Jak jsem sháněl výbavu na backcountry

Jak jsem sháněl výbavu na backcountry

Rádi uveřejňujeme dopis jednoho z našich čtenářů, shánějícího výbavu na backcountry běžkování. V našich podmínkách je opravdu ve většině případů problém na backcountry cokoliv sehnat a tak uvedený příspěvek může být dobrou zkušeností a inspirací pro ty z vás, kteří se o něco takového také pokouší …

Zkušenosti čtenářů

Jakub Koukal

Právě tuto anabázi prožívám a zjišťuji, že když je něco v katalogu, tak to ještě neznamená, že je možné to zakoupit…
Přeju pevné nervy všem dalším!

Peter

Pred cca 5 lety jsem to zkousel i pres ocean. Vsichni se dusuji ano mame to ve vyrobnim programu. Zapomenou dodat, ze to musite objednat prez dealera rok predem a tudiz nemuzete vyzkouset. Coz pri dosti vysokych cenach je pochybny zpusob prodeje.

Lyze jsem sehnal taky u Sportenu. Jinak vetsina bezek v Evrope je z jejich dilny i kdyz pod jinou nalepkou.
V beznych sportovnich obchodech maji nanejevyse tzv. turisticke bezky, ktere se do stopy moc nehodi protoze jsou sirsi nez sportovni, ale mimo stopu jsou nanic protoze jsou prilis uzke.

Boty mam od Alpiny. Vyridil jsem to primo u vyrobce a oni sami me presmerovali na mistniho prodejce, ktery je mel skladem.

Hole pouzivam teleskopy Leki, tridilne. Jsou kratke (mam cca 187), ale delsi se asi nikde nedelaji.

Jinak autorovi preji jen hezke zazitky z testovani.

P. Krupka

Bohužel k BC výbavě jsou prodejci příliš opatrní! Boty pro normu NNN BC by měly být k sehnání Madshus, Alpina a možná i Rossignol. Pro SNS vázání X-Adventure český Botas boty prý přestal vyrábět a třeba BC boty Salomony, nebo Fischery jsem v ČR neviděl. Možné řešení ještě je sehnat lehké a turistické boty označené pro Telemark a BC, na Nordic normu N75, například Alpiny, Garmont a pak NE české vázání N75 protože do našeho z Dražic se silnější podrážka nevejde, kupodivu vyhoví i obyčejné N75, ale od Rottefelly. Také některé z neznačkové N75 na partiových lyžích ze zahraničních půjčoven vyhoví na silnější podrážku.
V odkaz na ski-zamecnik jsem na stránkách BC výbavu nenašel, ale zřejmě ji má, nutný je asi telefonický dotaz.
Sporten uvažoval, že bude ve své prodejně kompletní BC výbavu nabizet také, ale nevím jestli to uskutečnil? BC výbavu bylo možné také koupit v pražské prodejně Warmpeace, tuto sezónu jsem tam ale nebyl, tak nevím.
Mnoho štěstí při shánění a pozitivní info sem na web!!!

Mirek

Před rokem jsem v prodejně JB Sport (Dlážděná 3,Praha 1 )sehnal bez problému BC výbavu při první návštěvě (lyže Madshus 64-52-60 s kov. hran. a šupinami, vázání Rottefella NNN BC a boty Alpina)

Jiří Večerka

Ja získal za dobrý peníz BC lyže (ale není problém je koupit v Brne v Gemmě, jsou to Sporteny) a dal se do shanění botů. Snad jediný, kdo je v tomto okamžiku má v Brně je Gemma, ale pouze od Alpinu BC 500, což je nejnižší model. Vázaní NNN BC mají taky. Ale najít jiný obchod se mi nepodařilo. V Brně je dovozce Alpinu, Inasport, ovšem pouze velkosklad. Ale Trtik sport od nich bere a je velmi ochotný objednat (pokud ale samozřejmě budou). Netušil jsem, že sehnat boty bude takový problém…..

P. Krupka

Brněnské prodejny bohužel moc neznám, ale problém bude asi všude společný. Co by mohli mít, ba i nabízí prodejci a distributoři a co pak skutečně mají, zboží se většinou objednává skoro rok dopředu a jim v tom pak zůstává kapitál, bojí se, že neprodají. Proto mají bohužel jen jeden model, nejlevnější ale snad všechny velikosti, doufám. A díky za to, většina namá nic! Další možnost je koupě na dobírku, ale u bot je to problém. Objevíte-li proto někdo ve Vašem okolí dobře zásobený obchod s BC výbavou napište info prosím do této diskuze, informace o BC se zdá dost těžko shání.
INA Sport by snad měla mít k dispozici pro prodejce víc modelů Alpina, než jen ten nejlevnější BC500?

Rosta

Letos jsem tuto prodejnu taky navštívil a mohu říct, že už BC věci nevede. Takže prodejny se sortimentem BC se rychle mění, více ale ve směru úbytku.

Rosta

Mám na mysli tu prodejnu JB Sport v Praze, v Brně jsem nenakupoval.

Fanda

Teď jsem kupoval BC výbavu v HK na Pospíšilově tř. v KB SPORT. Lyže Sporten Highlander 54-48-52, vázání Rottefella BC NNN (měli AUTO i MANUÁL) a boty Alpina BC 1550. Takže jsem sehnal na první pokus.
Fanda

P. Krupka

Je skvělé, že v HK výbavu mají takhle kompletně k sehnání. Jen proč jsi volil ten nejužší profil? Můj názor je, že na BC by profil měl být od 60mm nahoru!

Fanda

No zrovna tam měli jen tento nejužší a já to mám stejně na takový slehlý sníh a nebo do stopy (ještě mám doma sněžnice). V podstatě je mám na zkoušku a pokud mě BC chytne (jako, že asi jo), tak za rok dva si koupím širší, a jen přemontuju vázání. Hlavní výhodu vidím v kovových hranách. A když se to vezme, tak oproti tomu jak se jezdilo na obyčejných běžkách před několika lety i mimo stopy a takové přechody jako N. Tatry, Fatra, Jeseníky, Krkonoše, apod., tak dnešní vybavení je úplně o něčem jiném.

Ivos7

Vy teda ale máte problémy:-) Já mám nohu velikosti 14 a abych sehnal boty na obyčejné běžky, musím objet několik obchodů v Rakousku, v CZ jsem za blázna. Na boty na BC ( o kterém jsem také uvažoval ) nemá vůbec smysl se ptát. Mimochodem, sandály sháním už dva roky – vím že jediný model ve 14 vyrábí jediná Americká firma na světě, ale nedají se sehnat :-)))

Sladak

mrkni na prabos.cz

Petr M.

Ahoj. Tak mě tak napadlo jestli by nevyšla levněji operace (zmenšení chodidel) než shánění těch všech „neběžných“ věcí který budou určitě za něběžnou cenu :-)))

Jarda

Zdravím,
Měl jsem vyhlídnuté BC Salomon, jenže oni je už přestali vyrábět. Dělají už jen klasiku, turistické a BC boty a vázaní. Nedávno jsem koukal na Sporten. Mají pěkný BC jen nevím jaké. Chci je do lesa i na stopu. líbí se mi Higlander. Nicméně nejsem si ale jist ale mám pocit že když se vejdou do stopy, mimo budou k ničemu a budou se bořit. Nebude lepší vzít širší Forester nebo Ranger? Taky jsem kouka na jejich řadu turistických Favorit, Rover a Adventure. Ty se mi ale moc nezdaj. Ptám se teda jaké máte zkušenosti ze šířkou BC z terénu i stopy a které BC doporučujete. Já obecně jsem rozhodnut pro Sporteny / http://www.sporten.cz / BC jen nevím jaký typ: Higlander nebo Forester a nebo Ranger?
Díky za odpověď
Poznámka: vázaní vezmu Salomon /SNS X-Adv/ a boty taktéž /X-Adventure 5 nebo 8/.

P. Krupka

Lyže co se vejdou do strojově udělané stopy bych limitoval šířkou špičky 60, max 64 mm, do měkké stopy vyšlapané lidmi je to jedno, tam šíře 68 mm vyhovuje. Čili prefuruji-li jízdu mimo lyžařské dálnice, to já například ano, pak zvolím šířku Rangerů nebo Foresterů. Rover a Adventure jsou totožné lyže jen bez hran. Mají také být k sehnání se třemi druhy skluznic, hladká, normální positivní protismyk a progresivní s hrubšími výstupky ve středu odrazové komory. Určitě vyhoví všem zájemcům o lyžování mimo vnucované okruhy a tratě zimních středisek. Vázání lze mít buď NNN BC Magnun, SNS X-Adventure Raid nebo NN75 Telemark, k tomu vždy příslušné boty. Boty pro SNS X-Adventure začal opět dělat Botas v ceně do 2500,- viz naše novinky SP2005.

Tomas

Nemáte někdo zkuěšenost s řadou Nordic Cruising od Fischera? Nevybírají se na výšku, ale na váhu. Velikosti S,M,L a XL. Jsou tvrdší a těžší, ale velikost L a XL jsou dlouhé jen 184cm. Nejvyšší model má i kovové hrany.

Jiří Voborský

Mojí ideální přestavou je totální hybrid – boty i vázání, které by byly spíše doma v krajině, ale ve kterých bych mohl udělat pár kopců na lehké sjezdovce a navíc když sejde sníh, tak vzít boty a použít je jako vyhovující pohorky. Zatím jsem teroreticky dospěl ke kombinaci Ranger od Sportenu + ski-alpinistické vázání + pohorky s drážkami na mačky. Máte s něčím takovým zkušenost?

Ladislav

Zdravým vás všetkých,chcem sa opýtať na Trekkingové celokožené topánky značky LOMER Chamonix MAN SympaTex.Má niekto skúsenosti, ako je to s ich kvalitou a celkove aké sú ???

P. Krupka

Částečně by se to dalo takhle řešit, problémem zůstavají boty. Aby se v nich dalo pohodlně chodit na větší vzdájenosti, na to ani skialpové, ani třeba telemarkové boty moc nejsou. Dojet v skialpech pod skálu, vzít mačky a lézt, pak zase odjet, to lze si představit. Jít ale 15 km, vylézt něco, pak kus sjet, není to podle mě optimální výbava. Ono vše univerzální nakonec není ani v jednom dobré a ve všem dohromady většinou nedostatečné. Ale držím vám palce, vyzkoušejte to!

Ivan

Ahoj, jsem zimou protřelý běžkař a jelikož mi staré Artisky Diamant už jen udržuji při životě:-( Uvažuji o kombinaci 70 stopa, 30 terén… hlavně sjezdy po zmrzlém sněhu, zhlédl jsem se v BC, mají ocelové hrany a lepší ovladatelnost ve sjezdu. Nechci však pomalé těžké „lopaty“ do hlubokého sněhu. Tak jsem došel na Sporteny HIGHLANDER. Jaké máte kdo zkušenosti. Nikde se neuvádí váha??? Uchvátili mě obdobné ale dle reklamy vymakanější Atomic, až na tu cenu. A jakou délku mi doporučíte? měřím 170/69kg. Díky

P. Krupka

Do stopy se vejdou Highlandery i Forestery, výrobce podle váhy doporučuje 195cm Highlandery pro 66-77kg, a 175cm Forestery pro váhu 70-80 kg, do čehož se jako oblečený běžkař s výbavou váhou vejdeš. Na sjezdy ale i zabruslení bych doporučil ty kratší a širší Forestery.
Samozřejmě nejlépe s BC vázáním, které víc vydrží a je vhodné i mimo stopu.

O2

Nejsem žádný brutální běžkař, ale za dvě sezény jsem highlandery prošlapal a udělal z nich hadru. Na klasiku ve stopě už jsou téměř nepoužitelné a na volný terén zase moc dlouhé a špatně nesou. Zvolil jsem kombinaci Sporten Bohemia do stopy na pěkné zaběhání a skialpy mimo stopu.

P. Krupka

Highlandery jsou Favorit s hranami, dost konstrukčně podobné Diamantům. Mám širší Forestery taky dvě sezóny a hadra z nich tedy není, řekl bych přiměřemě opotřebené a stále dobře použitelné… přitom mám lehce nadváhu než výrobce doporučuje! No na klasika běhu na lyžíchu jsou Bohemky samozřejmě lepší, o tom není pochyb, ale turistika klasik ve stopě i mimo jsou zase zbytečné, nebo nevhodné.
Skialpy pro ježdění po Jizerkách či Šumavě mimo stopu je trochu moc velká rezerva a zbytečná váha navíc. A když pak potkám stop, tak je po ní! Nebo musím mimo, což nikoho nepotěší. Uživatel si musí rozhodnout kde a jak chce převážně jezdit. Mám taky různé běžky a volím je podle cesty.

Jirka

Ahoj, ve svých úvahách o lyžích BC jsem taky dospěl. že nejlepší by byly FORESTERY jako univerzální lyže, s kterými bych se nemusel bát vyrazit třeba na hřebeny Krkonoš. Snad se vejdou i do strojní stopy. Nevím ale, zda je nutné speciální vázání na BC, či by mohla stačit obyčejná ROTAFELA. Šly by pak kombinovat sportovní běžky s BC lyžemi, a mít přitom jedny boty. Nemá někdo zkušenost? Díky

ivan

Obycajne NNN viazanie a boty su dost slabe a s BC bezkami by som ich urcite nepouzival. Ak chces pouzivat jedny boty s BC a aj s obycajnymi bezkami tak radsej si kup jedny NNN BC boty a dva NNN BC viazania.

P. Krupka

Rottefella k vázáním NNN T píše že jsou vhodné hlavně do stopy, jsou lehčí, ale jak píše Ivan slabší konstrukce. Do terénu ale i do stopy jen některé NNN BC a příslušné boty. Jak píšu v jiném článku NNN BC Auto mám i na lyžích Nordic Cruising (Perun od Sportenu)a vyhovují! Nejsem sportovní běžkař ale outdoorový turista ;-))

J.Janoušek

Poměrně často tu čtu obavy, že běžná vázání NNN nebo SNS jsou slabá na jízdu do terénu. Jezdím hodně, nejsem žádné tintě a nikdy jsem neměl problém ani s vázáním (ať stará „75“ nebo již řada let SNS auto). Mezi svými známymi jsem rovněž o těchto problémech neslyšel. Poslední problémy, které jsem registroval byly s nepovedeným vázáním BRN. Spíše mi vadí, že jsem nenašel bodu pro běžná vázání, která by nepromokla – například s GTX.
Jirka

ivan

Ono ani tak neide o viazanie ako o botu. Obycajna NNN bota je urcite slaba lebo aj NNN BC bota nie je najsilnejsia. Mne sa podarilo zlomit podrazku v casti kde je vsadena ta kovova osicka (co sposobilo jej uvolnenie) na NNN BC bote znacky Alpina! Podobna vec sa stala aj mojmu kamosovi na NNN BC botach Garmont, kde pre zmenu zlomil osicku! Co by sa asi stalo keby sme pouzivali obycajne NNN boty? Myslim ze by nam odisli uz po niekolkych turach. Odvtedy pouzivam zasadne len NN75 boty a kablove viazanie lebo to je podla mna pre backcountry to najlepsie a najpevnejsie. Aby som to zhrnul, pre tych co chcu robit lahke backcountry staci NNN BC ale pre tych co chcu robit narocne backcountry, co sa miestami podoba na skialpinizmus, tak odporucam boty NN75 (najlepsie vyssie a s prackami) s kablovym (telemarkovym) viazanim.

P. Krupka

Telemarková vázání i boty jsou samozřejmě robustnější, ale také o dost těžší! Zatímco NNN touring Manual váží jen 270g, NNN BC Manual váží 480g, tak třeba telemarková Cobra R4 už váží 1730g. Pro boty to platí samozřejmě také, no a nakonec i pro lyže. Jinak Ivane jaké s kamošem používáte vázání a boty, pro informaci ostatním?

ivan

Ja pouzivam kozene boty kombinovane s plastom, ktore sa snuruju a este k tomu zapinaju na dve pracky, maju mohutnu telemarkovu podrazku Vibram a su znacky Alpina, model Telelite. Tieto boty sa uz vsak nevyrabaju a preto je ich tazko zohnat. Kupil som si aj celoplastove Garmont Excursion tak ako cela nasa backcountry partia. Viazanie mam G3 Targa All Mountain, ktore vazi 1200 g. Existuje aj odlahcena titanova verzia tohto viazania co vazi len 1000 g. Mam dvoch kamosov ktori pouzivaju viazanie Voile Hardwire tazke tiez okolo 1200 g. Takze nie kazde telemarkove viazanie je take tazke ako Cobra R4.

xy

Zdravim Keby niekto zhanal S-Bound bezky tu je jeden typ: v Zline je jeden obchod – Orlita, kde maju este par kuskov, su to sice starsie modely (nove nepouzite) ale za cenu 3000Kc za kus (vsetky typy rovnako), maju tam Boundless, Outtabound. Z tejto ceny vam mozu este zlavit po individualnej dohody, mne sa podarilo kupit Rebound za 2800Kc co si myslim je dobra cena na to, ze tieto lyze vobec nedostat a ked ich aj niekde maju tak za 2 nasobne vyssiu cenu (napr. SportRysy v Poprade). Takze kto prv pride, ten prv melie. Keby niektopotraboval blizsie informacie, piste na ga******@gm***.com
Cena je lepsia ako ponuka Sporten za najsirsi typ Ranger. Horam zdar.

Brano

Zdravim vsetkych BC lyziarov.Chcel by som paradit pre tych ktori jazdia na slovensko ze boty aj lyze sa daju kupit napr. v BA v treklande v auparku alebo v tatrasporte na konci obchodnej alebo este aj na mileticovej ulici.Okrem toho BC vybavu videl kamarat v Alpha sport v ziline a ja osobne som komplet vybavu kupil v rysoch v poprade t.j lyze sporten ranger boty rossignol a viazanie rottefela.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: