Jak poznat sever pomocí hodinek a slunce? + VIDEO

Jak poznat sever pomocí hodinek a slunce? + VIDEO

Pokud se nechcete spoléhat na ne vždy přesný lišejník či letokruhy, tak si osvojte orientační metodu pomocí ručičkových hodinek a slunce. Je 100 % přesná a dost jednoduchá.

Asi už jste všichni slyšeli o tom, že světové strany se dají určit pomocí ručičkových hodinek a slunce. Někteří z vás si ale říkají, jak je to možné? V tom musí být nějaký problém! Na této metodě je nejlepší, že je hrozně jednoduchá.

Jak tedy na to?

Natočte hodinky tak, aby hodinová (malá) ručička směřovala k slunci (hodinky držte vodorovně, nějak jinak je nenatáčejte). Poté rozpulte úhel mezi dvanáctkou na ciferníku a malou ručičkou. A právě v tomto bodě je jih. Naproti je logicky sever. Čím jste dále od rovníku, tím přesnější tato metoda je. A to je celá věda. Jednoduché že?

Na co si dát pozor

I když je to všechno strašně lehké, přeci jen existuje pár věcí, které je potřeba si vždy uvědomit.

Letní čas – V létě si dejte pozor na hodinový posun, který má na svědomí letní čas (vždy používáme pravý místní čas). Takže v letním období půlíte úhel mezi malou ručičkou a číslicí jedna na ciferníku.

Jižní polokoule – Pokud jste například v Jižní Americe nebo Austrálii, tak je potřeba výše popsanou metodu trochu poupravit. Rozdíl je v tom, že k slunci nenatáčíte hodinovou ručičku, ale dvanáctku na ciferníku. Následně půlíte úhel mezi dvanáctkou a malou ručičkou. To je vše!

Jestli vám metoda není stále jasná, tak se mrkněte na následující video, ve kterém je řešena orientace jak na severní, tak jižní polokouli.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: