Ines Papert lezečky na hřebík nevěší

Ines Papert lezečky na hřebík nevěší

Německá horolezkyně Ines Papert (38) vyrazila v polovině července společně se dvěma Kanaďany Jonem Walshem a Joshuou Lavignem na Baffinův ostrov. Cílem jejich expedice byl prvovýstup na vrchol Mount Asgard (2015 m).

Je potřeba se rozlézt…

Cesta pod něj ale nebyla žádný med, nýbrž celkem 60 kilometrů dlouhý „marš“ s plnou polní. Po dni odpočinku se lezecké trio hned vrhlo na nižší vrchol Mount Loki (2249 m), který přelezli Novozélandskou cestou (5.10+) po 700 m vysokém jižním pilíři. Postarali se zároveň o první opakování a první volný přelez této linie. Po rozlezení vyrazili jedno mrazivé ráno (ve dvě hodiny) pod severozápadní stěnu Mount Asgard, která čekala na své prvovýstupce. Možná znáte projekt Leo Houldinga z roku 2009, který přelezl severní stěnu Mt. Asgard. Parťákem mu byl Stanley Leary. O tomto ledovém pekle byl natočený velmi povedený film.

Probíhalo to až nečekaně snadno

Výstup stěnou (29 lanových délek) se jim podařil v nečekaně dobrém čase. Napomohl tomu i lehký alpský styl bez používání závěsných lehátek či fixních lan. Ines k tomu dodává: „Až na jeden zamrzlý komín a dešti podmáčené místo jsme lezli všechno „on-sight“. Jon Walsh se po návratu do základního tábora dozvěděl o smrti svého otce, a tak jsme Baffinův ostrov opustili dříve, než jsme plánovali.“ Zhruba 1200 m dlouhou cestu s obtížností až 5.11+ A1 nazvali Sensory Overload.

Článek vyšel také na lideahory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: