Hřeben Mazeno na Nanga Parbatu – jedna z největších himálajských výzev konečně vylezena!

Hřeben Mazeno na Nanga Parbatu – jedna z největších himálajských výzev konečně vylezena!

Hřeben Mazeno oddělující Rupálskou a Diamírskou stěnu patřil po několik let k největším výzvám výškového lezení. Hlavní nástrahou vedle technicky obtížných pasáží je samozřejmě i výška. Postup přes hřeben znamená mimo jiné překonání osmi vrcholů vyšších než 7000 m.

Mezinárodní expedice mířící k vrcholu Nanga Parbatu (8126 m), jejímiž členy jsou Skot Sandy Allan, Angličan Rick Allen, jihoafrická horolezkyně Cathy O’Dowd a tři Šerpové Lhakpa Rangdu SherpaLahkpa Nuru SherpaLakpa Zarok Sherpa, se letos rozhodli pokusit se o prvovýstup přes 10 km dlouhý hřeben Mazeno. Tento exponovaný hřeben táhnoucí se ve vysoké nadmořské výšce odolal všem devíti pokusům (první v roce 1979).

Potom ale přišel desátý pokus a jedna z největších himálajských výzev byla konečně vylezena! Čtyři členové expedice se probojovali 13. července do výšky 7950 m, ale kvůli špatným podmínkám se museli otočit, i když od vrcholu je dělilo pouhých 200 výškových metrů. Kromě dvou lezců, kteří byli součástí i tohoto útoku na vrchol – Sandy Allana a Ricka Allena, sestoupili Diamírskou stěnou zpět do BC. Zbylí dva jmenovaní lezci zůstali na hřebeni a 15. července se pokusili o náročný výstup na vrchol ještě jednou. A podařilo se. Po 18 (!) dnech strávených ve výškových tborech se jim výstup zdařil. Za cestou k nejvyššímu bodu osmitisícovky Nanga Parbat překonali během devíti dnů osm více než sedmitisícových vrcholů alpským stylem! Oba úspěšní horolezci jsou již v pořádku v základním táboře bez jediné omrzliny či jiných příznaků zdravotních komplikací. Největším problémem obou úspěšných alpinistů prý bylo udržení zásob jídla a také plynu na přípravu vody.

Článek vyšel na lideahory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: