HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Treky

Wangapeka trek

Wangapeka Track prochází národním parkem Kahurangi v ose východ – západ. Překračuje dvě sedla o nadmořské výšce přes 1000 m a prochází zalesněnými říčními údolími řek Wangapeka, Karamea, Taipo a Little Wanganui

Kahurangi – Nový Zéland

Stát
Nový Zéland
Další státy
Nový Zéland
Počet dní
4
Vhodné měsíce
prosinec, listopad, říjen, září, srpen, červenec, červen, květen, duben, březen, únor, leden
Délka
53 km
Nejvyšší bod
1087 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

NP Kahurangi, ležící v severozápadní části Jižního ostrova, je druhým nevětším národním parkem Nového Zélandu. Wangapeka Track vděčí svému vzniku objevu zlata v roce 1859 a následné nutností vybudovat přístup na Západní pobřeží. Zemětřesením v roce 1929 byl trek z velké části poničen a znovu vybudován v období třicátých let během hospodářské krize v rámci vládního programu pro nezaměstnané.

Nejznámějším pozůstatkem této doby je Cecil King’s Hut. Wangapeka Track prochází národním parkem Kahurangi v ose východ – západ. Začíná na východě z Waimea Basin a končí na západním pobřeží poblíž města Karamea. Překračuje dvě sedla o nadmořské výšce přes 1000 m a prochází zalesněnými říčními údolími řek Wangapeka, Karamea, Taipo a Little Wanganui. Výhledy jsou omezené, stezka prochází převážně lesem jen s několika úseky otevřené krajiny. Je dobře značena, místy je terén náročnější, trek také přechází několik nepřemostěných vodních toků, které je nutno přebrodit.

Ubytování a jídlo

ubytování možné v chatách udržovanými DOC (Department of Conservation), předem je nutné v některém z informačních center zakoupit lístky (hut tickets), kterými se na chatách platí. Při delším cestování na Novém Zélandu je další možností zakoupit Backcountry Hut Pass platný po dobu 12 měsíců. Jídlo vlastní.

Potřebné vybavení

běžná trekingová výbava

Přístup na začátek

z vesničky Tapawera (cca 60 km od Nelson) směrem Wangapeka Valley k brodu řeky Dart (v případě silnějších dešťů bývá brod autem neprůjezdný, je nutno použít mostek a dále pokračovat pěšky), zpevněná cesta pokračuje kolem přístřešku s informacemi a po kilometru přichází k Rolling Junction, kde trek začíná (je zde shelter a kemp).

Přístup z konce

Na konci treku je parkoviště na Wangapeka Road, odkud silnice vede směrem k pobřeží a v Little Wanganui se napojuje na hlavní silnici Westport – Karamea (č. 67).

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Rolling Junction - Kings Hut - Stone Hut - Wangapeka Saddle - Helicopter Flat Hut - Taipo Hut - Stag Flat - Little Wanganui Saddle - Little Wanganui Hut - Wangapeka Road

Orientační rozpis po dnech

  1. Rolling Junction – Stone Hut
  2. Stone Hut – Taipo Hut
  3. Taipo Hut – Little Wanganui Hut
  4. Little Wanganui Hut – Wangapeka Road

Další možnosti túr v okolí

Výstupy na některé z okolních vrcholů, jedna z odboček vede ke Kiwi Saddle hut (odtamtud možnost pokračovat dále.) Z Wangapeka Track je možné odbočit na náročnější k severu směřující Leslie-Karamea Track a dále pokračovat po něm.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: