HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jak poznat sever pomocí hodinek a slunce? + VIDEO

Jak poznat sever pomocí hodinek a slunce? + VIDEO

Pokud se nechcete spoléhat na ne vždy přesný lišejník či letokruhy, tak si osvojte orientační metodu pomocí ručičkových hodinek a slunce. Je 100 % přesná a dost jednoduchá.

Asi už jste všichni slyšeli o tom, že světové strany se dají určit pomocí ručičkových hodinek a slunce. Někteří z vás si ale říkají, jak je to možné? V tom musí být nějaký problém! Na této metodě je nejlepší, že je hrozně jednoduchá.

Jak tedy na to?

Natočte hodinky tak, aby hodinová (malá) ručička směřovala k slunci (hodinky držte vodorovně, nějak jinak je nenatáčejte). Poté rozpulte úhel mezi dvanáctkou na ciferníku a malou ručičkou. A právě v tomto bodě je jih. Naproti je logicky sever. Čím jste dále od rovníku, tím přesnější tato metoda je. A to je celá věda. Jednoduché že?

Na co si dát pozor

I když je to všechno strašně lehké, přeci jen existuje pár věcí, které je potřeba si vždy uvědomit.

Letní čas – V létě si dejte pozor na hodinový posun, který má na svědomí letní čas (vždy používáme pravý místní čas). Takže v letním období půlíte úhel mezi malou ručičkou a číslicí jedna na ciferníku.

Jižní polokoule – Pokud jste například v Jižní Americe nebo Austrálii, tak je potřeba výše popsanou metodu trochu poupravit. Rozdíl je v tom, že k slunci nenatáčíte hodinovou ručičku, ale dvanáctku na ciferníku. Následně půlíte úhel mezi dvanáctkou a malou ručičkou. To je vše!

Jestli vám metoda není stále jasná, tak se mrkněte na následující video, ve kterém je řešena orientace jak na severní, tak jižní polokouli.

Přidejte se k diskuzi

Odpovídáte na komentář: