Jak správně sbalit batoh na cesty?

Jak správně sbalit batoh na cesty?

Každý má svůj specifický styl, každému vyhovuje něco jiného. Ale co vyhovuje našemu tělu? Je vůbec nějaký správný postup při balení batohu? Snad každý, kdo si u nás někdy nechal poradit s výběrem batohu, byl zaskočen tím, jaká je to „alchymie“. Věda ale není jen jeho výběr nýbrž i správné užívání.

Batoh se vždy kupuje podle druhu aktivit, které s ním chcete vykonávat. A dá se říci, že stejné je to i se správným balením. Výrazně se tak liší balení pro aktivní pohyb v přírodě od toho pro technické lezení.

Správnému výběru batohu se ale budeme věnovat někdy příště, stejně jako jeho řádnému nastavení a seřízení. Teď se pojďme podívat na to, jak správně batoh naložit.

I když máme všichni svůj oblíbený systém balení batohu, existuje několik pravidel, jak správně rozložit váhu nákladu. Asi každý, kdo se v přírodě nebo na cestách pohybuje, někdy slyšel o tom, že těžké věci je třeba balit nahoru hned pod víko batohu. To se však ve světle nových vědeckých výzkumů nejeví tak univerzální radou, jak by se mohlo zdát. Jak jsem totiž již v úvodu zmínil, plnění batohu je odvislé především od aktivity, kterou s ním chcete podniknout. V této souvislosti se dá mluvit o třech základních kategoriích.

 1. technické zdolávání terénů (horolezectví)

 2. pobyt v přírodě (túry)

 3. aktivní pohyb v přírodě (běh, cyklistika, běžky)

1. TECHNICKÉ ZDOLÁVÁNÍ TERÉNU

Jde o pohyb v nejextrémnějších podmínkách, kde každý Váš krok může být zároveň tím posledním. Proto je obzvláště důležité zabalit výzbroj a výstroj tak, aby bylo dosaženo nejvyšší rovnováhy jak při horizontálních, tak i vertikálních pohybech. Je jasné, že vše je třeba směřovat k tomu, aby těžiště batohu bylo co nejblíže těžišti těla.

Toho lze docílit nejlépe tím, že nejtěžší věci umístíte do druhé a třetí čtvrtiny výšky batohu a co nejblíže k zádům. Poloha u zad platí i pro středně těžké věci, jen s tím rozdílem, že jejich umístění bude v první a čtvrté čtvrtině výšky batohu. Ostatní věci (lehké a objemné) pak napěchujte do zbývajících částí batohu.

2. POBYT V PŘÍRODĚ – túry

Při pobytu v přírodě často přenášíme batoh na větší vzdálenost, ale díky méně náročnému terénu než u první kategorie nemusíme tolik klást důraz na rovnováhu a naopak je třeba zaměřit se na komfort a pohodlí. Proto bychom se měli snažit dostat těžiště batohu co nejvíce nad těžiště těla.

Nejtěžší věci je tak dobré umisťovat v prvních dvou čtvrtinách výšky batohu co možná nejblíže k zádům a nejlehčí věci do spodní části. Středně těžké věci pak umístěte do zbývajícího prostoru batohu.

Dobrodruh Kuba Venglář připravil 12 tipů pro začínající trekaře a návod, jak plánovat trek pro začátečníky.

3. AKTIVNÍ POHYB V PŘÍRODĚ – běh, cyklistika, běžky

Při aktivitách jako jsou běh, cyklistika nebo běh na lyžích jsou upřednostňovány ledviny umístěné v pase nebo maloobjemové batohy před bágly velkoobjemovými. Proto větší roli hraje upevnění zavazadla na zádech/těle, než jak je sbaleno. Batoh by měl být vždy umístěn pevně na těle, tak aby se co nejméně pohyboval. Zpravidla to bývá v dolní části zad. Opět zde platí pravidlo s těžkými předměty umístěnými u těla. Čím blíže – tím lépe. A čím více se Vám podaří náklad zabezpečit proti pohybu, tím komfortnější a efektivnější bude váš pohyb v terénu.

Tak, už jsme si řekli, jak rozložit váhu v batohu. Ale ještě by to chtělo říci si, které vybavení do jednotlivých váhových kategorii patří a přihodit navrch pár dobrých tipů, které vám ušetří čas a někdy můžou i zachránit život.

VÁHOVÉ KATEGORIE VÝSTROJE A VÝZBROJE

 • Těžké věci: voda, jídlo, vařič s kartuší, ešus, stanové tyčky, cepín, mačky…

 • Středně těžké věci: jídlo, stanové tropiko a ložnice, oblečení, nafukovací karimatka…

 • Lehké věci: oblečení, spacák, karimatka, pláštěnka, hygiena…

Věcí v jednotlivých váhových kategoriích je samozřejmě mnohem více, ale pro představu a orientaci by to mělo stačit.

Nasaďte na záda správně sbalený batoh a zamiřte na perfektní dovolenou plnou zážitků. Kde ji sehnat? Podívejte se na levné letenky na www.levnocestovani.cz. Zde najdete ty nejlevnější letenky do celého světa. Server nabízí perfektní levné ubytování i last minute zájezdy. Rozhodnout se můžete na posledních chvíli a vyrazit. Nemáte jasno ve vašem cíli? Podívejte se na poutavé cestopisy, které vás osloví.

10+2 UŽITEČNÝCH RAD

 • Když rozdělíte balení stanu na tyčky, tropiko a ložnici, mnohem lépe využijete prostor batohu a můžete i lépe pracovat s těžištěm.
 • Spacák vyjmutý z obalu mnohem lépe vyplní přebývající prázdné místo v batohu. Dá se toho v mnoha příkladech dobře využít. Například jako polstrování v zádové oblasti, aby nikde nic netlačilo. Naopak spacák v kvalitním kompresním obalu zabere mnohem méně místa.
 • Důležité věci (telefon, mapa, kompas, doklady, lékárnička, nouzové oblečení, nouzové jídlo, KáPéZetka…) raději balte do nepromokavých obalů (postačí igeliťák), nikdy nevíte, kdy skončíte v potoce.:-)
 • Při balení nezapomínejte na to, že některé věci budete potřebovat třeba až večer nebo další den, jiné naopak za pár hodin. Přizpůsobte tomu proto postup při balení. Méně potřebné věci můžou být dál od vstupních otvorů.
 • Karimatku je někdy dobré připevnit navrch či naspod ruksaku pomocí speciálních popruhů. Ušetříte tak neuvěřitelně hodně místa na jiné podstatné věci.
 • Nezapomínejte utáhnout všechny kompresní popruhy na batohu. Obsah pak necestuje na vašich zádech a lépe se Vám pohybuje v terénu.
 • Pokud nesete vodu v lahvích, zohledněte při balení fakt, že vodu budete upíjet. V takovém případě totiž měníte polohu těžiště batohu. Zvláště v případě, že rádi nosíte „petky“ po stranách, nadělá jedna plná a druhá prázdná slušnou neplechu ve stabilitě.
 • Lepší, než voda v lahvích, je camelback-vak na vodu. Lépe se přepravuje, je skladnější a přístup k tekutinám máte neustálý, bez nutnosti shazovat ruksak.
 • Potřeby první pomoci a nejvyšší nouze mějte vždy po ruce ve víku batohu. Rychlý přístup k nim může v extrémním případě zachránit život.
 • Nepromokavou bundu nebo pláštěnku mějte také na dosah. Mezi jídlem jsou Vám na prd.
 • Při delší túře mimo civilizaci počítejte s tím, že Vám sice budou ubývat zásoby jídla a pití, naroste však objem odpadků, které sebou musíte tahat. Nezapomeňte si na ně proto vzít nějaký pytlík či vak.
 • Je skvělé, že víte, jak v batohu rozvrstvit hmotu, ale nezapomínejte, že tělo není nezničitelné. Odborníci se shodují na tom, že byste neměli na zádech nosit více, jak 40% vaši tělesné váhy. Nechte proto doma vše, co nutně nepotřebujete.

ZÁVĚR

Pokud jste dočetli až sem, už víte, jak sbalit ruksak tak, aby záda neskučela, váš pohyb krajem nebyl nijak omezen a vy jste se znovu a rádi mohli vydávat na výlety za krásami přírody.

ForCamping – celoroční e-shop Výstavy stanů

Internetový obchod ForCamping se pyšní více než čtrnácit lety zkušeností s prodejem turistického a kempingového vybavení. Každoročně v létě pořádá na Výstavišti v Letňanech největší prodejní Výstavu stanů a vybavení do přírody v České republice.V e-shopu s 81 výdejními místy po celé České republice nabízí zákazníkům většinu sortimentu Výstavy stanů společně s aktuálními novinkami na trhu.www.4camping.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: