ISPO AWARD 2023–I: vítězové, kteří zaujali redakci Světa outdooru

ISPO AWARD 2023–I: vítězové, kteří zaujali redakci Světa outdooru

Od stanů přes batohy až po činky: Na prvním z celkem čtyř zasedání poroty pro cenu ISPO 2023 byly oceněny ty nejzajímavější produkty a služby ve sportu. Představujeme vám vybrané vítěze, které zaujali redakci Světa outdooru a přidali jsme i náš komentář.

A.ROUND AVALANCHE BACKPACK OD ABS

A.Round by ABS je první batoh s odnímatelným systémem dvojitých airbagů pro ochranu před lavinou. Díky tomu lze batoh používat po celý rok pro širokou škálu aktivit, nejen pro lyžování nebo splitboarding.

Batoh nabízí kompletní airbagový systém, který lze snadno vyjmout, a řadu dalších funkcí pro celoroční horská dobrodružství. Nejen, že to šetří peníze, protože potřebujete pouze jeden batoh místo dvou, ale také to snižuje emise CO2 spojené s výrobou každého nového produktu. Robustní zpracování a nadčasový design umožňují dlouhou životnost.

A.Round je k dispozici ve dvou délkách zad. Kratší délka zad byla navržena tak, aby batoh zajišťoval pohodlné rozložení hmotnosti zejména ženám.

Komentář redakce Světa outdooru

Tenhle koncept už tu byl a několikrát se stalo, že si lyžaři zapomněli na podzim dát zpátky do batohu celý airbag včetně kartuše. Že se to nemohlo stát? Pouze věci, které se dějí, jsou ty opravdu neuvěřitelné! A po aktivaci airbagu nedochází ke zvýšení emise CO2?

Vítěz ISPO Award: The A.Round avalanche backpack by ABS, Foto ABS

KOMFORTNÍ POHORKA 2.0 – BOTA ZNAČKY BEAR

Německý výrobce obuvi Bär je jedním z průkopníků konceptu „toe-free“ a vyvinul horskou botu Bergkomfort 2.0, produkt, který je skutečnou inovací díky kombinaci funkce, pohodlí, zdraví, udržitelnosti a digitalizace. Bota slibuje podporu a bezbolestnou turistiku díky speciálnímu střihu, který dává pocit chůze naboso. Díky široké špičce může noha využívat vlastní biomechaniku při jemné kompenzaci pohybu prstů. Podrážky s patentovanou technologií Firmoflex® jsou pevné a robustní. Pokud jde o materiály, Bär sází na udržitelnou svršek Terracare® a prodyšnou podšívku vyčiněnou bez chromu.

Aby bylo možné pozorovat vliv tvaru boty na klenbu nohy, vyvinul Bär speciální službu: Zákazníci se mohou přihlásit a získat přístup ke 3D skenům svých chodidel v časové ose. Například, aby viděli zlepšení v průběhu času nebo, aby získali srovnání tvarů chodidel a bot.

Komentář redakce Světa outdooru

Barefoot pohorka není na outdoorovém trhu běžný produkt a dál rozšiřuje nabídku v obuvi pro všechny volnonožce a prstoprostoráky. A se svou aplikací skenování naopak uspokojí všechny milovníky technologií. Takže se můžeme těšit na pohorku pro hipstery?

Vítěz ISPO Award: The Bergkomfort 2.0 mountain boot from Bär, Foto Bär

TREKINGOVÉ HOLE PURSUIT SHOCK OD BLACK DIAMOND

Jak mohou být trekové hole navrženy udržitelněji? Black Diamond na tuto otázku odpověděl produktem Pursuit Shock. Tyto prémiové hůlky mají rukojeti z přírodního korku ve dvou velikostech pro velké a malé ruce. A prodloužené madlo Bloom EVA na bázi řas. Jedná se o první outdoorový produkt, který používá pěnu z řas Bloom jinde než u obuvi. Black Diamond také navrhnul a vyrobil recyklovaná vlákna pro řemínky na zápěstí a vysoce kvalitní, a zvláště odolnou hliníkovou rukojeť, kterou lze znovu recyklovat.

Pokud jde o pohodlí, neexistují žádné kompromisy: Pod rukojetí je nový systém tlumení, který tlumí vibrace a snižuje bolesti kloubů.

Komentář redakce Světa outdooru

Madlo na bázi řas? Přírodní korek a tlumení proti bolesti kloubů? To se bude hodit na důchod, jestli se ho s prodlužováním vůbec dožijeme.

Vítěz ISPO Award: The Pursuit trekking poles from Black Diamond, Foto Black Diamond

CLIMFEET VLOŽKY

Stélka Climfeet z Francie je oboustranná stélka, která nohy v zimě přirozeně zahřeje a v létě přirozeně ochladí. Neexistuje žádné časové omezení jako například u bateriových nebo chemických ohřívacích roztoků. Účinek trvá stejně dlouho, dokud jsou nohy v pohybu. Umožňuje to inovativní technologie, která využívá energii kroků a využívá principu tepelného čerpadla. Zde je účinek založen na kompresi a expanzi plynu ve více než 200 vzduchových polštářích ve vložkách: Stlačování vzduchu způsobuje zahřívání a expanze vzduchu způsobuje ochlazování. Climfeet je vhodný jak pro sportovce, tak pro lidi, kteří jsou celodenně vystaveni extrémním (pracovním) podmínkám. Technologie je stále v plenkách a slibuje širokou škálu aplikací, které jdou daleko za hranice vložek.

Komentář redakce Světa outdooru

I´m walking. I´m cooling! A na kolik se to pere?

Vítěz ISPO Award: The insole from Climfeet, Foto Climfeet

TUNELOVÝ STAN NORDIC LYNX 2 – ROBENS

Tunelový stan Nordic Lynx 2 pro dvě osoby od Robens není určen pouze do zimních podmínek, ale i pro celoroční použití. Zvláštní péče byla věnována tomu, aby se stan dal snadno postavit i v rukavicích, například pomocí velkých kanálků pro tyče a dlouhých smyček na kolíky, a přitom bylo stále dosaženo potřebné stability. Do velké, prodloužené předsíně se vstupuje bočním otvorem s dvojitým jezdcem na zip, který umožňuje flexibilní větrání. Nový velký ventilační systém nabízí přední a zadní větrací otvory proti vnikání sněhu a hmyzu, které lze nastavit zevnitř. Lehký a skladný stan je vhodný pro turistiku ve všech ročních obdobích a zelená barva ladí s přírodou.

Komentář redakce Světa outdooru

Vypadá to, že Robens ještě věří, že budou zimy se sněhem, ale zas tak moc ne, když přidal do stanu i moskytiéru!

Vítěz ISPO Award: The Nordic Lynx 2 tunnel tent by Robens, Foto Robens

SOLID PEG HERRING OD TERYGEN LAB & AUTUMNTREE

Tento produkt zapůsobil na milovníky designu v porotě: Solid Peg Herring z Terygen Lab & Autumntree z Číny demonstruje, co je dobrý design. Se svým lesklým stříbrným povrchem je kolík nejen šik, ale jeho speciální tvar je také optimálně navržen pro funkčnost. Úhel 1,5 stupně mezi úderovou plochou a špičkou optimálně vyrovnává kolík při zatloukání a zajišťuje pevné držení v zemi. Byla použita nerezová ocel odlitá tradičním čínským řemeslným procesem. Má lepší odolnost proti korozi a stabilitu než běžné materiály. Celkový tvar je inspirován kořeny stromů.

Komentář redakce Světa outdooru

Je to ještě vůbec stanový kolík nebo spíš špendlík od Swarovski?

Vítěz ISPO Award: The Solid Peg by Terygen Lab & Autumntree, Foto Terygen Lab & Autumntree

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: