Iva Filová – žena, která na vrcholy leze a dolu je sjíždí + VIDEO

Iva Filová – žena, která na vrcholy leze a dolu je sjíždí + VIDEO

Sníh je v těchto dnech pouhou vzpomínkou, což platí i v horských oblastech. Pro zlepšení nálady a připomenutí si, že bílé šílenství určitě přijde, si pojďme představit lyžařskou královnu Ivu Filovou, která v roce 2003 sjela jako první žena severní stěnu Grossglockneru Pallaviciniho kuloárem. Co dalšího od té doby dokázala?

Iva Filová / Sikulová je čtyřicetiletá Slovenka z Banské Bystrice, která svoji lásku k horám objevila nejdříve přes speleologii a následně také skrz skialpinismus a horolezectví. Z těchto aktivit postupně vykrystalizovala její hlavní sportovní disciplína, kterou je extrémní lyžování.

Iva Filová, foto: archív Ivy Filové/norskamoda.cz

Ivu podporuje Scandinavia, což je dovozce, který se specializuje na špičkové outdoorové oblečení, které pochází ze severských zemí. Kromě kamenných prodejen v Praze a Litoměřicích, můžete jejich zboží najít také na stránkách norskamoda.cz nebo eshop.scandinavia.cz.  Ivina nejoblíbenější část výbavy je větrovka „Isogaisa lady“ od norské firmy Bergans: „Dizajnovo veľmi pekná a k tomu plne funkčná vo vetre, zime, pri šlapaní na lyžiach aj lezení. Tým že je v potrebných častiach elastická výborne sedí a dobre sa v nej hýbe, výborne dýcha a na druhej strane dobre chráni pred vetrom a vlhkom“.

Poprvé na sebe výrazně upozornila sjezdem Pallaviciniho kuloáru, což je linie v severní stěně rakouského Grossglockneru. Tato cesta je mnohými horolezci označována jako jedna z částí horolezecké maturity. Takže si asi dovedete představit, o jak hodnotný výkon se jedná v horolezeckém světě, natož v tom lyžařském. Za vše mluví sklon, který se pohybuje v rozmezí 50 – 55°.

Následovalo:

2004 – Rakousko, Similaun (3606 m) – sjezd západní stěnou (40 – 45°)

2004 – Rakousko, Hintere Schwärze (3624 m) – sjezd západní stěnou (40 – 45°)

2005 – Rakousko, Schareck (3 123 m) – severní stěna, sjezd Mittlere Eisrinne a Linke Rinne (45-50°)

2005 – Rakousko, Hoher Sonnblick (3 106 m) – severní stěna, sjezd (45-50°)

a mnoho dalších sjezdů ve Vysokých Tatrách a Alpách.

Další progres zbrzdila lavina v Bulharsku

Její velmi plodné období zkřížila v roce 2006 lavina v bulharském pohoří Rila, která ji „vyřadila ze hry“ na více než dva roky. Za tu dobu musela podstoupit několik operací a rehabilitačních kúr. O podrobném průběhu této nešťastné události se můžete dočíst zde. V článku se dozvíte, jak neštěstí se seběhlo, ale také jaké pocity člověk v lavině zažívá, nebo kde se stala osudná chyba.

V roce 2008 se vrátila do světa hor, čímž prokázala obrovskou vůli a odvahu. Asi nikdo z nás si nedovede představit, jak těžký tento návrat musel být. O plnohodnotném comebacku svědčí tyto výkony:

2008 – Francie, oblast Mont Blancu – Aiguille Verte (4 211 m), Whymperův kuloár (50 – 55°)
2008 – Itálie, Dolomity – Sass Pordoi (2 950 m) – Canale Holzer (45 – 50°) 
2008 – Itálie, Dolomity – Sassongher (2 500 m) – Val Scura (40 – 45°)

Aiguille Verte (4 211 m), Whymperův kuloár (50 - 55°)

Od roku 2008 samozřejmě následovalo mnoho dalších významných výkonů, jako byly sjezdy v Kyrgysztánu, na Slovensku nebo v Alpách. Jejich kompletní přehled včetně fotodokumentace a popisu najdete na osobních stránkách Ivy Filové.

Poslechněte si zajímavý rozhovor z loňského června, ve kterém se Iva rozpovídala o svých začátcích, rizicích extrémního lyžování, psychické náročnosti a mnoha dalších tématech.

S využitím norskamoda.cz, horyinfo.cz a ivafilova.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: