JAK VYBRAT LEHKÝ SPACÁK NA BIKEPACKING?

JAK VYBRAT LEHKÝ SPACÁK NA BIKEPACKING?

Postavili jsme pyramidy, rozbili atom, byli na Měsíci, dosáhli jsme ohromného technologického pokroku a napříč tomu obyčejný chomáček peří i nadále zůstává tím nejlepším izolačním materiálem, jaký jsme kdy měli.

„Když peří, tak jedině husí, a rozhodně by mělo být impregnované.“ Je to ale pravda? Podrobně jsme se podívali na parametry péřových spacáků a přinášíme ti návod, jak při výběru ultralehkého spacáku nesáhnout vedle.

Věčná diskuze: kachní nebo husí peří?

Ne každá husa je lepší než kachna. O kvalitě peří rozhoduje především jeho zpracování a plnivost (vysvětleno dále). Vysoce kvalitní kachní peří má parametry tepelné izolace stejné nebo lepší než husí peří. Nenech se zmást.

Slovník

  • Kachní peří = je levnější než husí a dosahuje plnivosti 700+ cuin. Běžně používané peří pro většinu standardních i nadstandardních spacáků. 600 a méně cuin nedoporučujeme – může značit horší kvalitu výrobku.
  • Husí peří = je dražší a dosahuje plnivosti až 800+ cuin. Setkáme se s ním u ultralehkých, horolezeckých nebo expedičních spacáků. Opět ovšem pozor na nižší hodnoty cuin.
  • Plnivost peří = peří má přirozenou schopnost zvětšovat svůj objem a vyplnit (nafouknout) komory spacáku. Tomu se říká plnivost a udává se v jednotkách cuin/oz (kubický palec / unce). Můžeš se setkat také s pojmy loft, cuin nebo fill power.
  • Poměr peří/prachového peří = údaj „95/5“ nám tedy udává, že peří ve spacáku se z 95 % skládá z prachového peří a z 5 % z pírek. Pokud bude mít výrobek poměr nižší než 85/15, měj se na pozoru.

Jaký spacák potřebuji?

Jeden spacák na všechno. Jak jinak taky, že? Hned na začátek je nutné říct, že univerzální spacák budeš těžko hledat. Stejně tak neexistuje kolo skvělé v terénu a zároveň perfektní na silnici. Pokud vybíráš vhodný spacák na bikepacking, dost dobře ti poslouží na jakékoli letní spaní, ale v zimním záhrabu budeš potřebovat zase jiné parametry.

Polož si tři základní otázky:

  1. V jaké teplotě se chci dobře vyspat?
  2. Jak hodně je pro mě důležitá hmotnost a sbalitelnost spacáku?
  3. Potřebuji voděodolný spacák? Budu spát pod širákem, takže mě čeká rosa, sníh a mrholení či dokonce déšť?

Odpověď na 1. otázku: Jak se vyznat v tepelném hodnocení spacáků

Většina výrobců se řídí podle příslušné normy EN 13537/ISO 23537. Samotný test probíhá tak, že se v chladící místnosti vloží do spacáku figurína oblečená do spodního prádla. Celá je napojena na senzory měřící teplotu v jednotlivých partiích těla. Leží na obyčejné pěnové karimatce.

COMFORT = hodnota, při které se „standardní žena“ (mladý věk, fyzická zdatnost a dobrý zdravotní stav) v pozici na zádech cítí komfortně celou noc. Pokud jsi žena nebo muž, který má rád teplo, tato hodnota je pro tebe nejvíce relevantní.

LIMIT = „standardní muž“ ležící ve skrčené poloze se nevzbudí zimou po celých 8 hodin. Pokud jsi muž nebo žena, které nevadí chladnější noc, je pro tebe tato hodnota nejvíce relevantní.

EXTREME = limitní teplota okolí, při které dokáže „standardní žena“ vydržet šest hodin, aniž by riskovala hypotermii nebo smrt. Tento parametr vnímej jako limit pro přežití.

Good Night’s Sleep Guarantee = kromě výše uvedených hodnot se u spacáků Mountain Equipment setkáš i s hodnotou Good Night’s Sleep Guarantee (Garance dobrého spánku), která odpovídá teplotě, při které se vyspíš opravdu komfortně.

Nespočet hodin spaní v chladících místnostech umožnili stanovení hodnot Good Night_s Sleep Guarantee
Nespočet hodin spaní v chladících místnostech umožnili stanovení hodnot Good Night_s Sleep Guarantee

Odpověď na 2. otázku: Hmotnost a sbalitelnost spacáku

Pokud hledáš spacák na bikepacking nebo přechody „fast and light“, hmotnost a velikost spacáku jsou důležité. Při dnešních technologiích je možné pořídit spacák do 600 g a pohodlně se v něm vyspat při teplotě -3 °C. Je to díky kvalitnímu peří, ultralehkému vnějšímu materiálu a promyšlenou konstrukcí komor, které dobře izolují a jsou úsporné na hmotnosti látky.

Příkladem mohou být modely od značky Mountain Equipment: FIREFLY (560 g, 25x19x16 cm = objem 7600 cm3), FIRELITE (770 g, 25x21x17 cm = objem 8925 cm3) nebo HELIUM SOLO (415 g, 24x10x8 cm = objem 1920 cm3).

Odpověď na 3. otázku: Svrchní materiál a odolnost vůči okolnímu prostředí

Látka, ze které je spacák vyroben, určuje jeho odolnost vůči vlhkosti, sněhu i rozlitému pití. Má vliv také na odolnost spacáku a výraznou měrou se podílí na celkové hmotnosti. Rozlišujeme membránové (s odolností vůči rose, dešti/sněhu) a nemembránové materiály. Nezapomeňte ani na voděodolný kompresní obal. Ten je nutností.

Pokud chceš, aby péřový spacák vydžel ranní rosu, mrholení nebo sníh, zvol membránový svrchní materiál
Pokud chceš, aby péřový spacák vydžel ranní rosu, mrholení nebo sníh, zvol membránový svrchní materiál

Při výběru špičkového ultralehkého péřového spacáku je nutné počítat i s vyšší cenou. Je však důležité dát na druhou stranu vah i to, co investicí získáš. U Mountain Equipment je to špičková kvalita s bezproblémovou plnou životností třeba i více než 15 let, komfortní spánek, záruku 10 let a hladký pozáruční servis.

Více na summitacademy.cz

Zkušenosti čtenářů

Roman

ahoj, viete mi poradit „umely“ ekvivalnet tych paperovch spacakov, co spominate v odpovedi c.2? dakujem

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: