Jak si vede parta kolem Sulovského na Lhotse?

Jak si vede parta kolem Sulovského na Lhotse?

Minulý týden jsme vám nabídli článek o tom, jak se daří Čechům na Anapurně a Dhaulagiri. To však zdaleka nejsou jediní Češi, kteří se teď nacházejí na střeše světa, jak se Himálajím často přezdívá.

Lhotse je s výškou 8 611 metrů čtvrtým nejvyšším vrcholem naší planety a nachází se v Nepálu. Pokud chcete vědět víc o této hoře, tak si přečtěte článek, který je věnován jen jí.

Dnes je 23. dubna. To znamená, že Leopold Sulovský, Milan Sedláček, Radovan Marek, Pavol Lupták a Marek Ožana jsou na cestě už 26 dní. Co za tu dobu už stihli a jak se jim momentálně daří?

Cesta do základního tábora

28. – 30. březen

Po příjemném letu a nepříjemných problémech na letišti (zabavení akumulátorů do vysílaček) se tým dostal do Káthmándú.

31. březen

Chlapi se museli vypořádat s byrokracií, nakoupením všeho potřebného a přípravami na zítřejší odlet do Lukly, což je výchozí bod pro trek do základního tábora.

2. duben

Cesta do Lukly se nekonala. Na vině byly špatné povětrnostní podmínky. Již tři dny žádné letadlo směr Lukla neodletělo a na přetlaku cesty chtivých horolezců to bylo znát.

Předpověď počasí pro následující dny nenabízela žádné zlepšení, a proto padlo rozhodnutí, že se poletí vrtulníkem, kterému nehrozí taková rizika při přistání.

4. duben

Let malým, pětimístným vrtulníkem proběhl úspěšně a chlapi byli už kolem 9:00 v Lukle (2 840 m).

Ještě ten den se vydali směr osada Paghding (2 640 m).

5. duben

Dalším cílem byl Namche Bazar (3 450 m). Cestou se setkali s expedicí Radka Jaroše a Honzy Trávníčka, kteří mají společný základní tábor, protože se chtějí na Lhotse aklimatizovat před výstupem na Annapurnu I.

6. – 12. duben

Den skončil podle plánů, když bylo dosaženo Tengboche (3875 m). Návštěvou významného budhistického kláštera by měla být zajištěna dávka potřebného štěstí. V příštích dnech byly cíle jasné: Dingboche (4 410 m), odpočinkový den, aklimatizační výstup na některou z pětitisícovek, Gorak Shep (5 140 m), základní tábor neboli BC. Z něj začíná mravenčí práce v podobě aklimatizace a vynášek do jednotlivých výškových táborů.

Výstup začíná

16. duben

„Polda a Marek jsou trochu nachlazeni (užívají antibiotika), vyrazili jsme ve třech (Lupi, Galoš, Švidry) na první vynášku směrem do C1“.

17. duben

„Ráno nikam nepospícháme, čekáme na sluníčko a teprve pak balíme stan a všechny věci a pokračujeme dále do C2 (6 400 m)“.

18. duben

„Balíme jen osobní věci a nalehko scházíme do BC, kde jsme opět poměrně rychle, a kde nás čeká vynikající oběd“.

„Mezitím Polda s Markem absolvovali setkání vedoucích expedic, kde se řešila koordinace postupu, protože (na rozdíl od minula) je zde cca 40 expedic, což je asi 600 lidí včetně personálu a doplňkových programů“.

Pokud vás zajímají podrobnosti z budování výškových táborů C1 a C2, tak se podívejte na oficiální web expedice.

Toto jsou poslední dostupné informace. O dalších novinkách a aktualitách vás budeme informovat.

Hlavními sponzory expedice jsou OCHI Inženýring, HUDYsport, Spi

S využitím Lhotse2012.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: