Jak se obléct na zimní turistiku? Pozor na 5 nejčastějších chyb!

Jak se obléct na zimní turistiku? Pozor na 5 nejčastějších chyb!

Svahy pokryté nadýchanou sněhovou pokrývkou, jiskřivý sníh křupe pod nohama, prošlapáváte stopu v panenském prašanu… No prostě idyla! Až do té doby, než vám začnou kapky potu stékat po zádech, umrzat ruce v ledovém větru a roztátý sníh studit v botách… Poradíme, jak se obléct na zimní túry a vyvarovat se nejčastějších chyb.

Vrstvení jako cibule

Teploty klesly pod bod mrazu, je na čase vytáhnout naducanou teplou bundu a oteplováky! Chyba lávky – pokud se chystáte na zimní túru, je dobré to s oblečením nepřehánět. Základem pro tepelný komfort při pohybu v zimních horách je, že se člověk musí co nejméně potit. Pot totiž tělo ochlazuje a při špatně zvoleném oblečení může i nepříjemně studit a vy snadno prostydnete.

Zaprvé zkontrolujte předpověď počasí a ideálně také teploměr venku. Neexistuje univerzální zimní oblečení, teploty v zimě můžou kolísat od +10 až po -20 stupňů, což už je podstatný rozdíl.  Na sluníčku v pravé poledne může i na hřebenech Krkonoš stačit mikina, naopak po ránu budete mrznout i v péřovce… Za druhé si uvědomte, jak rychle se plánujete hýbat, a podle toho zvolte oblečení. Podle intenzity pohybu je vhodné se obléct, jako by bylo venku až o 10 stupňů tepleji, naopak při pomalém tempu se klidně přioblečte.

Ideálním řešením je proto podle aktuální situace zvolit počet vrstev. Cibulový systém funkčních vrstev (termoprádlo, izolační vrstva, ochranná vrstva) je léty osvědčený a umožňuje v případě potřeby vrstvy přidávat či ubírat pro optimální tepelný komfort.

Záloha v batohu

Počasí na horách je nepředvídatelné. I když vyrážíte za slunečna a bezvětří, situace se může na horách změnit z minuty na minutu. Vítr navíc kvůli tzv. wind-chill efektu dokáže srazit pocitovou teplotu, a především ruce a hlava jsou pak snadným cílem omrzlin. Proto by v batohu nikdy neměla chybět záložní zateplovací vrstva (ideálně péřová bunda), a to i v případě túry na krátkou vzdálenost.

Příliš těsné boty

To, že na zimní turistiku se hodí kotníkové boty s nepromokavou membránou, asi netřeba vysvětlovat. Pamatujte však už při výběru na to, že na zimní túry pravděpodobně obléknete silnější hřejivější ponožky, a zvolte proto velikost bot s dostatečnou rezervou. Ideální je vzít rovnou ponožky do obchodu a boty vyzkoušet s nimi. Příliš těsné boty omezují cirkulaci krve v nohou a mohou vést k větší náchylnosti k omrzlinám.

Pozor na vlhkost

Také propocené nebo promoklé oblečení je v zimě velkou hrozbou a zvyšuje riziko prochladnutí či vzniku omrzlin. Sebelepší boty vás v hlubokém sněhu neuchrání před vniknutím vlhka vrchem boty, nepromokavé návleky nebo sněhové manžety na nohavicích jsou proto nezbytností. V batohu by také neměly chybět minimálně náhradní ponožky a rukavice, které chrání nejvíce náchylné periferní části těla.

Chraňte si oči

Už jste slyšeli o sněžné slepotě? Sluneční paprsky odrážející se od bělostné sněhové pokrývky mají velkou sílu a krom spáleného nosu mohou zavinit také poškození zraku. V batohu do zimních hor by tedy neměly chybět ani kvalitní sluneční brýle s dostatečnou UV ochranou. Pro seriózní horské přechody přibalte i lyžařské brýle, díky kterým ani ve vánici neztratíte cestu.

Foclaz vás obléknete na zimní túry

decathlon-logo

Světový lídr na trhu se sportovním vybavením, Decathlon, nabízí trekové vybavení vysoké kvality za příznivou cenu. Je dostupné v několika řadách, aby si vybrali jak příležitostní hobíci, tak zkušenější horalové. V outdoorové kolekci značky Forclaz tak najdeme základní řadu MT 100, střední řadu MT 500 pro běžnou turistiku či nejpokročilejší řadu MT 900.

www.decathlon.cz

Z kolekce Forclaz na zimní turistiku nás zaujalo

Dámská a pánská turistická nepromokavá parka SH 500

Hřejivá parka vhodná na zimní turistiku i na každodenní nošení. Díky nepromokavé membráně (15 000 mm) a podlepeným švům vás v zimních měsících ochrání proti větru i vlhkosti. Vatová výplň udrží tělo v teple až do -10 °C (při aktivitě).

Dámská turistická hybridní fleecová mikina SH 900 a pánská turistická hřejivá fleecová mikina SH 900

Pohodlná hřejivá mikina z recyklovaného polyesteru se perfektně hodí na turistiku v chladném počasí. Poskytuje skvělý poměr hřejivosti, ale zároveň i dobrou míru prodyšnosti a volnost pohybu.

Dámské turistické polovysoké nepromokavé boty SH 500 Mountain a pánské turistické vysoké nepromokavé kožené boty SH 500

Tyto vysoké nepromokavé kožené boty s membránou zvládnou jak zledovatělé uličky, tak zasněžené turistické stezky. Kotníkový střih zpevní kotník a brání pronikání sněhu, podešev s hrubým vzorkem se postará o pevný grip. To vše v moderním stylovém vzhledu.

Dámské a pánské turistické hřejivé vodoodpudivé kalhoty SH 500

Hřejivé a větruodolné kalhoty s vodoodpudivou úpravou jsou ideální na turistiku zasněženým terénem. Pružné všité díly zaručují pohodlí při chůzi, nastavitelný lem a háček k připnutí k tkaničkám zabraňují pronikání sněhu. 2 hřejivé kapsy na ruce pro větší pohodlí.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: