Hron – sprievodca – vodná turistika

Hron – sprievodca – vodná turistika

Po dvou letech se slovenský vodácký průvodce po Hronu dočkal druhé edice, která přinesla změnu formátu. Vydavatel přešel z formátu A4, který se jen obtížně vešel do loďáku bez újmy na vzhledu, na příhodnější A5. Průvodci to již na první pohled viditelně prospělo a přitom velikost map i měřítko zůstalo zachované. Ke cti autorů i vydavatele je třeba si povšimnout…

Údaje vydavatele:
Titul: Hron – sprievodca – vodná turistika
Autoři: Vladimír Preložník, František Franko,
Peter Juhás a Mario Urbanec
Počet stran: 112
Infocena: 211 Sk a poštou do ČR 211 Kč
Infocena: 170 Kč (obchody v ČR)
Vydalo: nakladatelství Enigma, Nitra 2007

Hron - sprievodca Po dvou letech od prvního vydání se slovenský vodácký průvodce po Hronu dočkal druhé edice, která přinesla změnu formátu. Vydavatel přešel z nepříliš praktického formátu A4, který se jen obtížně vešel do loďáku bez újmy na vzhledu, na příhodnější formát A5. To průvodci již na první pohled viditelně prospělo.

Většina dalších vlastností prvního vydání zůstala zachována a ke cti autorů i vydavatele je třeba si povšimnout aktualizace nejen textové ale i mapové části průvodce. Autorský kolektiv Vladimír Preložník, František Franko, Peter Juhás a Mario Urbanec tedy po prvním vydání neusnul na pomyslných vavřínech, ale pracuje dál. A jak se druhé vydání líbí?

Zůstala zachována kroužková vazba a také velikost a měřítko map se nemění. Aby to bylo při menším formátu možné, jsou mapy rozděleny na dvou stránkách rozloženého průvodce nad sebou. Příjemné měřítko 1 : 60 000 tak zůstalo a přitom je formát zavřeného průvodce poloviční. Je ovšem nutné se smířit s tím, že každá mapa je v polovině rozdělena kroužkovou vazbou. Celý tok Hronu je rozložen na 16 mapových dvojlistů, vodácké mapy doplňují dva městské plány (Zvolen a Banská Bystrica), mapa pramene Hronu a dvě mapy okolí (Burda a Banská Štiavnica). Kroužková vazba umožňuje rychlou a dobrou přístupnost informací i mapových listů.

Hron, informační textHron, informační text

Rozsah aktualizovaného doprovodného textu o něco větší než v prvním vydání, takže nový průvodce má více něž dvojnásobný počet stran oproti prvnímu vydání. Mírně aktualizované jsou i fotografie, takže zmizela většina méně kvalitních snímků, které trochu kazily dojem prvního vydání. Mapy jsou dobré, a jsou na nich i takové podrobnosti, jako například prodejny potravin okolo řeky. Ohlasy přímo z Hronu si pochvalují, že informace o obchodech a hospůdkách jsou aktuální. Přibyl seznam oficiálních i neoficiálních tábořišť. Na fotografiích a v textu jsou všechny jezy pečlivě popsány, snad jedinou slabinou jsou chybějící schematické nákresy jezů, které by poskytly rychlejší orientaci než fotografie a slovní popis. Mapy a popisy sedí až na jednu nepřesnost, kterou si autoři zavinili nedotaženou změnou očíslování jezů na mapovém listě 2 v okolí Heľpy. Změnu z mapy do popisné části nepromítli a čísla jezů u fotografií a textu na této straně nekorespondují s mapou. S uznáním lze konstatovat, že jde o jedinou takovou drobnost, na kterou jsme v celém průvodci narazili. Průvodci prospěla i změna tiskárny, tisk je kvalitnější. Z hlediska použití na vodě je sympatický igelitový obal na zip, který je započítaný v ceně průvodce.

Hron, srpen 2007Hron, srpen 2007

Nespornou předností průvodce je řada doplňujících fotografií a informací s popisem zajímavostí a možností táboření na dvoustraně, která následuje za mapovou dvoustranou (jak se průvodce otáčí, tak je někdy trochu problém natrefit na správný popis, ale naštěstí jsou jen dvě možnosti). Samozřejmostí jsou úvodní vodácké informace a návrhy vodáckých túr. Dobrým nápadem je přidání zasvěcených informací o možných problémech při setkání s medvědem, vlkem, klíštětem nebo zmijí. A pěkné je i závěrečné představení autorů a dalších lidí okolo Hronu. Pokud v tomto můžeme autorům s úsměvem věřit, pak jedenáct z dvanácti členů této pomyslné pohronecké „Pobřežní hlídky“ neumí plavat. Podivuhodné.

Hron, mapový dvojlistHron, informační dvojlist

Pro majitele prvního vydání vodácké kilometráže Hronu z roku 2005 je možné na www.enigma.sk najít po chvilce hledání (aktuálně je třeba hledat texty dole na stránce až pod pravým menu) seznam důležitějších změn v kilometráži, což je sympatická služba a projev nezvyklé úcty k zákazníkům. Na stejných stránkách je také možnost objednat si kilometráž na dobírku k dodání i do ČR (viz infocena plus dobírkové poštovné). Průvodce se na Slovensku prodává podél Hronu, dále v knihkupectvích, přes internet a je k dostání i v Praze např. v prodejnách Kiwi a HG sport.

Hron, mapový listHron, porovnání s prvním vydáním

Celkový dojem z vodáckého průvodce je velmi dobrý. Změna formátu přispěla k praktickému použití a přitom kvalita a rozsah map i informací zůstal zachován nebo se spíše rozšířil. Slovenština příjemně připomene krásu tamní přírody a pozve k vodáckým zážitkům.

Text a repro Jiří Červinka, foto Hron Radek Červinka, Svět outdooru

Zkušenosti čtenářů

MD

Super

jindra

Pruvodce je ok, jen razeni map je „divne“….. kdyz se podivate na mapu, jedete po proudu mapou jakoby „nahoru“, a kdyz dojedete prstem na nejvyssi misto, tak musite pretocit „o mapu dal“ ale nelogicky opacnym smerem (pretocit dolni cast nahoru).
Prvni dva dny na vode to mate, pak si clovek zvykne…..
Ohledne neplavcu – spravce kampu v Iliasi to po delsim vyzvidani priznal, ze neumi plavat…. ale branil se 😉

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: