Jak si vykopat sněhový hrob? + VIDEO

Jak si vykopat sněhový hrob? + VIDEO

Sněhový hrob neboli záhrab je druh bivaku, který vzhledem k „výstavbě“ patří mezi ty náročnější a možnost postavit jej vyžaduje specifické podmínky a náčiní. Přesto se v některých situacích jeví jako nejlepší varianta.

Většinou je mnohem jednodušší a reálnější vytvořit bivaky typu „myší díra“ (podhrabání sběhu) nebo jen přečkat noc v sedu v malém úkrytu, který může představovat jeskyňka vykopaná ve svahu či odházení sněhu za balvanem apod. Bivak v sedě má z izolačního hlediska lepší vlastnosti.

Za určitých podmínek je však možné udělat si tzv. „sněhový hrob“. Je ho možné vyhloubit pouze na plochém terénu. Dalším kritériem je sníh s tvrdou krustou na povrchu. Níže je video, ve kterém je výstavba tohoto bivaku prováděna pomocí pily na sníh a jeho celková konstrukce je trochu jiná než mnou popisovaná. Ale pro představu, jak má vypadat sněhová krusta je ideální.

https://www.youtube.com/watch?v=3LBEMd78GAc

Nemusíte být zrovna hrobaři, abyste to svedli

Místo pilky lze použít cepín, lopatu a při troše zručnosti je možné bloky vytvořit za pomocí rukou a trekových holí bez kotoučků. Předpokládejme, že k dispozici bude cepín. S jeho pomocí vyryjte do krusty obdélník o rozměrech cca 60 x 120 cm. Poté jej předělte na zhruba třicet centimetrů široké pláty. Ty opatrně dáte bokem, aby si zachovaly tvar.

Načrtnutý obdélník vyhlubte asi o půl metru a na jedné straně podkopejte prostor pro nohy, ale tak, aby se v tomto místě „strop“ nezřítil. Myslete také na zbudování bočních okrajů, na kterých budou sněhové pláty ležet. Zjednodušením může být vytvoření sněhových plátů z jiného místa, než budete hloubit bivak. Tímto vám odpadnou problémy s přesahy, protože si pláty jednoduše uděláte širší, než je šířka hloubeného prostoru.

Otvor zakryjete několika pláty a poslední díly skládačky posunete, až budete uvnitř. Dobře se odizolujte od země vším, co máte k dispozici a nezapomeňte nechat dostatečný otvor pro dýchání. Ten vytvořte tak, aby nebyl směřován přímo na vás. Dejte si pozor, abyste v konstrukci nenechali i další otvory. Pokud by začalo sněžit, tak vám sníh propadá skrz a na vašem těle roztaje. V bivaku by potom bylo trochu vlhko. Mluvím z vlastní zkušenosti Smějící se.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: