Jak na Bikepacking: rady a tipy

Jak na Bikepacking: rady a tipy

S výrazem Bikepacking, sbalením se na kolo, jste se již asi setkali, objevuje se v posledních letech stále častěji. Jak ale s cykloturistikou nalehko začít a co přesně si vzít s sebou?

Co ale ten bajkpeking teda znamená?

Výraz Bikepacking vznikl spojením slov bike (kolo) a packing (balení). Tedy sbalení se na kolo. Jinak řečeno, spojení jízdy na kole s připevněným základním vybavením na přenocování v přírodě. Takže vlastně více či méně vícedenní terénní cykloturistika nalehko.

Bikepacking propojuje všechny aspekty turistiky jakými je svoboda pohybu, nocleh a vaření v přírodě, s požitky z jízdy na kole umocněné objevováním nových, vzdálenějších míst. Ideálně bez podpory civilizace, mimo asfaltové cesty a obydlená území. Co si nevezu, nepotřebuji.

Bikepacking propojuje všechny aspekty turistiky jakými je svoboda pohybu, nocleh a vaření v přírodě.
Bikepacking propojuje všechny aspekty turistiky jakými je svoboda pohybu, nocleh a vaření v přírodě.

Nemám čas na expedici, chodím do práce

Nezáleží na tom, zda jde o víkendové dobrodružství nebo dlouhou expedici. Jde o cestování na kole minimálně s jedním přespáním (tzv. přeznocák- jeden den tam, druhý den zpět). Ano, to je důležité, alespoň jednu noc přespat v přírodě, odpoutat se od civilizace, odpočinout si, poznat více sám sebe a své kamarády.

Jde o přespání v přírodě, aspoň jednu noc, odpoutání se od civilizace, odpočinek, poznání více sám sebe a své kamarády.
Jde o přespání v přírodě, aspoň jednu noc, odpoutání se od civilizace, odpočinek, poznání více sám sebe a své kamarády.

Nemám na to kolo

Stejně tak nezáleží na tom, jestli je vaše kolo gravel, expediční speciál nebo léty prověřené mtb. Stačí, když je plně funkční a vaším dobrodružstvím bude vše ostatní než nekonečná oprava stroje.

Cílem je vyrazit ven z města a alespoň na chvíli se přiblížit přírodě a připomenout si to, na co jsme již mnozí díky hektické době ve které žijeme zapomněli. Bez přírody to nejde!

S dobrým plánováním můžete jet na bikepacking i bez stanu, najde se řada turistických přístřešků nebo skalních převisů a budete lehčí.
Cílem je vyrazit ven z města a alespoň na chvíli se přiblížit přírodě.

Nemám najeto

Nevadí. Není to závod. Vy určujete, jak daleko dojedete, kdy a de složíte hlavu ke spánku. Vše potřebné si vezete s sebou, žádná recepční na Vás nečeká.

Tak to můžu oprášit své staré brašny, namontovat nosiče a vyrazit

Spíš ne. Tady je právě ten rozdíl proti „klasické cykloturistice“. Jestli jste četli pozorně, všimli jste si, že se jedná o terénní cykloturistiku nalehko. A abyste opravdu nebyli limitování ve svých dobrodružstvích a nemuseli se držet jen zpevněných cest, je potřeba mít kolo zatížené jen v minimální míře, a tak aby nebyla negativně ovlivněna jeho prostupnost terénem a ovladatelnost.

Je potřeba mít kolo zatížené jen v minimální míře.
Je potřeba mít kolo zatížené jen v minimální míře.

Na nosiče a následné zatížení kol v jeho středech, tedy „přikování kola k zemi“ zapomeňte. Tak byste se daleko nedostali a už první kořínek by Vám ukázal, s jakým tankem máme tu čest.

Tady už přichází na řadu řeč o bikepackingových nebo také česky zvaných beznosičových brašnách. Jak název napovídá, nářadí není třeba. Jejich připevnění si většinou vystačí s více či méně propracovanými systémy popruhů a suchých zipů, což je fajn. Nejdůležitěší je ale rozmístění nákladu na kole.

Beznosičové břašny jsou navrženy tak, aby hmotnost nákladu zůstávala v ose kola a soustředila se k jeho středu. Tak je dosaženo téměř nezměněné průchodnosti kola terénem a je minimálně omezena ovladatelnost kola. Bingo! Jsme doma.

Budou mi takové brašničky stačit? Sbalím se do nich vůbec?

Budou. Za předpokladu, že vyberete větší varianty, máte k dispozici 16L objemu na řídítka, 16L objemu pod sedlo, v závislosti na kole a velikosti cca 4L rámová brašna a pak ještě třeba příruční brašna za představec a přídavná na řídítka. Suma sumárum, minimálně 40L objemu, kde může být 32L plně vodotěsných. Do toho se na jednu letní noc sbalíte, ne? Pokud byste se opravdu nevešli, můžete vzít malý batoh, na vodu či lehké věci se může hodit. Mnohem příjemnější je ale jízda bez batohu, je lepší zatížit raději kolo a zůstat déle svěží.

Vše potřebné si vezete s sebou, žádná recepční na Vás nečeká.
Vše potřebné si vezete s sebou, žádná recepční na Vás nečeká.

Co s sebou?

Žádná věda.

  • Spacák
  • Karimatku
  • S ohledem na počasí stan nebo tarp (plachtový přístřešek), ale s dobrým plánováním můžete i bez něj, najde se řada turistických přístřešků a budete lehčí. (Stejně tak plánujte trasu podle studánek a pramenů ať nemusíte tahat zbytečně hektolitry vody.)
  • Spodní prádlo do spacáku (v propoceném oblečení spát nechcete a ničili byste spací pytel)
  • Vrstvu oblečení navíc, večer se může trochu ochladit
  • Vybavení na vaření (poctivá večeře, ranní káva a snídaně je základ)
  • Nářadí na kolo
  • Čelovku
  • Telefon… standartní turistické vybavení, tak abyste byli soběstační
  • Nezapomeňte na lopatku na výkaly, nikdo po vás o Vás nemusí vědět!

Co kam?

Malý průvodce balením na fotce dole. Neberte to však jako pravidlo, preference jednotlivce se mohou značně lišit, obzvláště s přibývajícími zkušenostmi.

Jak si sbalit na bikepacking.
Jak si sbalit na bikepacking.

Tak já jedu!

Než se vydáte na své první bikepackingové dobrodružství, zvažte, zda nevzít alespoň jednoho kamaráda. Pokud nejste vlk samotář a nejste si jistí v kramflecích co se přespání týká, určitě se vám společnost hodí. Jízda bude zábavnější, můžete se dohodnout, kdo poveze jaké vybavení a odlehčíte si a noc bude bezstarostná. O tom, kolik má noc u ohýnku do sebe není třeba se rozepisovat, proberete toho víc něž dost. A pokud není svolný kolega přímo z vašeho města, tím lépe. Naplánujte si trasu se styčným bodem a jen co se sjedete, můžete začít probírat první zážitky.

Večerní povídání u ohně s kamarády na cestách
Večerní povídání u ohně s kamarády na cestách.

Po uskutečněné cestě si poznamenejte vybavení, které jste vůbec nepoužili a vyškrtněte ho ze seznamu na další cestu. Tímhle postupem a s přibývajícími zkušenostmi se vaše výbava ještě zmenší, kolo bude lehčí a cestování zábavnější.

Hlavně si to užijte!

Pokud na bikepacking vyrazíte, dejte o svém dobrodružství vědět týmu Acepac na instagramu.

Acepac outdoorové vybavení pro aktivity v přírodě

Naším posláním je dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi hmotností a funkcí, s cílem sbalit se lehčí, což znamená pohybovat se rychleji a dostat se dál. #getfurther

Produkty Acepac jsou vyvinuty tak, aby splňovaly požadavky dobrodruhů poháněných vlastní silou při rozličných aktivitách na jejich cestách bez hranic.

Sbalme se a vyražme, žádná cesta není dost dlouhá.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: