Jak je to s feratovými sety

Jak je to s feratovými sety

Problém feratových setů konečně dostal jasnější rámec. Proto se k němu ještě jednou vracíme, abychom se na příčiny a důsledky poklesu pevnosti elastických harmonikových popruhů podívali podrobněji a ujasnili mlhavé a nekonkrétní informace.

Problém feratových setů konečně dostal jasnější rámec. Proto se k němu ještě jednou vracíme, abychom se na příčiny a důsledky poklesu pevnosti elastických harmonikových popruhů podívali podrobněji. Zároveň se pokusíme ujasnit informace, které se sice rychle rozšířily, ale dlouho byly mlhavé a nekonkrétní. O tématu jsme zveřejnili článek Výzva všem majitelům a prodejcům feratových setů, který najdete publikován s datem 31. srpna (původně vyšel 24. srpna a byl několikrát doplňován prohlášeními jednotlivých firem, jak byly postupně vydávány). Co se vlastně stalo?

Řada výrobců po nehodě preventivně vyzvala uživatele, aby do vyřešení problému svoje feratové sety tohoto typu nepoužívali a někteří výrobci začali rovnou tyto sety svolávat a popruhy preventivně vyměňovat. Tyto výzvy a odkazy na ně jsme publikovali ve zmíněném článku. Stále však nebylo úplně jasné, jak k nehodě došlo.

Pro bezpečnost uživatelů je však daleko podstatnější fakt, zda může dojít k přetržení dalších elastických popruhů jisticích karabin feratových setů. Po vyšetřování a následném zkoumání v laboratořích došli výrobci k možné příčině, která mění pohled na elastické popruhy nového typu. Podle provedených testů jde zřejmě o problém opakovaného namáhání elastického popruhu, kdy uvnitř popruhu při jeho natahování a smršťování dochází k oděru vláken mezi sebou a tím k jejich postupnému zeslabování. Popruhy přitom chlupatí a jejich pevnost nečekaně rychle klesá. Při následném pádu pak nemusí zeslabený popruh vydržet. Jen málokdo si uvědomuje, že při jištění na feratách může být pádový faktor (který definuje velikost rázové síly při zachycení pádu) větší než při jištění horolezeckých způsobem.

Výrobci na tento problém okamžitě zareagovali a podle typu opravují, vyměňují nebo stahují problematické výrobky. Někteří již začali vyrábět nové elastické popruhy, které zmíněným nadměrným zeslabováním vláken netrpí (jsou viditelně barevně odlišené a jdou tedy poznat). Jiní vyměňují problematické popruhy typu „harmonika“ za typ „trombon“. Vyhledejte tedy potřebné informace u výrobce nebo prodejce svého feratového setu.

Zkušenosti čtenářů

PK

Prevratná novynka v Tatroch ( naspodku strany) http://prevyk.php5.sk/?id=9

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: