Jak vypadá lezecký projekt, který trvá už 8 let? Je 900 metrů vysoký a převislý!

Jak vypadá lezecký projekt, který trvá už 8 let? Je 900 metrů vysoký a převislý!

Američtí lezci Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson se snaží již osmým rokem o volné přelezení nejvíce převislé stěny na El Capitanovi. Oba si už v cestě udělali pěkných pár zranění, ale ani to je neodrazuje.

Minulý týden se Tommy i s rodinou vrátil do Yosemit, aby tady pracoval na vytouženém projektu, volném přelezení jihovýchodní stěny skalní modly s názvem El Capitan. Tommy doslova řekl: „Lezecký program mám vyřešený minimálně do Vánoc“. Kevin rovněž plánuje zasvětit podzim stejnému cíli, a to do té doby, než se jim povede cestu přelézt, anebo je zastaví sníh a led.

Tommy, lezec, který má volně přelezeno na El Capitanovi víc cest než kdokoliv jiný, začal na cestě „Dawn Wall“ pracovat v roce 2007. Kevin se k němu připojil o dva roky později. Ruku k dílu přiložili i další špičkoví lezci jako je Chris Sharma či Alex Honnold, ale největšími vytrvalci jsou Kevin a Tommy.

Lezou, když jiní ne

V posledních letech se dvojice do stěny vrací vždy v polovině října. Tedy v čase, kdy většina lezců Yosemitské údolí opouští. Jelikož je stěna převislá, je možné ji lézt i v zimě, problémem však je padající led.

Dvojici chybí volně přelézt už jen „dvě“ délky. Celá linie je složena z neskutečně obtížných délek, které jsou povětšinou v rozmezí 7a+9a. Ano, čtete dobře 9a v bigwallovém lezení. Pravděpodobně se jedná o nejobtížnější délku v celých Yosemitech a stoprocentně o nejtěžší bigwallový projekt na světě.

Jak vypadá vizuálně nejšílenější krok cesty?

Jedna ze dvou chybějících délek se nazývá Dyno a klíčový krok v ní je tento dva a půl metru dlouhý traverz, do kterého lezci skáčou. Tommy si neskutečný pohyb nasimuloval doma. Jeho snažení si můžete prohlédnout skrz odkaz na fotografii níže (stačí kliknout na fotku). Ještě doplním, že Kevin si při tomto neskutečném pohybu přetrhl vazy v kotníku, což mu v roce 2011 ukončilo lezeckou sezónu.

S využitím climbing.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: