Jak se mění teplota se stoupající nadmořskou výškou?

Jak se mění teplota se stoupající nadmořskou výškou?

Už při prvních túrách do tuzemských pohoří, si každý mohl na vlastní kůži ověřit, že s rostoucí nadmořskou výškou klesá teplota. Obecně slýcháme pravidlo, že na každých sto výškových metrů, jde teplota dolů o 1 °C, není to úplně pravda.

Vztah, kdy teplota vzduchu klesá úměrně s nadmořskou výškou, je pravdivý do výšky 12 000 metrů. Kromě Felixe Baumgartnera si tuhle větu nikdo nemusí pamatovatUsmívající se.

Teplotní gradient

Za normálního rozložení teploty vzduchu, říká se mu také stabilní zvrstvení (bez inverze), platí, že na 1000 vertikálních metrů teplota poklesne o 6,4 °C. To znamená, že šířená poučka 100 m/1 °C se poměrně výrazně odchyluje od pravdivé hodnoty 100 m/0,64 °C.

Podívejte se také na článek „Že by klasickým mapám s nástupem chytrých telefonů odzvonilo?

Tento vztah v reálu ovlivňuje spousta faktorů, a proto se jím opravdu není možné řídit v řádkách stovek metrů. Jedny z nejdůležitějších vlivů jsou teplotní inverze a vlhkost vzduchu. Pokud teplota klesá rychleji, než o 0,65 °C na 100 m, tak říkáme, že je atmosféra instabilní. Pokud teplota klesá pomaleji, než říká zmíněný vztah, nebo dokonce roste, jedná se o teplotní inverzi.

Podle výše zmíněných řádků si asi oblečení na hory vybírat nebudete, ale třeba se vám tato vědomost může někdy hodit.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: