Jak se daří zimním pokusům o osmitisícovku?

Jak se daří zimním pokusům o osmitisícovku?

Stromek už je odstrojený, polovina zkouškového v tahu a den je zase o něco delší. Asi tak vnímá většina z nás poslední dny a týdny. Jak za tuto dobu pokročily jednotlivé expedice při svých zimních pokusech o prvovýstup na Nanga Parbat a Broad Peak?

Nejdříve osamocení Poláci

Ti směřují k vrcholu Broad Peaku (8047 m). Minulý týden jste byli informováni, že expedice doslova zamrzla na mrtvém bodě a nemůže se hnout. To od 15. 1. neplatí a celá polská parta vedená Krzysztofem Wielickim už je na cestě do základního tábora. Očekává se, že by ho měli dosáhnout do konce týdne. Tým ve složení Krzysztof Wielicki, Maciej Berbeka, Adam Bielecki Tomasz Kowalski a Artur Malek bude mít celou horu jen pro sebe. To se o další polské partě říct nedá.

3 + 1 expedice na Nanga Parbat

Asi si říkáte: „Co je 3+1“? To znamená, že na kopci jsou momentálně tři expedice a jeden „sólobijec“. Jmenovitě jsou to již zmínění Poláci, dále maďarsko-americké a italsko-francouzské týmy. Tím dalším, kdo se pokouší o vrchol deváté nejvyšší hory na světě , je Francouz Joel Wischnewski. Výstup chce provést Rupalskou stěnou, sólo a bez kyslíku. To je dost odvážný pokus na někoho, kdo nemá s osmitisícovkou žádnou zkušenost. No uvidíme.

Nanga Parbat se přezdívá

Joel zatím postavil základní tábor (4150 m) a už při tom zažil krušné chvíle. Přehnala se přes něj lavina a „prohučel“ kolem něj asi 50 kilový balvan (14. 1.). K tomu má ještě žaludeční problémy. V budoucích dnech chce postavit další postupný tábor ve výšce kolem 4500 metrů.

Francouzka Elisabeth Revola, Ital Daniele Nardi a Pákistánec Ali provedli aklimatizační výstup do výšky 5000 metrů na horu Ganalo Peak (6608 m), který se nachází v masívu Nanga Parbat. Původně chtěli vystoupit až na vrchol, ale kvůli necitlivosti prstů Aliho (14. 1.) to radši otočili do základního tábora.

Nanga Parbat v celé kráse

Američan David Klein a Maďar Zoltan Robertvystoupili minulý týden na Nanga Parbat do výšky 5100 metrů. Poté v pořádku sestoupili zpět do základního tábora.

Polská expedice (Tomasz Mackiewicz, Marek Klonowski, Piotr Strzezysz, Adrian Kutarba) postavila C1 ve výšce 5500 metrů. V této výšce přečkali noc a 13. 1. postavili ve výšce 5750 metrů provizorní C2.

S využitím www.portalgorski.pl

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: