Jak se vyhnout na horách problémům aneb 10+1 rad horského vůdce

Jak se vyhnout na horách problémům aneb 10+1 rad horského vůdce

Co si připravit, na co si dát pozor, co udělat a jak se zachovat. Takových článků už vznikla spousta a toto je jeden z mnoha, který přináší praktické rady, jak si horké túry užít bez problémů a co možná nejvíce. Náš blog Bezpečnost má zelenou vzniká ve spolupráci s našimi partnery a právě na outdoorové aktivity, včetně vybavení, je tady Svět outdooru a jeho lidé.

  1. Naplánujte si reálné cíle a postupujte od jednodušších túr po náročnější.
  2. Když si na nějakou túru nebo akci netroufáte, najměte si certifikovaného horského vůdce UIAGM.
  3. Nepodceňujte počasí a délku túry. Někdy je třeba na túru vstát opravdu brzo. V létě se vyhnete odpoledním bouřkám, užijete si dlouhý den i s východem slunce a nástup při čelovce má také své kouzlo.
  4. Zjistěte si i únikové či kratší varianty túry, když by to nešlo podle vašich plánů.
  5. Informujte o svém plánu či túře kamarády, rodiče nebo blízké.
  6. Šetřete energií mobilu pro situaci, kdy ji budete potřebovat nejvíce.
  7. Mějte nainstalované mapy i v off-line verzi. Na horách jsou stále místa bez signálu. Nainstalujte si aplikaci Záchranka.
  8. Nechoďte do hor sami a nenechávejte ty, co nemohou nebo mají nějaký problém, o samotě. Určete, kdo jde první a kdo poslední. Držte se pohromadě.
  9. Do batohu přidejte zateplovací vrstvu a nepromokavou vrstvu. I drobnost, jako je náplast na puchýře, může túru zachránit. Pití a nějaké zdroje energie vás posouvají dál. Bez těchto drobností to může drhnout. A vy přece chcete vyrazit někam i další den nebo někdy příště.
  10. Otočit se pod vrcholem není ostuda. Hory tady budou dál a vy to zkusíte příště.

+ 1 Když je ze špatného došlápnutí víc než vyvrknutý kotník, je tady životní pojištění. Někdy stačí chvilka nepozornosti a úraz je na světě. V ten okamžik vám pomůže životní pojištění. Nastavíte si ho podle svých potřeb tak, aby pomohlo v případě snížení nebo úplného výpadku příjmu po nemoci nebo úrazu. Více na www.koop.cz

Bezpečnost má zelenou

Průšvihy a nejrůznější zlomové životní situace jsou hlavní náplní naší práce. Proto také víme, jak mnohým trablům předejít. A právě o tom je blog Bezpečnost má zelenou. Přináší praktické tipy, návody, ale i triky a zkratky, jak životem procházet bezpečněji. Obsah vzniká ve spolupráci s našimi skvělými partnery. Seznamte se s nimi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: