Jak na regeneraci nohou po výšlapu? Adjustační ponožky se vám vejdou i do batohu

Jak na regeneraci nohou po výšlapu? Adjustační ponožky se vám vejdou i do batohu

Přestože si každý výšlap, trek nebo feratu jistě užíváte, vaše nohy dostávají i přes kvalitní obuv zabrat. Po takovém výkonu by tak měl následovat zasloužený odpočinek. Pro rychlejší regeneraci nohou můžete udělat i něco navíc. Jedna regenerační pomůcka se vám vejde i do batohu, což se hodí v případě vícedenních výletů a výprav.

Bolestem nohou a otokům můžete předejít

Bolesti a otoky nohou jsou především výsledkem nějakého dlouhodobého přetížení, které může mít původ hned v několika oblastech:

  • nevhodná obuv a také ponožky
  • neúměrná zátěž
  • nedostatečná regenerace
  • špatný pohybový stereotyp (chůze, běh)

Existují samozřejmě i další faktory, které hrají svou roli, jako například dědičnost, celkový zdravotní stav, nadváha, těhotenství atd. Když to vezmeme z opačné strany, základem zdravých nohou je tedy bezesporu kvalitní a vhodná obuv, pravidelný pohyb (a celkově zdravý životní styl), adekvátní hygiena nebo správný pohybový stereotyp.

Naše rady znějí, noste vhodnou obuv a ponožky k danému účelu (kromě sportovních aktivit i na běžné nošení), myslete na svůj pohybový stereotyp (například správný došlap při chůzi či běhu), zatěžujte své nohy úměrně svým pohybovým aktivitám a dbejte na regeneraci a pravidelnou péči o nohy.

Samozřejmě to není jistota, že vás po treku či výšlapu bolet nohy nebudou, ale proč tomu nejít trochu naproti?

Jak na regeneraci nohou po zátěži

Pokud máte aktuálně za sebou nějaký delší výlet, výšlap nebo jakoukoliv jinou fyzickou aktivitu, kde nohy dostávají zabrat, zkuste jim ulevit následujícími způsoby.

Vyzujte si boty a sundejte ponožky. Ačkoliv to může znít samozřejmě, ne každý má tendenci po zátěži sundat boty. Zvlášť když jste na vícedenním výletu. Ponožky zmiňujeme záměrně, protože i těsné či neprodyšné ponožky vám mohou zadělat na bolestech, otocích či dokonce křečích.

Dejte si nohy do vyvýšené polohy. Ne nadarmo se říká, dát si nohy nahoru a ruce za hlavu. Tak se relaxuje nejlépe. Po velké zátěži se vám v nohách zadržuje voda, což vede ke zmíněným otokům, a i kvůli gravitaci se jí nechce pryč. Nohy ve zvýšené poloze se vám lépe prokrví a zmírní se otok.

Ledová voda vám pomůže krásně zregenerovat a ulevit od bolesti. Takový horský potok aby člověk pohledal. Podobně na úlevu funguje i sprchování střídavě teplou a studenou vodou.

Zkuste také aktivní terapii. Můžete si pomoci třeba masáží chodidel pomocí rukou či míčku (stačí i obyčejný tenisák), chůzí po nerovném povrchu (kamínky, písek apod.) nebo některými mobilizačními cviky.

Ale to není vše…

Po namáhavé fyzické aktivitě dopřejte chodidlům volnost: sundejte si boty i ponožky.
Po namáhavé fyzické aktivitě dopřejte chodidlům volnost: sundejte si boty i ponožky.

Adjustační ponožky® na regeneraci (jako) stvořené

Když vyrážíte do hor, zpravidla pečlivě zvažujete, co vše přibalit do batohu. Věci spíš ubíráte, než přidáváte. Jednu výjimku byste ale udělat mohli. Adjustační ponožky®, případně zkráceně Adjustky® nezaberou víc místa než obyčejné ponožky. A přitom budete mít s sebou více muziky, než byste čekali.

Jsou vyrobeny z jemné bavlny s příměsí polyesteru a elastanu – tedy příjemné na dotek i nošení. Jak jistě tušíte, o obyčejné ponožky se zrovna nejedná. Ona vám už napoví otevřená přední část se čtyřmi oddělovači prstů. Když si je nasadíte, máte trochu roztažené a také obnažené prsty. Právě zmíněné meziprstní oddělovače vyvíjejí jemný tlak na prsty, díky čemuž docílíte:

  • protažení prstů a svalů na nohou
  • srovnání prstů s chodidly
  • prokrvení nohou
Adjustační ponožky® pomáhají ulevit od bolesti chodidel a předcházet různým deformitách nohou.
Adjustační ponožky® pomáhají ulevit od bolesti chodidel a předcházet různým deformitách nohou.

Stačí je nosit pár minut denně (nošení postupně prodlužovat – zpočátku vám to nemusí být po čase příjemné) a už po pár minutách pocítíte příjemnou úlevu. Adjustky nejsou určené pro chůzi a už vůbec ne do obuvi. Stejně byste se a nimi do bot soukali horko těžko. Nejlepší je s nimi sedět či ležet – nohy mít ideálně v již zmíněné vyvýšené poloze a relaxovat.

Přestože v nich máte holé prsty, zábst vás nohy rozhodně nebudou. Naopak používají se také jako terapeutická pomůcka pro ty, kteří trpí pocitem studených nohou (tedy špatným prokrvováním). Mimo to se nosí jako podpůrné opatření při nožních deformitách, jako jsou vbočené palce, kladívkové prsty, patní ostruhy, křeče nebo zmíněné bolesti a otoky.

Adjustační ponožky vám určitě uleví a pomohou, ale myslete také na preventivní opatření. Je to především na vás. V kombinaci s nimi dosáhnete zaručené úlevy od bolestí a otoků.

Dovozcem originálních Adjustačních ponožek od firmy Happy Feet jsou pro-nozky.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: