Jak se daří polárníkům na osmitisícovkách?

Jak se daří polárníkům na osmitisícovkách?

Minulý týden jste se dozvěděli o tom, že Poláci na Broad Peak útočí na druhý výškový tábor, ale co se děje na druhé z pokoušených pákistánských osmitisícovek – Nanga Parbat (8125 m)?

Nanga Parbat – Maďar už to zabalil

V posledních dnech se na devátém nejvyšším vrcholu světa moc věcí nezměnilo a vlastně ani nemohlo, protože počasí vystavilo horolezcům stopku. Napadl až jeden metr čerstvého prašanu a to bylo důvodem, proč se expedice zabavovaly zdokonalováním svých základních táborů nebo sestupem do nížin. Tím, kdo neopustil základní tábor, byli právě Poláci.

Americko-maďarský tým přišel o jednoho ze svých členů, konkrétně Zoltana Roberta, který začal trpět omrzlinami. Zoltan se rozhodl své působení na kopci ukončit a tak ve výstupu postupují už jen Američané David Klein a Ian Overton, kteří svého kolegu doprovodili do jedné z přilehlých vesnic.

Francouzsko-italská dvojice Elisabeth Revolová a Daniele Nardi také opustili základní tábor, ale zcela dobrovolně, protože si chtěli užít relativního komfortu nižších poloh.

Už na začátku jsem označoval pokus Francouze Joela Wischnewskiho jako šílenství a zdá se, že dělá vše pro to, aby mě v tom utvrdil. Jeho ambiciózní plán je vylézt Rupalskou stěnou sólo a poté sjet z vrcholu na snowboardu. Už na začátku měl zdravotní problémy, které se s přibývajícím časem ještě prohlubují. Podle posledních informací má Joel krvácivý průjem, ale odmítá skončit v postupu. Momentálně čeká ve druhém výškovém táboře na lepší počasí a je připraven pokračovat dál. Snad ví, co dělá.

Joel Wischnewski v základním táboře

Podle nejaktuálnější předpovědi by se počasí mělo zlepšit zítra.

Broad Peak – Polákům se nadále daří

Polský tým, který je vedený Krysztofem Wielickim, postupuje kupředu, respektive výše. Poláci už postavili a částečně zásobili druhý výškový tábor (6200 m). V současné době už jsou i natažené fixy nad ním (do výšky 6550 m) a usilovně se pracuje na postavení třetího postupného tábora, který bude někde kolem 7000 metrů. Jen tak dál chlapi!

Druhý výškový tábor na Broad Peak

Na závěr jedna mimoasijská zprávička

Zimní pokus Lonnieho Duprea o Denali skončil i do třetice neúspěchem. Američan už je doma v Minnesotě a podle svých slov to možná za pár let zkusí znovu. Já si však myslím, že až se rány zhojí, začne vážně uvažovat o dalším pokusu už pro příští rok.

S využitím theadventureblog.blogspot.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: