunu Himálaje má trochu netradiční plány.
„V období května se chystáme se na Denali a na podzim chci v Novém Městě na Moravě sednout na kolo a dojet na něm až na Elbrus, což je nejvyšší hora Evropy. Po Koruně Himálaje mě tedy čeká cesta za Korunou světa – nejvyšší vrcholy všech světadílů.

Marek Holeček

Plány, které má Mára Holeček jsou zahaleny tajemstvím. Pokusí se Mára o další pokus jihozápadní stěnou na Gasherbrum I? Nebo bude nabírat síly a připravovat televizní dokumenty o své cestě a nový film The Živly? Mezi jisté cíle patří česká expedice na malý, nemnoho navštěvovaný, ostrov v Pacifiku, jehož jméno zatím nechce Mára prozrazovat.

A co hlava státu?

Pro někoho může být celkem překvapivá informace, že se prezident Miloš Zeman se svým pokročilým věkem věnuje lezení. Po Pavlovi Bémovi je tak dalším politikem, který se této aktivitě věnuje.

Zkušenosti, tolik potřebné pro pohyb ve výškách získal Zeman za poslední roky ve vrcholové politice. Podnikl řadu výstupů, které byly i vysílány živě v televizi. Vzpomeňme například na slavný výstup při pokusu o získání Koruny Himaláje, který však zhatila nepříjemná viróza. Vyjádření prezidenta o jeho plánech na nadcházející rok se nám bohužel nepodařilo získat. Víme však, že Zeman má zacíleno na východ. Indicie směřují k tomu, že chce vylézt v Rusku do vysoce postavených míst.

https://www.youtube.com/watch?v=qegb-ZJaFWU

Jeden ze slavných Zemanových výstupů

Autor Michal Kroužel, šéfredaktor Pohora.cz, je nadšeným cestovatelem, pro kterého jsou hory druhým domovem – ať už zelené kopečky Krkonoš anebo ostré štíty Himalájí. Miluje přírodu a poznávání jiných kultur, je závislý na endorfinu, proto rád běhá, jezdí na kole a pokouší štěstí při adrenalinových aktivitách. Vše si řádně fotograficky dokumentuje.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: