Jak vybrat vozík za kolo pro psa?

Jak vybrat vozík za kolo pro psa?

Pokud chcete brát svého čtyřnohého přítele na cyklovýlety s sebou, možná právě řešíte výběr cyklo-vozíku pro psa. Jaké vozíky pro psy jsou na trhu a podle čeho vybírat?

Většina psích miláčků nerada zůstává sama doma. Nechat psa běžet vedle kola není dobrý nápad. Nechat ho běžet na volno může být zdraví nebezpečné, kdyby se pes přimotal do cesty. I se speciálním vodítkem však není delší běh po asfaltu pro psa nic příjemného, nehledě na to, že řada z nich může na to být příliš malá nebo stará. Cyklovozíky pro psy jsou tak stále oblíbenějším vybavením, které umožňuje užívat si výlety i s čtyřnohým parťákem.

Podle výrobce, parametrů a doplňkové výbavy se ceny kvalitnějších vozíků pro psy pohybují mezi 10 a 25 tisíci. Jsou tedy investicí, která ale bude sloužit dlouhá léta a často má i další možnosti využití. Na co všechno při výběru vozíku pro psa myslet?

Velikost a nosnost

V první řadě vybíráme vozík podle velikosti a rasy našeho psa. Je potřeba, aby měl pes dostatek prostoru si pohodlně lehnout i sednout, proto také sledujte, jak moc je vršek skosený. Zásadním parametrem je také nosnost vozíku. Ta se pohybuje v rozmezí do 20, 30, maximálně však 45 kg – to je momentálně limit nastavený tak, aby bylo možné kolo i vozík bezpečně dobrzdit i s čtyřnohým nákladem. Hudbou budoucnosti pak jsou vozíky s vlastní brzdou napojenou na řídítka – určitě se i toho jednou dočkáme.

Cyklovozíky pro psy jsou tak stále oblíbenějším vybavením, které umožňuje užívat si výlety i s čtyřnohým parťákem. Vozík Burley Bark Ranger je určený pro psy do 34 kg, verze XL až do 45 kg.
Cyklovozíky pro psy jsou tak stále oblíbenějším vybavením, které umožňuje užívat si výlety i s čtyřnohým parťákem. Vozík Burley Bark Ranger je určený pro psy do 34 kg, verze XL až do 45 kg.

Kompatibilita s kolem

Dopředu si prověřte, že je vozík možné napojit na váš typ kola, případně elektrokola. Součástí vozíku bývají adaptéry pro připojení na klasickou pevnou osu či osu s rychloupínákem. Problémem dnešní doby ale je, že se pevné osy kol poněkud liší. Pro připojení vozíku je pak někdy nutné pořídit správnou osu (adaptér) podle typu vašeho kola, kterou nahradíte stávající pevnou osu a našroubujete na ni upínací mechanismus pro vozík. Ty nejběžnější osy mívají výrobci vozíků skladem.

Pohodlí pro psa i páníčka

Abyste si vy i pejsek jízdu užili, musí být vozík dostatečně komfortní. Jako cyklista oceníte hlavně dobré jízdní vlastnosti a stabilitu. To zajistí především robustní hliníkový či litinový rám a také dostatečně velká kola. Výhodou je také nízké posazení, tedy nízké těžiště, které bývá stabilnější. Také pes by se měl ve vozíku cítit pohodlně. Vhodné je kvalitní odpružení, často pomůže vypodložit podlážku pelíškem a přidat třeba oblíbenou hračku. Samozřejmostí by mělo být dostatečné větrání, např. síťovanými okny, vepředu se proti větru a dešti hodí rolovací průhledná folie. Pro bezpečnost jízdy se hodí reflexní prvky, signalizační vlaječka a také minimálně zadní světla nebo možnost uchycení blikačky.

Vozík za kolo pro psa vybíráme podle velikosti a rasy psa. Vozík by měl mít dostatečný prostor a nosnost. Vozík Burley Tail Wagon je určený pro psy do 34 kg.
Vozík za kolo pro psa vybíráme podle velikosti a rasy psa. Vozík by měl mít dostatečný prostor a nosnost. Vozík Burley Tail Wagon je určený pro psy do 34 kg.

Skladnost na cesty

Většina výrobců pamatuje i na to, že vozík musí být dostatečně skladný, aby se při cestách vešel do kufru auta. Přesto si rozměry vozíku po složení předem zkontrolujte, ať nejste nepříjemně překvapeni.

Doplňkové vybavení

K základnímu vozíku je často možné dokoupit přídavné tašky a organizéry pro uložení vodítka, pamlsků nebo dalšího vybavení.  V nabídce bývá také možnost dokoupit pejskovi pelíšek přímo na míru rozměrům vozíku. 

Mnohé cyklovozíky nabízí další možnosti využití. Přidáním madla a předního kola se z vozíku stává kočárek pro psa, např. pro psy staré nebo se zdravotním handicapem. Někteří výrobci mají kočárkový set v ceně, někde se přikupuje extra. Dál se u některých vozíků nabízí i dokoupení zimního ski setu – lyžin a madla, díky kterým se dá vozík využít i na běžkách či skialpech.

Burley

Cyklovozíky značky Burley se objevily na českém trhu v roce 2006, ve světě už ale mají své věrné uživatele více než 40 let. Léta inovací přinesly větší bezpečnost, pohodlí a odolnost i jednodušší ovládání. Dětské vozíky Burley získaly atestaci německou TÜV a americkou ASTM.  Kromě vozíků za kolo pro děti najdeme v nabídce Burley vozíky nákladní a nově také vozíky pro psy.

Vozíky Burley na českém trhu distribuuje firma AZUB: www.azub.cz/burley

BURLEY Tail WagonBURLEY Bark Ranger
Vozík za kolo pro domácí mazlíčky do 34 kg zajistí bezpečný a spolehlivý převoz.Kombinace kočárku a vozíku za kolo pro psy do 34 kg. Dostupné i ve verzi XL s nosností až 45 kg.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: