Za výhledy na vrchol Slemenova Špica
Treky

Za výhledy na vrchol Slemenova Špica

Julské Alpy – Slovinsko

Typ
1-denní
Stát
Slovinsko
Další státy
Slovinsko
Počet dní
1
Nejvyšší bod
1911 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
neuvedeno
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Málokteré místo v Julských Alpách nabídne za tak nepatrnou námahu tak skvělou odměnu. Sleme je malá tichá louka, kde mezi vzrostlými modříny můžeme obdivovat nejen dokonalý tvar Jalovce, ale také okolní štíty a skalnatou bariéru Mojstrovky. Ze silnice v sedle Vršič jdeme na nevýrazné sedlo Vratca. Odtud sestoupíme do mělké prolákliny (často sníh nebo bažina) a po okraji srázů doliny Mala Pišnica pokračujeme pohodlně mezi obrovskými kameny a lesem. Nádherné výhledy na protější hřeben Karavanek a za nimi ležící, ledovci jiskřící Vysoké Taury v Rakousku. Po necelé hodince dojdeme na konec planiny. Před námi leží obrovský zlom doliny Planica. Jako kamenný přízrak z jiného světa se před námi objevuje severní tvář Jalovce, nejkrásnější hory Julských Alp.

Stačí usednout do voňavého jehličí a nechat se okouzlit krásou přírody. Také je možno sice bez stezky, ale vcelku jednoznačně vystoupit na blízký kužel hory Slemenova špica (1 909 m). Správně by název měl znít „Ovčí hora“, malý vrcholek je totiž doslova poset ovčími výkaly. Ale rozhledy jsou excelentní. Pod vrcholem, na malých loukách jsou pěkná jezírka, lépe řečeno kaluže v travnatých vanách. Každopádně velmi fotogenické místo. Pro návrat volíme stejnou cestu nebo můžeme sejít přes sedlo Grlo (1 457 m) do doliny Planica (velmi strmý sestup).

Ubytování a jídlo

V okolí silnice stojí velké množství chat. První z nich (ve směru od Kranjske Gory) je Mihov dom (1 085 m, majetek PD, kapacita 22 kůžek, otevřeno celoročně, tel.+386 41 240 137). Chata nese jméno Miha Arika, slovinského horolezce, který padl za války v Julských Alpách v partazánském odboji. V blízkosti stojí kaple Ruska kapelica – památník ruským zajatcům, zasypaných lavinou počas výstavby silnice na sedlo Vršič). Dále míjíme Koču na Gozdu (1 226 m, majetek PD, kapacita 43 lůžek, v provozu celoročně, tel. +386 41 682 704), bývalou vojenskou strážnici, která byla později přestavěná na turistickou chatu). Dalším zařízením je stylová chata Erjavčeva koča (1 525 m, majetek PD, kapacita 99 lůžek, otevřena celoročně, tel. +386 51 399 226). Stavení pocházející z r. 1901 bylo postaveno německým alpským spolkem DÖAV pod původním názvem Vosshütte. Před chatou malé parkoviště (výhodnější než v sedle, kde se vybírá poplatek). Přímo v sedle Vršič najdeme poslední turistické zařízení. Je jím chata Tičarjev dom (1 618 m, majetek PD, kapacita 91 lůžek, otevřena od konce května do konce října, tel. +386 51 634 571).

Přístup na začátek

Z „hlavního města“ Julských Alp Kranjske Gory po silnicí na sedlo Vršič, od jihu vede cesta z města Bovec.

Základní trasa

Sedlo Vršič – sedlo Vratca 0,5 hod. – Sleme 1,5 hod. Výstup na vrchol Slemenova Špica 0,5 hod. Sestup zpět na sedlo Vršič 1,5 hod. Celkem 4 hod. (sestup přes Grlo do doliny Planica 2 hod.)

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: