Jak se daří Leo Houldingovi na Antarktidě?

Jak se daří Leo Houldingovi na Antarktidě?

Zdá se, že vylézt na Vlčí zub nebude tak „jednoduché“, jak se předpokládalo. Ne, že by Leo a jeho tým neměli dostatek respektu už před odjezdem, ale přeci jen doufali, že touhle dobou budou ve stěně Ulvetanny (2930 m) výrazně výš.

O této mrazivé expedici jste si mohli přečíst už začátkem prosince. Cílem je udělat prvovýstup severovýchodním hřebenem na vrchol Ulvetanny na Antarktidě, který je přezdívaný „Vlčí zub“. Linie, kterou si šestičlenný tým (Leo Houlding, Alastair Lee, Sean Leary, Jason Pickles, David Reeves, Chris Rabone) pro výstup vybral, je dlouhá 2000 metrů a překonává převýšení 1300 metrů. Navíc ji nemilosrdně bičují ledové větry, které výrazně sráží pocitovou teplotu.

Jak expedice pokročila?

Horolezci odjeli do mrazivého království Antarktidy 16. prosince. V současné době už ukrojili více než polovinu ze svého času, který si pro výstup vytyčili (odlet je naplánován na 2.2.).

V první fázi bylo potřeba vybudovat předsunutý base camp, poté následoval průstup k hlavnímu hřebeni.

4. ledna

Byl dokončen úsek, který vedl k hlavnímu hřebeni. Už tady se lezci pěkně potrápili, protože prostoupit tímto úsekem obnášelo zvládnout obtížné spárové lezení v mrazivém počasí.

5. ledna

Přišel na řadu odpočinkový den. Důvodem byly zničené prsty a příznaky podobné výškové nemoci (bolesti hlavy, celková slabost a pocity zvracení).

Linie výstupu a tábory, foto: Berghaus, Alastair Lee

6. ledna

Dvojice Sean Leary a Chris Rabone se pokusila dosáhnout dalšího záchytného bodu, kde měli v plánu vybudovat další tábor. Po dvanácti hodinách lezení byli úspěšní. Tábor nazvali „Col of False Hopes“.

Jak už název táboru napovídá, něco je špatně. Místo, o kterém si mysleli, že bude ideální útočiště pro další postup, je ve skutečnosti jen úzká římsa, kterou bičují silné větry. Také přístup k němu není tak jednoduchý, jak si mysleli.

Momentálně je celý tým psychicky trochu dole, ale svůj boj nevzdává.

Důležitým bodem v expedici, o kterém jsem vás posledně neinformoval, je to, že pokud bude výstup úspěšný, mají v plánu skočit z vrcholu Ulvetanna base jump.

S využitím explorersweb.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: