ISPO Awards: Oceněné zajímavosti z Mnichova

ISPO Awards: Oceněné zajímavosti z Mnichova

Tradiční ocenění inovativních outdoorových výrobků ISPO Award letos získalo více než 100 výrobků v mnoha kategoriích. Které nás zaujaly nejvíce?

Rok od roku přibývá kategorií, v nichž se soutěží, i samotných oceněných výrobků. Nejvýraznější výrobky v každé kategorii získaly cenu Product of the Year, následovaly Gold Award a pak „obyčejné“ Award. Ze všech oceněných jsme vybrali ty, které nás zaujaly a týkají se outdoorového využití. Většina představených výrobků byla určena pro zimní sezonu 2015/16, tedy je ve svém outdoorovém obchodě zatím nehledejte.

Co nás čeká v outdooru

V outdoorové kategorii se stala Výrobkem roku horolezecká bota G2 SM od italské La Sportivy. Ta ve spolupráci s extrémním lezcem Simone Morem vyrobila velmi dobře zateplenou dvouvrstvou botu určenou pro nejnáročnější výstupy. Zajímavostí je i jednoduché stahování pomocí otočného boa kroužku.

Další oceněnou botou, která získala Gold Award, je Hands Free od korejské firmy Treksta. Ta vám sice neumožní přijímat telefonní hovory při řízení automobilu, ale za to si ji nemusíte zavazovat. Utáhne se tlakem nohy při došlapu. Boty Hands Free získaly i titul Product of the Year v rámci podkategorie asijských výrobců.

Zlaté ocenění získala i Millet Trident Winter, což je univerzální zimní bota s voděodolnou a prodyšnou membránou a izolací z Primaloftu. Ideální na sněžnice a zimní turistiku.

Zlatou cenu získala i karimatka Comfort Plus od Sea to Summit, kterou můžete nafouknout např. pomocí voděodolného vaku od stejného výrobce a jelikož se skládá ze dvou nezávislých komor, budete mít na čem spát i v případě, že ji nedopatřením propíchnete. Ta již získala ocenění vloni na veletrhu OutDoor, tedy je čtenářům SvetOutdooru.cz již známá a na obchodech bude se začátkem letní sezony. Na recenzi lehčí varianty této karimatky již pracujeme.

Oceněno bylo i několik zajímavých kusů oblečení. Zlatou cenu získala bunda Haglöfs Barrier Pro III Belay. Jde o technicky dokonalou zateplenou svrchní bundu, kterou si oblečete přes hardshell bundu při kratších přestávkách při výstupu, na jistícím stanovišti nebo třeba při pořizování vrcholových fotek.

Fjällräven získal Gold Award pro bundu Expedition Down Parka No. 1. Bundu bez kompromisů v českých horách využijí jen ti nejvíce zimomřiví, jinak je určena do extrémních polárních podmínek.  Švédská značka si potrpí na ekologicky nezávadnou výrobu – vnější vrstvu tvoří materiál G-1000 Eco, namáhané části jsou z G-1000 HeavyDuty Eco a plněna je husím peřím, jehož původ je pro každou bundu 100% dohledatelný. Zajímavostí bude i cenovka – doporučená maloobchodní cena 49990 Kč (ale ani tak to zdaleka nebyla nejdražší bunda, kterou jsme na ISPO viděli). Druhou oceněnou novinkou je anorak z materiálu Keb Eco Shell, což je nový (a první) třívrstvý membránový materiál u Fjällrävenu. Opět si dali záležet na eko-udržitelném pojetí a vyvinuli membránu z recyklovaného PE a především s impregnací bez použití perfluorovaných uhlovodíků (PFC), což jsou skleníkové plyny.

Nejlehčí péřová bunda světa Yeti Cirrus získala ISPO Award právě především za využití nejlehčích a nejlepších dostupných materiálů – ripstopový materiál o hmotnosti pouhých 19 g/m2 plněný evropským husím peřím o plnivosti 900 cuin. Dohromady váží pouhých 140 gramů (pravda, ve velikosti S).

Lezci užijí oceněné novinky od Petzlu. Connect Adjust je odsedka s nastavitelnou délkou, nahradíte jím často nesprávně užívaný Daisy Chain, ISPO Award získala varianta Dual Connect Adjust, která má navíc druhé rameno s pevnou délkou, což využijete např. při slaňování vícedélkových cest. Další oceněná novinka  je RAD system, neboli KPZ pro lyžaře při sjezdech neznámých linií. Malý pytlík připnutelný k úvazku obsahuje vše potřebné pro slanění, záchranu z trhliny nebo její bezpečný přechod.

I výrobce lezeckého vybavení Edelrid přišel se zajímavými výrobky – Topper station pomůže na umělých lezeckých stěnách místo poslední expresky. Díky většímu poloměru sníží opotřebení lan a zároveň je otočný kolem svislé osy, tedy nehrozí cvaknutí křížem. Zlaté ocenění získalo lano, které není lanem. Rap line II s průměrem 6,5 mm je primárně určeno pro slanění nebo tahání vybavení při výstupech, přesto je částečně dynamické a jako dvojité lano vydrží dva normované pády.

Z technických novinek získal zlatou ISPO Award nezničitelný 6000mAh battery pack Powermonkey Explorer 2. Odolnost dle IP67 zajistí, že pack zvládne bez poškození pád do vody nebo přejetí autem, nevadí mu ani horko či mráz.

Sněžnice + mačky v jednom. Snowfoot. @ispo pic.twitter.com/8TEBKZUdyO

Snowfoot zaujal každého, kdo na ISPO prošel kolem stánku stejnojmenné společnosti nebo výstavy výherních výrobků. Kombinace maček a sněžnic pro strmé výstupy, která by na sněžnicích byly nebezpečné a v mačkách náročné kvůli propadání do hlubokého sněhu. Snowfoot je zajímavý i svým vznikem, který byl financován crowdfundingem na serveru Indiegogo.

Pro cyklisty je zajímavá zlatě oceněná bunda Primasoft od Vaude. Jak název napovídá, v bundě jsou kombinované panely s primaloftovým zateplením a softshellem.

Led Lenser získal ocenění za NEO series. Výrobce připravil pestrou barevnou řadu lehkých a voděodolných čelovek, cyklisté i noční chodci ocení červenou diodu na zadní straně čelovky.

Zajímavou je i ISPO Award udělená za nejlepší mobilní aplikaci. Vývojáři batohů značky Osprey našli cestu, jak si sami můžete nakonfigurovat batoh, který vám padne přímo na vaše záda bez fyzického přeměřování a dlouhého vybírání správného modelu. Stačí mít androidí nebo applovský mobil, aplikaci Osprey Pac Sizer, kamaráda, který vás vyfotí, a pak obchod, kde si doporučený batoh koupíte.

Novinky na lyže a pro další zimní sporty

V rámci lyžařského vybavení získalo titul Výrobek roku vázání Marker Kingpin. Zajímavá je především pata, která nabízí stejné vlastnosti a především bezpečnost jako běžná sjezdová vázání, při zachování TLT špičky. Především pro lyžaře, kteří preferují sjezd před výstupem, bude Kingpin zajímavým lákadlem.

Vázání bylo oceněno i v případě kanadského G3. ISPO Award získalo vázání Ion LT 12 především pro spoustu drobných vychytávek, lehkost, kvalitu zpracování a spolehlivost. Vyrábí se i ve variantě pro lehčí jezdce a níže položeným rozsahem DIN.

Zlaté ocenění získaly mj. nové stoupací pásy Fisher Profoil. Kolem nich na stánku stály vždy davy zvídavých skialpinistů, kteří by je nejraději místo osahavání vyzkoušeli. Lehké plastové pásy mají ze spodní strany „šupinky“ známé např. z turistických běžek. Oproti běžným materiálům je výhodou především nenasákavost materiálu a lepší skluz.

Další zlatou získala společnost Julbo za lyžařské brýle Aerospace. Sklo brýlí lze jednoduchým pohybem vysunout dopředu, po jeho obvodu tak vznikne cca 5mm mezera zajišťující ideální odvětrávání. Při výstupu se tak skla nezamlží a zároveň zůstane zachována ochrana očí před slunečním zářením. Pro sjezd samozřejmě nezapomenout sklo zaklapnout.

ISPO Gold Award si odnesly i lyžařské rukavice Arc´teryx Lithic. Gore-Tex a laminované nepromokavé švy jsou u Arc´teryxu už samozřejmostí, novinkou je použití třech různých druhů Primaloftu pro různé části rukavice – dle potřeby izolace a pro umožnění nejlepšího stisku a citlivosti v různých částech ruky.

EVOC získal také zlaté ocenění za batoh FR Skid. Batohy s integrovaným chráničem páteře jsou jednou z nejčastějších bezpečnostních pomůcek lyžařů a snowboardistů, ale je vždy nutné, aby dobře seděly na zádech.  Skid je jako první určen pro lyžaře menšího vzrůstu – především děti a menší ženy od 140 do 155 cm.

ISPO Award získaly i pásy Vacuum Base Composite 2-Zone od Kohla Tirol – bezlepidlové pásy mají dvě zóny – na okrajích modrou, která je velmi přilnavá a zajišťuje pevné uchycení pásů na skluznici, a uprostřed červenou, která se snáze odlepí a usnadňuje tak manipulaci s pásem.

Oceněny byly i lyže K2 Pinnacle 95. Podél okrajů lyže jsou titanové a dřevěné části zajišťující a určující jejich tuhost. Prostředek lyže je vyplněn materiálem Nanolite a zpevněn karbonovými vlákny. Právě využití lehkého materiálu Nanolite, který je použit např. v rotorech vrtulníků nebo spoilerech na monopostech Formule 1, je největší zajímavostí nových lyží od K2.

Návrat ke kombinézám, především v případě vrchní vrstvy oblečení pro freeride, byl vidět na stáncích více značek. Za Heli Vertical Suit z nového Gore-Texu C-Knit (třívrstvý laminát má novou, tenčí a lehčí vnitřní tkaninu) s praktickými střihovými řešeními získala švédská firma Peak Performance ISPO Award. Stejná firma získala i Gold Award za bundu Dyedron, která se chlubí především použitím ekologického postupu barvení bez potřeby jediné kapky vody. Bunda je vyrobena z tkaného recyklovaného polyesteru.

Za zajímavou variantu pro nezávodní běžecké lyžování byl oceněn Atomic. Pod střední částí lyže Pro Skintec jsou mohérové tulení pásy. Na běžkách tak budete mít výborný odraz nezávisle na teplotě a typu sněhu.

Scarpa opět vylepšila svůj top model skialpových bot. Freedom RS oceníte především při sjezdech, ale zároveň je lehký a 25° volnost v pohybu umožní i snadné výstupy. Vnější skořepina je vyrobena ze 100% organického a recyklovatelného materiálu Pebax Rnew. Freedom má i vyměnitelné „podrážky“ dle využití na TLT vázáních a běžných sjezdových vázáních.

Millet získal Outdoor Award za lehký batoh Matrix 25. Skialpinistický batoh je uzpůsoben pro diagonální uchycení lyží a celá plocha pod lyžemi je z velmi odolného materiálu. Víko se odklápí směrem od zad, do batohu se tedy snadno dostanete i s připnutými lyžemi a navíc nebude zádový systémem plný sněhu.

Po loňském uvolnění ABS systému pro využití v batozích více značek pomocí odepínatelných zad batohu učinila firma The North Face další krok k jeho univerzálnímu využití. Systém ABS Modulator ve formě bočních kapes připnete na téměř každý batoh. Ocenění za inovaci v oblasti lavinových batohů získal i švýcarský Mammut. Batoh Ultralight Removable Airbag váží pouhých 1,7 kg včetně nafukovacího vaku a karbonové tlakové nádoby.

Zajímavostí na závěr, odměněnou zlatou cenou je model hory od firmy Ortovox. V sadě s mapami a modelovými lavinovými předpověďmi poslouží jako výuková pomůcka na lavinových kurzech.

Live zprávy z ISPO jsme přímo z místa dávali na náš redakční twitter @svet_outdooru. Další, neoceněné novinky shrneme v dalším článku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: