Italové s Němcem, Poláci nebo někdo úplně jiný? + VIDEO

Italové s Němcem, Poláci nebo někdo úplně jiný? + VIDEO

Prosinec je v plném proudu a to znamená nové pokušitele o stanutí na jedné z posledních dvou neslezených osmitisícovek. Samozřejmě je řeč o zimních výstupech a zmiňovanými horami jsou Nanga Parbat a K2. Cílem letošních expedic je první jmenovaná. K2 ze zimního spánku letos nikdo rušit nebude.

Prvního prosince odletěla polská expedice ve složení Marek Klonowski, Tomek Mackiewicz, Pavel Dunaj a Jacek Teler, směr Pákistán. Marek a Tomek se o zimní Nanga Parbat pokoušeli již třikrát. Z toho dvakrát Diamirskou stěnou a loni Rupalskou, kde se Tomek dostal až do výšky 7400 metrů.

Největší problémy na horolezce čekají právě od výšky kolem 7400 metrů, protože musí překonat závěrečný hřeben, který je dlouhý 2,5 kilometru. Jedná se o těžký oříšek při dobrém počasí v létě, natož v zimních podmínkách. Vzhledem ke zkušenostem celého týmu je jasné, že ví, do čeho jdou. Lézt se začne od 21. prosince, do té doby má expedice jiné povinnosti.

Poláci jsou tradičními bojovníky v zimních podmínkách. Vždyť z 12 zimních prvovýstupů mají prsty hned v deseti z nich (Shishapangma, Broad Peak, Gasherbrum I, Annapurna I, Manaslu, Dhaulagiri, Cho Oyu, Lhotse, Kangchenjunga, Mount Everest). Pouze u prvovýstupů na Makalu a Dhaulagiri nebyli přítomni.

Je tady ještě někdo…

Když se řekne: „zimní výstupy na osmitisícovky“, musí se všem zainteresovaným, hned po Polácích, vybavit Ital Simone Moro. Právě ten stanul jako první na zmíněné Makalu, Dhaulagiri a spolu s Polákem Piotrem Moravskim vystoupili na Shishapangmu.

Právě Moro bude konkurentem Poláků v boji o vrchol Nanga Parbat. Dalšími členy této výpravy jsou Němec David Göttler a Ital Emilio Previtali. Trojice si dává na čas, protože odlet do Pákistánu je plánován až na 15. prosince.

Užijte si motivační video Simona Mora vzhledem k zimní expedici na Nanga Parbat

https://www.youtube.com/watch?v=d96FI1BBuxE

Bude velmi zajímavé sledovat, jak si oba týmy povedou. Je možné, že někdo z horolezeckých es svůj pokus ještě tutlá a vyrukuje s ním až na poslední chvíli. V této souvislosti je skloňován i Němec Ralf Dujmovits, který už stál na všech osmitisícovkách. Na žádné z nich však v zimě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: