Jak vybrat botu na speed hiking?

Jak vybrat botu na speed hiking?

Speed hiking – než si budete pořizovat ty správné boty, měli byste si být jisti, že provozujete právě tuto aktivitu. Pohybujete po cestách nebo po horách rychle, respektive rychleji než chůzí, ale neběžíte? Pak pravděpodobně skutečně budete potřebovat boty na speed hiking!

Speed. hikingové boty by vás měly udržet v suchu, přidat vám na rychlosti a posouvat vás dál s menší námahou. Vašemu novému pojetí pohybu v přírodě můžete dát díky botám nový směr.

CO JE TO SPEED HIKING?

Jde o kombinaci pohybu mezi klasickou turistikou a trailovým běháním, nejčastějším hřištěm pro tuto zábavu jsou hory. Výhodou je, že za méně času toho zvládnete víc. Víc uvidíte a víc si dáte do těla. A kolena a klouby nedostávají tak zabrat jako při běhu. A je tady ještě jeden bonus speed hikingu: Čím rychleji zvládnete vytýčenou trasu, tím více času máte na regeneraci. 

Jestliže po horách běháte, provozujete nejpravděpodobněji běh neboli trail running. A fastpacking je kombinace trail runningu a ultralight backpackingu pro rychlé zvládnutí dlouhých tras. Jestliže provozujete fastpacking, pravděpodobně běháte z kopce, vyklusáváte rovinky a stoupáte svižně do kopce. Takže zvládáte „multi-day“ trasy za kratší čas nebo to dokonce zmáčknete pod 24 hodin! My však provozujeme speed hiking a vybíráme na něj boty.

BOTY

Nejdůležitější součástí vybavení, která přímo ovlivňuje váš výkon, je bota. Ta vás spojuje s podložkou a posouvá vás vpřed. Samozřejmě, že když nemáte natrénováno, tak vám ani boty s pružinou nepomůžou. Jak tedy vybrat ty nejlepší boty pro speed hiking? Zapomeňte na těžké pohorky. Ty ještě nikomu nepomohly chodit rychleji. Nízká hmotnost znamená menší zátěž pro vaše nohy. Zkuste si vynásobit 100 gramů na každé noze navíc počtem kroků na 30km trase. Hustý, že? Vybírejte mezi nízkými botami nebo obuví, která chrání vaše kotníky.

Nejdůležitější součástí vybavení, která přímo ovlivňuje váš výkon, je bota.
Nejdůležitější součástí vybavení, která přímo ovlivňuje váš výkon, je bota.

PÁR PRAVIDEL VÝBĚRU BOT

 • Znáte své nohy

Už jste něco prošli a něco na horách zažili. Měli jste na nohách už něco různých bot. Takže víte, jestli máte nohu širokou nebo úzkou, vysoký či nízký nárt, vbočený palec nebo bouli na patě. Ploché nohy? Neříkejte, že jste si toho ještě nevšimli. Máte vyzkoušené různé značky a ta vaše oblíbená právě nabízí i model na speed hiking? Mohl by vám sednout. Zajímejte se o něj.

 • Zkoušíte v kamenných prodejnách

Asi nic nenahradí osobní kontakt s prodavačem a nazutí boty na prodejně. Zkoušejte boty odpoledne, kdy máte nohy trochu nateklé. Nechejte si na zkoušku, výběr či nákup čas. V botách choďte po prodejně, a to i do schodů, ze schodů, nebo využijte testovací chodník či nakloněnou rovinu.

 • Nakupujete u odborníku

Vyzkoušejte prodejny nebo značky, které mají ve svém porfoliu více typů nebo značek obuvi na speed hiking. Pravděpodobně se nebude z jejich strany jednat o výstřel naslepo.  

 • Neočekáváte nemožné

Ze všeho nejhorší jsou „boty na všechno“. Boty, které nosíte všude, dostávají zabrat a pak nepodávají výkon tam, kde ho potřebujete. Ani pohorky na ledovec, kopec a VHT v jednom vás nebudou posouvat dál a nepřinesou vám ten pocit větru v zádech. Prostě to bude někde drhnout. 

 • Používáte kvalitní ponožky

Používejte kvalitní ponožky, které odpovídají roční době a podmínkám na trase.

 • Neřídíte se heslem „pro začátečníka dobrý“

Boty dělají rozdíl, proto na nich rozhodně nešetřete. Kvalitní boty vám ušetří trápení a rychleji by vás to mohlo jako začátečníky začít bavit.

CO BY MĚLY BOTY MÍT

Od bot na speed hiking očekáváme podporu, dostatečné pružení, ochranu nohy a kvalitní trakci za všech podmínek. Důležitá je pro nás i nízká hmotnost. Ty lehké boty začínají už od 300 g za ½ pár a na druhém konci spektra jsou už robustní, ale přesto stále lehké modely cca okolo 450 g za ½ pár. Takže se koukáme po obuvi, která má nejlépe voděodolnou, ale zároveň prodyšnou membránu a to hlavně, když máme v plánu nehledět na počasí za oknem. Svršek by měl být oproti běžecké obuvi robustní a měl by chránit nohu i v náročnějším terénu. Zajímáme se pouze o kvalitní značkovou podrážku s prověřeným vzorem, který jednak drží při výstupech, ale i při sestupech. Tvar by měl podporovat přirozený dopad paty a špiček prstů, a udržovat tlak nohou tam, kde jej chcete – v přímém kontaktu se zemí. Kvalitnímu dopadu a tlumení by měla pomáhat kvalitní mezipodešev, např. z materiálu EVA se zdvojenou hustotou. Drop se pohybuje od neutrálního po cca 10 mm. Šněrování by mělo kvalitně nohu fixovat v botě, ale nikde by vás nemělo tlačit. Ideálně když obepíná celou nohu. Drží patu na svém místě a zabraňuje prstům, aby narážely do špičky boty při dlouhých nebo prudkých sestupech. Špičky i paty jsou zpravidla chráněny extra gumou pro ochranu a delší životnost obuvi. I kvalitní značková vložka má svoje opodstatnění. 

Některé modely využívají výhody a zkušenosti z bot běžeckých a přenáší je do turistického prostředí. Na ryze běžecké podešvi s kvalitním vzorkem a mezipodešvi naleznete pevný svršek ve stylu vysokých turistických bot. Výsledek může předčít vaše očekávání. Získat můžete pohodlnou, lehkou a hravou botu se spolehlivým gripem, která poskytuje takovou míru zpevnění a fixace kotníku, jakou nenabízí žádný běžecký model. Některé modely i myslí na ochranu chodidla při došlapu na ostré kameny a přidávají do podrážky ochranné prvky, které však nemají vliv na tuhost boty.

Od bot na speed hiking očekáváme podporu, dostatečné pružení, ochranu nohy a kvalitní trakci za všech podmínek. Důležitá je pro nás i nízká hmotnost.
Od bot na speed hiking očekáváme podporu, dostatečné pružení, ochranu nohy a kvalitní trakci za všech podmínek. Důležitá je pro nás i nízká hmotnost.

Slovo na závěr

Nenuťte se do běhu, pokud s ním nemáte žádnou zkušenost. Říkejte si: je to jen chůze, rychlá, svižná, v terénu, ale jen chůze. Do kopce to běží jen trénovaným jedincům a z kopce se vyhnete možnému pádu a zranění. Rychlou chůzí vzhůru posílíte svalové partie kolem kolenou a v hýždích. Při chůzi z kopce si procvičíte došlapovou techniku, jistotu kroku a posílíte přední stehenní svalstvo. A i vaše srdce posílí a bude vás za to milovat. Chůzí šetříte své klouby a až dostatečně zesílíte, můžete zkusit zrychlit.

ZKUŠENOSTI ZKUŠENÝCH

Co by měla umět vhodná speed hikingová bota? A máš nějakou radu, jak vybrat tu správnou?

Pavel Kunst, ALTRA

Každá bota, ve které chcete ujít či uběhnout stovky kilometrů, ať už budete sprintovat nebo se loudat, by měla být zejména zdravá. Nejde jen o puchýře a otlaky. Pokud uděláte tisíce kroků po sobě v botě, která nerespektuje fyziologickou stavbu lidského těla, dost pravděpodobně budete nést zdravotní následky. Těmi lehčími jsou bolavé, přetažené až zraněné svaly. Dlouhodoběji může dojít k poranění šlach a kloubů, které může být i trvalé. Oblíbenost bot Altra na dlouhých túrách tkví právě v tom, že tyto negativní následky minimalizuje. Špička bot Altra kopíruje tvar lidské nohy, tedy je oproti většiny ostatních bot široká. Prsty na noze se díky tomu mohu přirozeně hýbat a roztahovat, stabilizovat nohu a poskytovat správný odraz. Naopak noha v úzké botě je v nepřirozené poloze a neschopná pohybu. Svaly a šlachy celé nohy se díky tomu nepohybují přirozeně, některé jsou přetěžovány, jiné chátrají a důsledky se mohou projevit kdekoliv od kolen, přes kyčle až po achilovky. Boty Altra mají dále zásadně nulový drop, tj. pata není výše než špička. Většina jiných bot má drop třeba 1 cm. V takových botách jste trvale vychýlení z přirozené polohy, stojíte na špičkách, vaše achilovky ochabují, jiné svaly a klouby se přetěžují. Představte si, co by s vámi udělalo, kdybyste levou botu měli o centimetr vyšší než pravou? Samozřejmě byste měli problémy s koleny, zády a podobně. Podobné zátěži jste vystaveni v každých botách s vysokým dropem, nestojíte v nich v přirozené poloze.

Vít Kněžínek, INOV-8 brand manager, VAVRYS CZ s.r.o.

Speed hiking je dynamická disciplína kombinující chůzi a běh. Nejčastěji v horském terénu. Ideální obutí proto musí kombinovat přednosti běžeckých bot, jako je komfortní tlumení, nízká hmotnost a konstrukce podporující velký rozsah pohybu, s přednostmi trekových bot v čele se stabilitou, ochranou chodidla, odolností a robustností.

Správná speed hikingová bota je proto rozumně lehká, a přesto dostatečně robustní a pevná, aby podržela i po několika dnech na nohách v technickém terénu, kdy už chůze převažuje nad během. Tlumení by mělo umožnit pohodlné sbíhání dlouhých kopců, aniž by ztrácelo stabilitu při chůzi, kdy je doba kontaktu chodidla se zemí výrazně delší, než při běhu, a bota musí zvládat mnohem větší nápor. Svršek boty musí být maximálně pohodlný a vysoce prodyšný, čímž se bude lišit od ryzích trekovek, kde se hraje především na pevnost na úkor nižší prodyšnosti. Na rozdíl od ryze běžeckých modelů ale budou ty speed hikingové disponovat pevnějšími výztuhami a stabilizačními prvky i za cenu lehce vyšší hmotnosti celé boty.

Kromě bot se ještě může hodit

 • Lehké teleskopické nebo skládací hole – při použití hůlek zapojujete i svaly horní části těla
 • Lehký a dobře padnoucí batoh, který neskáče na zádech
 • Kompresní ponožky nebo návleky
 • Vhodné oblečení, které můžete vrstvit
 • Čelovka
 • Hydrovak
 • Vyzkoušený zdroj energie podle délky a náročnosti trasy
 • Základní lékárnička
 • Nabitý telefon
 • Repelent
 • Sluneční brýle
 • Pokrývka hlavy nebo Buff® šátek
 • Opalovací krém nebo i anti-třecí krém

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: