Jak dopadl Sázavský maraton a kde ztratil 5 km?

V sobotu 22.9. se uskutečnil druhý ročník Sázavského Samba Maratonu. Tento vytrvalostní vodácký závod se jezdí na Sázavě mezi Choceradami a Pikovicemi. Kdo vyhrál, jak si vedli tradiční účastníci a proč měl tentokrát „maraton“ pouze 37 kilometrů?

Letos nebylo v řece Sázavě dost vody a tak dva dny před startem museli organizátoři sáhnout k úpravě trati – závod byl posunut výše proti proudu řeky Sázavy na úsek z Českého Šternberka do Chocerad.

Závodníci se nenechali odradit ani změnou trasy, ani deštivým počasím, a tak se na start pod majestátním hradem Český Šternberk se postavilo 63 posádek.

Start ku Velkému Dářku

Po výstřelu závodníci vyrazili nejdříve proti proudu k 1 km vzdálené obrátce a odtud již spěchali k jezu. Již na obrátce výrazně vedli loňští vítězové Otakar Venta a Stanislav Hamák, kteří si vedení udrželi s přehledem až do cíle. S náskokem více než 11 minut vyhráli už druhý sázavský maraton v řadě.

O druhé místo se tvrdě bojovalo až do cíle. Na občerstvovačku ve městě Sázava, kde museli všichni závodníci absolvovat meziběh dlouhý 1600 metrů, dorazili jako druzí nejstarší účastníci závodu Jiří Činčera a Jaroslav Sýkora. Tito dva téměř sedmdesátiletí pánové to umí skvěle v lodi, ale běh je pro ně náročnou výzvou. Po meziběhu nasedali do lodě až na čtvrtém místě, s několikasetmetrovou ztrátou na posádky, které je předběhly. Díky dobré pádlovací technice a sehranosti ztrátu během posledních 11 kilometrů znovu dohnali. Petr Sýkora, který se se svým parťákem přetahoval s veterány o druhé místo, popisuje souboj na vodě: „Řekli jsme si, že si trochu odpočineme a pak se za ně zavěsíme a před cílem je znovu předjedeme. Chytli jsme se za ně, ale oni se jenom ohlídli, řekli ´No to ne!´, zabrali a ujeli nám.“ Na stupních vítězů si oba veteráni za svůj výkon vysloužili veliký potlesk.

Velikým překvapením bylo i umístění na celkovém třetím místě, protože to si vybojovala smíšená posádka Magdalena Křivská a Martin Kadlec. Nechali tak za sebou nejen všechny své konkurenty ve vlastní kategorii, ale i více než 31 ryze mužských posádek. A aby toho nebylo málo, v závěrečném slosování, do kterého byli zařazeni všichni, kdo dorazili do cíle v limitu 7 hodin, vyhrála tato posádka i hlavní cenu – plastovou kanoi Samba od firmy Železný.

Do 37 kilometrů vzdáleného cíle nakonec dorazilo celkem 59 posádek. Na vyhlašování výsledků nakonec svítilo sluníčko, vítězové jednotlivých kategorií dostali dárkové tašky plné cen od sponzorů – firem Hiko, Water Element, Coleman, Campingaz, Sevylor a také vodáckého časopisu Hydro. V cíli byly pro všechny připraveny vuřty, závodníci si u ohně sdělovali dojmy ze závodu a vylepšovali strategii na další ročník, který se bude konat v září 2013. Přidejte se!

Kompletní výsledky letošního ročníku naleznete zde.