Jak na výběr toho nejlepšího sportovního oblečení do sychravého počasí?

Jak na výběr toho nejlepšího sportovního oblečení do sychravého počasí?

Horké letní dny jsou nenávratně za námi, teď už nás čeká chladnější počasí, střídavé teploty, sem tam nějaká ta plískanice a možná i sněhové vločky. Tílka a šortky tak na nějakou dobu uklidíme hluboko do šuplíku, co si oblékat na sport místo nich?

Pohledu z okna se nedá věřit

Možná se i v dnešních chladných dnech před tím, než vyjdete ven, podíváte z okna a když svítí sluníčko, řeknete si, že vám stačí jen jedna vrstva oblečení, ideálně kalhoty a tričko. Když pak ale vyjdete ven, zjistíte, že nic není tak, jak se zdálo. Venku je chladno a vy byste snesli i další vrstvu oblečení. A co teprve, když vyrazíte, a během výkonu dojde k prudké změně počasí, začne foukat vítr, pršet, a dokonce se výrazně ochladí?

Vyberte si to správné oblečení

Abyste si pohybovou aktivitu i během chladných sychravých dní užili, je třeba se správně obléct. Kdo by se chtěl za chvíli vracet jen proto, že je mu zima? Dokládá to i staré dobré přísloví, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatné vybavení. Jak si tedy vybrat to pravé, do sychravých dnů? Není na tom nic složitého, vsaďte na funkční prádlo a oblečení

Proč funkční oblečení?

Během výkonu se každý z nás zpotí. Pot nám stéká po zádech, do očí, někdy i po jiných částech těla. V každém případě se ale nasákne do oblečení, které pak studí. Když najednou zafouká i malý větřík, dá se do nás zima, ofoukne nás a máme zaděláno na nachlazení. Kdo z nás to už nezažil? Když ale běžné oblečení vyměníte za to funkční, ničeho z toho se bát nemusíte.

Funkční prádlo od těla odvádí vlhkost, a přitom také poskytuje tělu tepelnou izolaci. Jak během výkonu, tak po něm, budete pořád v suchu a teple, nemusíte se bát, že prochladnete, když se zastavíte nebo zafouká vítr.

Víte, že když řekneme funkční prádlo, pak tou funkcí myslíme odvod vlhkosti a termoizolaci? Vlhkost do sebe nenatáhne jako klasické oblečení, ale odvede ji na povrch, odkud se rychle odpaří.

Funkční prádlo od těla odvádí vlhkost a poskytuje tělu tepelnou izolaci.

Nepodceňujte výběr materiálu

Při výběru oblečení vhodného na sport je důležité dobře zvolit nejen typ, ale i materiál, ze kterého je oblečení vyrobené. Platí to i u funkčního oblečení, a to rovnou dvojnásob. Mnohdy se za funkční označuje i oblečení, které má do funkčního velmi daleko. Orientovat se podle ceny nelze, to pravé poznáte jedině díky materiálu. Do chladného počasí je ideální volbou prodyšné syntetické vlákno v kombinaci s hřejivou přírodní vlnou.

Víte, že mezi syntetickými vlákny vyniká svými vlastnostmi polypropylen Moira, který je až 10x méně nasákavý než polyester? Dokáže díky tomu od těla odvést ještě víc potu. Když přijde na tu hřejivost, pak je skvělou volbou přírodní merino vlna s antibakteriálními účinky.

Naučte se oblečení vrstvit

Funkční oblečení si nestačí jen dobře vybrat, musíte ho umět také správně používat. Jen tak splní všechny vaše představy. Základem je vrstvení, díky kterému můžete i během aktivity počet vrstev neustále upravovat. Vzhledem k tomu, že funkční oblečení je tenké, se ani nemusíte bát, že se nebudete moci hýbat, když na sebe obléknete několik vrstev.

Základní vrstvu by mělo tvořit funkční triko a spodky, střední vrstva má dobře izolovat teplo, přitom ale od těla odvádět pot a být prodyšná. Zkusit můžete fleecovou mikinu nebo merino svetr. Před rozmary počasí vás má ochránit vrchní vrstva, která musí být prodyšná, nepromokavá a větruvzdorná

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: